6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Osmifinále EURA je tady! Bude pokračovat senzační tažení Walesu?

  Základní skupiny evropského šampionátu byly odehrány. Osm mužstev muselo zklamaně odjet domů, ostatních šestnáct se může těšit na vyřazovací boje, které startují právě dnes. Mezi osmičkou vyřazených je bohužel také česká reprezentace, která v rozhodujícím utkání skupiny podlehla Turecku. Naopak mezi šestnáct nejlepších se prodralo například Severní Irsko, které vyzve překvapivého vítěze skupiny Wales.


  Švýcarsko – Polsko

  Švýcaři zatím svými výkony zůstávají malinko za očekáváním. Ofenzivní představení plné rychlosti, individuálních dovedností a technické vytříbenosti se příliš nekonalo. Přesto si země helvétského kříže pohlídala postup ze 2. místa s bilancí jedné výhry a dvou remíz. Skóre 2:1 svědčí spíše o tom, že Petkovičova parta sází na neprostupnou defenzívu. Přitom individuality jako Shaquiri, Shaka nebo Embolo by měly být zárukou větší nádstavby.

  A tak Švýcaři spíše než strhující hrou upoutali několika roztrženými dresy v duelu s Francií. „Doufám, že Puma nezačne vyrábět kondomy,“ vtipně k tomu poznamenal Shaqiri. Kouč Petkovič sice slibuje, že jeho mužstvo vstoupí do duelu s Polskem s kreativním pojetí a snahou překvapit, na druhou stranu neopomíjí vyzdvihnout atributy, které jeho mužstvo zdobily ve skupině. „Klíčem k našemu úspěchu byla dobrá obranná hra a týmová spolupráce. V tomto duchu chceme pokračovat i proti Polsku.“

  To Polákům jen vinou horšího skóre oproti Německu unikl postup z 1. místa. Naši sousedé herně rozhodně nezklamali, byť mnohem více se čekalo zejména od Lewandowského. Útočník Bayernu Mnichov má ale jistě připraveny gólové kopačky a Švýcarům bude zatápět. „Po fyzické i psychické stránce jsme skvěle připraveni. Hráči jsou si vědomi důležitosti tohoto duelu,“ uvedl kouč Nawalka, jehož svěřenci mají po 3 zápasech na kontě inkasovaných branek nulu! „Formou Roberta (Lewandowskiho) se nezabývám. Pro mužstvo odvádí výtečnou práci.“ Pro oba dnešní soupeře by byl postup do čtvrtfinále obrovským úspěchem. „Uděláme pro to všechno,“ slibuje Nawalka.

  Tip redakce: Polsko postoupí gólem v prodloužení

  Wales – Severní Irsko

  Kdo by to byl před turnajem řekl, že ještě donedávna fotbalový trpaslík z Walesu si ve Francii dojde pro 1. místo ve skupině. Ovšem kdo viděl zejména jejich duel s Rusy, nemůže trvdit, že se jedná o náhodný počin. Trenér Coleman nicméně přehranou euforii krotí. Ano, bylo to vynikající. Ale teď nám to k ničemu není. Nemůžeme si dovolit přehlížet další utkání, obzvláště ne našeho soupeře,“ varuje před jakýmkoliv výpadkem koncentrace.

  Pokud všeobecně převládá názor, že jeden hráč mužstvo nedělá, na místě Walesu lze tuto domněnku přinejmenším rozporovat. Ano, správně tušíte, že Gareth Bale je naprosto klíčovou postavou pro hrdé Walešany. Vždyť se 3 brankami, které vstřelil, vévodí tabulce střelců, na dalších se podílel asistencí. A tak je na výsost jasné, že pozornost Severních Irů bude upřena nejvíce na hvězdu Bílého baletu. „Víme, jakou hrozbou je. Jeho brejky, jeho síla, jeho tempo, to všechno je to, co ho vystihuje. Já však musím říct, že jsme na to připraveni,“ burcuje kouč Severních Irů Michael O’Neill.


  Ten se může opřít o skvělé fanoušky, žulovou obranu, a jak se ukázalo proti Německu, téměř neprůstřelného gólmana. Byl to právě Michael McGovern, brankář skotského Hamilton Academical, díky němuž neodešli Lafferty a spol. z utkání s Němcekem ponížení debaklem. Ani Thomas Müller, ani Mario Götze si na něj nepřišli. Jedinou trefu zaznamenal Mario Goméz. Ostrovní derby i zásluhou zmiňovaných hráčů tak snad nebude ve stínu včerejšího Bretixu.

  Tip redakce: Postup Walesu, trefí se také Gareth Bale

  Chorvatsko – Portugalsko

  Chorvaté, kteří byli soupeřem Česka v základní skupině, podle některých odborníků doposud předváděli vůbec nejlepší fotbal ze všech účastníků. Sice smolně ztratili téměř jasně vyhraný zápas právě s Českem, o pár dní později ale dokázali zdolat sebevědomé Španěly, díky čemuž si zajistili přijatelnou část pavouka, jehož pavučina se na první pohled zdá být mnohem průchodnější než ta ve vrchní části. Přesto nejsou Portugalci na rozjezd zrovna nejjednodušším soupeřem.

  „Ale v této fázi turnaje již neexistují snadní soupeři,“ ví kouč „kostkovaných“ Ante Čačič, který ovšem obratem doplňuje, že Portugalci jsou možná nejtěžším protivníkem, na něhož mohlo jeho mužstvo narazit. Ale prošli jsme možná nejnáročnější skupinou a postoupili jsme, takže není důvod, abychom se před tímto zápasem příliš báli. Respektujeme Portugalce, ale známe také své kvality a jsme přesvědčeni, že můžeme postoupit,“ nechce ukázat přílišný respekt Čačič.

  Portugalci si doslova zahrávali s ohněm. V prvním duelu remizovali s Islandem, ve druhém po bezbrankovém představení zrovna tak. A v zápase s Maďary musel dvěma góly zachraňovat Cristiano Ronaldo další remízu, která se nakonec ukázala být postupová. Právě rodák z Madeiry, na něhož je tradičně upřena velká pozornost, se směrem k osmifinálovému klání rozpovídal. „Dostali jsme hodně těžkého soupeře Postoupí ten, kdo bude mít více štěstí a půjde mu více naproti,“ prohlásil Ronaldo, který podle svých slov vidí šance 50 na 50. „Chorvatsko má plno dobrých hráčů, což se ukázalo v zápase se Španělskem, které není snadné zdolat. Oni to ale dokázali, takže mají náš obdiv. My však známe naše kvality, jsme hodně semknutý tým a já osobně se na ten zápas hodně těším.“

  Tip redakce: Postup Portugalska

  Foto: skysports.com


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje