6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  O fotbalistovi roku a české kopané obecně.

  Včera proběhla každoroční anketa o nejlepšího fotbalistu roku 2016. Dle očekávání zvítězil brankář londýnského Arsenalu FC Petr Čech. Druhý skončil Vladimír Darida z Herthy Berlín a třetí bývalý sparťanský kapitán Bořek Dočkal…


  Otázkou je, proč zvítězil právě Čech. Vždyť jeho výkony nejsou ani zdaleka tak oslňující jako v minulých sezónách. Může za to snad změna týmu? A proč český fotbal upadá?

  Na tuto otázku odpovídal i prezident republiky Miloš Zeman:

  ,,Přál bych si, aby áčková reprezentace hrála tak, jako jednadvacítka. Mají jiskru, mají motivaci. To je to co repre schází. Doufám, že se probijeme do Ruska v roce 2018, ale položme si otázku, opravdu na to naši mají?“

  S tím souvisí i anketa Talent roku, kterou ovládl Patrik Schick z janovské Sampdorie. Byť pravidelně střídá a má odehráno již 21 zápasů, v hlavní anketě se umístil až na 14.místě. Opravdu jsou jeho výkony o tolik horší než Davida Lafaty?  Možná s tím souvisí věk nebo stereotyp. Dlouhou dobu hrají za reprezentaci převážně zkušení hráči, kteří mají v národním týmu místo vysezené. I trenér Vítezslav Lavička, který vyhrál anketu o nejlepšího trenéra avizoval, že je velká škoda nedostatku šancí. Určitou nadějí je soupiska na zápasy s Litvou a San Marinem. Ve výběru se objevilo spoustu mladíků z výběru do 21 let či dalších mladých hráčů (Brabec, Kalas, Sýkora, Jankto, Barák, Schick, Krmenčík). Dle slov trenéra Jarolíma očekáváme zvýšení bojovnosti a zvýšení zdravé konkurence zejména na útočných pozicích.

  Jsou obránci podceňovaní?

  Co třeba čtvrtý Pavel Kadeřábek? Nastupuje do zápasů pravidelně, odevzdává 100%, a stejně to nestačilo. Do první desítky se vešli i Tomáš Sivok a Roman Hubník. Všichni hrají pravidelně a jsou oporami svých klubů. Je do budoucna naděje na prvenství pro obránce? Na tuto otázku jsme se ptali experta:

  ,,Nemyslím, že by v nejbližší době vyhrál obránce. Ano, defenzivní řada je zřejmě nejsilnější částí českého týmu, ale nejsou zde moc velké individuality. Doby Pavla Nedvěda jsou pryč a my nemáme moc hráčů v žádných TOP klubech. Vyjímkou jsou právě Petr Čech a Vladimír Darida. Hitem je přestupovat do zahraničí, a to není vždy dobrá volba. Roli v tom hrají jistě peníze, ale co si budeme nalhávat, v nejbližší době to nevypadá dobře. Výborné vyhlídky mají hráči 21. jako Schick, Jankto, Černý nebo Barák, který také míří do Itálie. Je jen na nich, jak se svým potenciálem naloží.“


  Mezi nejlepší obránce by také patřil Tomáš Kalas, který má dle mého názoru větší potenciál než na druholigový Fulham. I přesto můžeme vzpomínat na časy, kdy zadní řady hájili Tomáš Ujfaluši (Athlético Madrid), Marek Jankulovski (AC Milán) a Zdeněk Grygera (Juventus).

  Před lety dostal Ondřej Mazuch, hrající tehdy za Dněpropetrovsk nabídku ze zachraňujícího se Leicesteru. Dnes můžeme říci, veliká škoda. Vybral si Spartu a nyní si může trhat vlasy. Ostatně, kdo by nechtěl anglický titul?

  Michal Kadlec. Druhý stoper Sparty Praha. Z Fenerbahce mohl jít do jiných velkoklubů. Zájem byl z Leverkusenu, Itálie nebo Francie, on si nakonec zvolil také svou domovinu.

  Téměř zapomenutým je David Rozehnal. Ano, pro reprezentaci je starý, ale formu pořád má. Od roku 2011 nastupoval pravidelně v OSC Lille, které hrálo o francouzský titul, jenže Michal Bílek u kormidla národního týmu nebral na tehdy výborného obránce zřetel. Nyní hraje za belgické Oostende, kde je druhou sezónu nepostradatelným stoperem.

  Posledním obráncem na kterého se zaměříme je Marek Suchý. Opora Basileje by také mohla dostat lukrativnější nabídku. Dokážeme si ho představit v Premier League, tipově by zde rozhodně zapadl.

  Co naplat. S českým fotbalem to vypadá všemožně. Ale kdo ví? Třeba se za pár let dočkáme a naši budou opět bojovat o tituly v nejlepších ligách Evropy…

  [ssba]


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje