6.6 C
Prague
Středa, 1 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Mýt nádobí v myčce nebo v ruce? Co je lepší?

  Mýt nádobí v myčce je velice pohodlné. Naskládáte, dáte přípravky do myčky a spustíte vhodný program. Myčka se umí postarat i o velice odolné usazeniny a připečená místa na vašem nádobí. Ruční mytí má stále své zastánce, zejména v domácnostech, kde se příliš nevaří nebo nemají dostatečně velkou kuchyni, kam by se myčka vešla. Co je lepší? Mýt v myčce nebo ručně?

  Spotřeba vody

  Ohledně spotřeby vody se provádí různé průzkumy. Ukazuje se, že i ta nejméně úsporná myčka spotřebuje mnohem méně vody, než bychom vypotřebovali při ručním mytí nádobí. Hovoříme tady o takovém způsobu mytí, kdy se voda nenapouští do dřezu. Mytí s vodou napuštěnou ve dřezu ale znamená mýt nádobí ve vodě, která již byla znečištěna předchozím nádobím. Což není příliš hygienické. Obvykle se uvádí, že mytí v myčce je až desetkrát úspornější (z hlediska spotřebované vody), než mytí nádobí v ruce.

  Čisticí prostředky

  Čisticí prostředky, které se používají do myčky, jsou o něco dražší než ty pro ruční mytí nádobí. Na druhou stranu vám pro celou myčku postačí vždy jen jedna dávka. U ručního mytí je možné, že budete muset používat další a další dávku mycího prostředku, zejména pokud používáte ty levnější a méně kvalitní. I tak ale většinou vychází, že za čisticí přípravky zaplatíte méně, pokud budete nádobí umývat v ruce.

  Spotřeba energie

  Myčky nádobí spotřebují v průměru asi 1,10 kWh energie na jedno mytí. V roce 2021 jsme za 1 kWh zaplatili průměrně 5,80 Kč. To znamená, že jedno mytí nádobí v myčce nás stojí 6,38 Kč. Množství energie použité k ohřevu vody na mytí nádobí závisí na ohřívači. Plyn je obvykle levnější než elektřina, ale je horší pro životní prostředí. Vzhledem k tomu, že myčky nádobí jsou schopny umýt více na jedno mytí, spotřebovávají méně vody (a tudíž se méně zahřívají), mohly by být také energeticky účinnější.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje