6.6 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Na Valašsku odstartuje česká rally sezóna


  Valašská rally je opět tady.V sobotu 15.4. Valašsko opět rozburácí závodní motory. Po minulém, ne zcela vydařeném ročníku, kdy se z šesti rychlostních zkoušek odjely jen tři, bylo obměněno vedení a diváci tak letos mohou čekat pořadatelské změny. Po roční odmlce se erzety vracejí opět na Novojičínsko k městu Kopřivnici. V městě tatrovek absolvují posádky rychlostní zkoušku přímo na polygonu automobilky Tatra, kde bude i servis. Nedaleká rychlostka pak bude v okolí obce Hukvaldy, známá stejně pojmenovaným hradem či slavným rodákem Leošem Janáčkem. Tyto dvě zkoušky pak doplní ještě úsek situovaný mezi Hostašovicemi a Pernou a již tradiční Bystřička.

  Co se týče startovní listiny, letošní rok panovaly jisté obavy, že po loňském již zmíněném, nevydařeném ročníku nebude letošní „Valaška“ tak kvalitně nabitá jako to bylo pravidelně roky minulé. Kvantitativně je na tom letošní ročník velice dobře, přihlášku odeslalo celkem 108 posádek, což je počet velice slušný. Spoustu diváků ale zajímá také počet nejsilnějších speciálů jako WRC, S2000, R5 či produkčních vozů Mitsubishi a Subaru. Tyto vozy do šampionátu rallysprint série sice nebodují, ale je pro ně vypsán zvlášť pohár pořadatele, přičemž jsou klasifikováni do celé klasifikace závodu. Takových posádek startovka nakonec čítá 19, což je slušné číslo. Mezi největší aspiranty na vítězství letos patří český rallysprintový mistr z roku 2013 Roman Odložilík. Kroměřížský pilot pojede na Valašsku již tradičně s Fordem Fiesta R5. Mezi další favority patří Martin Vlček se Škodou Fábií WRC. Vítěz „Valašky“ z roku 2013 bude jistě těžit z toho, že zdejší úseky velice dobře zná, zejména pak zkoušku Hukvaldy, která se mu jede doslova „za barákem“. O přední příčky by měl bojovat také Jan Černý se Škodou Fabiíí S2000. Honza, ač stále ještě mladý má v rally už spoustu výsledků, v minulosti mistr ČR ve dvojkolkách, nebo vítěz několika závodů Mistrovství Evropy ve stejné kategorii.

  Fábii S2000 dále osedlají české stálice Robert Adolf s Petrem Trnovcem nebo norský jezdec Petter Kristiansen. Mezi nejrychlejší produkční vozy by měli patřit Martin Březík, Jaroslav Pešl, Pavel Ševčík (všichni Mitsubishi EVO 9) nebo Lumír Firla (Subaru Impreza). Samotný závod je však vypsán do zmíněné rallysprint série, do které bodují pouze vozy v kategorii 2WD, tedy jen s jednou poháněnou nápravou. Zde mezi největší favority patří Egon Smékal s Citronem D3RT, dále Patrik Rujbr s Renaultem Clio R3T, Petr Zedník s Fordem Fiesta Kit Car nebo bývalý autokrosový šampión Tomáš Pospíšilík s Peugeotem 208 R2.

  Rychlostní zkoušky

  RZ 1,5 Hukvaldy
  Tuto rychlostku si mohou pamětníci vybavit z přelomu tisíciletí, kdy se zde jezdila zlínská Barum rally. Hukvaldskou „erzetu“ pak pořadatelé oprášili před dvěmi lety, když zde projížděla Valašská rally a letošní rok ji můžeme vidět opět ve stejné podobě.
  RZ 2,6 Tatra
  Tato rychlostní zkouška povede kompletně v areálu polygonu kopřivnické Tatry. Stejně jako na Hukvaldech, i zde se ve stejnou dobu jezdila Barum rally. Klasické soutěže se zde od té doby nejely, avšak závodní motory tu burácí docela často. Hodně „soutěžáků“ zde totiž jezdí testovat své speciály v rámci seriálu Rallydrive, který zde pořádá známý český závodník Silvestr Mikulaštík. V areálu bude umístěn i servis.
  RZ 3,7 Lešná
  Zkouška situovaná mezi městy Valašské Meziříčí a Nový Jičín. Jezdívá se pravidelně v různých úsecích (naposledy roku 2013) . Letos je start naplánován v Hostašovicích a cíl v Perné s celkovými 10,23 km.
  RZ 4,8 Přehrada
  Notoricky známý úsek mezi Bystřičkou a Velkou Bystřicí, jenž bývá do harmonogramu Valašské rally zařazován pravidelně, i  letos jej rozburácí závodní vozy. Start je v Bystřičce, odkud posádky budou mířit kolem přehrady do Velké Bystřice, kde je cíl.

  Oficiální mapy rychlostních zkoušek s diváckými místy, nebo časový harmonogram naleznete na stránkách www.valasskarally.eu.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje