6.6 C
Prague
Sobota, 24 září, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Máte v práci problém se šikanou? Braňte se!

  Málokdo má štěstí na to, že je jeho šéf sympatický a sedne si s ním jako s nejlepším kamarádem. S nějakým stresem v práci, mírnými neshodami s kolegy a nátlakem od vedení se tak setká snad každý z nás. Může se ale stát, že se stanete v pracovním prostředí obětí šikany a to už je pak závažnější problém, který stojí za to řešit. Jak byste v takovém případě měli postupovat?

  Co už je šikana?

  Napřed by asi bylo vhodné si ujasnit, co už je za onou pomyslnou hranicí. Pokud vás v práci někdo soustavně a dlouhodobě kritizuje, dělá vám naschvály a dá se říci, že vás i buzeruje, už se to za šikanu dá považovat. Jde o opakované neetické nebo až agresivní chování, které vůči vám někdo dlouhodobě chová. Bohužel se šikana nevyskytuje jen na školách, není výjimkou ani v pracovním prostředí a setká se s ní někdy v průběhu svého života dle průzkumů téměř až třetina lidí. Což je opravdu vysoké číslo. Nejčastěji se šikana v pracovním prostředí vyskytuje ve státní správě, zdravotnictví a školství a postihuje v naprosté většině podřízené pracovníky. Přitom nejde jen o znepříjemňování času stráveného v práci. Někdy problémy vyvolané šikanou přerostou i do osobního života a podepíší se výrazně na psychickém stavu zaměstnance.

  Jak šikaně předejít a jak se jí bránit?

  Zkuste si v práci najít nějaké přátele, okruh blízkých lidí, kteří budou stát při vás a v případě nějakého problému se vás zastanou. Pokud si všimnete, že se něco děje, nesmeťte to jen tak ze stolu a snažte se to řešit. Jestliže například ve vaší přítomnosti ostatní nápadně umlkají v rozhovoru, nestyďte se a zeptejte se jich, co řešili. Můžete jim i vzít vítr z plachet, když se žertem zeptáte, jestli vás nepomlouvají. Je velká šance, že pokud by k tomu opravdu přece jen docházelo, po této poznámce se nad sebou alespoň trochu zamyslí. Zkuste asertivně vašemu šéfovi nebo komukoliv, kdo vám v práci znepříjemňuje život, říct, kde jsou vaše hranice a že už si toho k vám dovolili moc. Pokud i přesto budete obětí šikany, obraťte se na někoho, komu důvěřujete a požádejte ho o pomoc. Je možné, že vám bude schopen pomoci situaci dosvědčit. Schovávejte si emaily a další zprávy, které mohou sloužit jako důkaz. A pamatujte, jestli se ani tak nepodaří situaci vyřešit, bude pravděpodobně nejlepším řešením změnit práci. Je to sice velký krok, ale i kdyby vaše aktuální pracovní pozice byla sebelukrativnější, rozhodně nestojí za to, abyste si kvůli ní zničili své psychické zdraví.

  Lukrativní pracovní pozice bez zbytečného stresu naleznete také v Ostravě.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje