6.6 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Letem sportovním světem – aneb ročenka českého sportu za rok 2015, díl první

  Spoustu se toho opět událo v českém sportovním prostředí za uplynulých 365 dní. Ač země neveliká a geograficky nikterak zvýhodněná oproti ostatním, opět se Česká republika umístila či zaznamenala úspěch v mnoha odvětvích. Na významné události, ať už pozitivní, nebo negativní jsme se zaměřili v premiérové ročence našeho sportovního magazínu.

  Hokej

  Trefy do černého:

  Mistrovství světa v Praze – Skvěle zorganizovaná akce! Divácký rekord, atmosféra v hale a nakonec i vytoužený postup Čechů přes brány obávaného čtvrtfinále. Jen ta medaile nemusela být bramborová…

  Litvínov – Konečně! Konečně se litvínovská Verva, klub který vychoval pro český hokej tolik skvělých hráčů dočkal vysněného titulu. Parta okolo brankáře Francouze a veterána Martina Ručinského udržela senzační výkony a ve finále play-off dokonala pohádku proti favorizovanému Třinci.

  Palát a Šustr ve finále Stanley Cupu – Dva Češi ve finále nejprestižnější hokejové lize světa, to už je samo o sobě velký úspěch. Útočník Ondřej Palát a obránce Andrej Šustr ovšem rozhodně nehráli v týmu Tampy Bay druhé housle! Útočná formace Johnson-Palát-Kučerov byla nejúdernějším triem loňského play-off vůbec. Škoda jen, že se jim nepodařilo vyškrábat se až na úplný vrchol, ve finále jim dalo za vyučenou Chicago Blackhawks.

  Propadáky

  Kauza Palaščák – Velkou nepříjemností se ukázala být videonahrávka, kterou těsně před MS v Praze zveřejnil otec mladého hokejisty Miroslav Palaščák. Na ní bylo nepřímo naznačeno, jak trenér národního týmu Růžička bere finanční obnos za „postarání se“ o hokejový osud mladého hráče. Po enormním tlaku nakonec v létě odstoupil a na jeho místo přišel Vladimír Vůjtek.

  Litvínov – Je to rarita, vidět ten samý klub v obou kategoriích, Litvínov si to ovšem za tristní podzim zaslouží. Realizační tým se nedokázal vypořádat s odchodem klíčových hráčů do KHL (Francouz), nebo do hokejového důchodu (Ručinský) a ještě na Vánoce se krčil na posledním místě tabulky, odkud je pomýšlení na play-off pouze utopií.


  Fotbal

  Trefy do černého

  Postup na EURO – V této kategorii by měl být spíše tým z podzimní části roku 2014, který porazil silné Nizozemce, Islanďany i Turky. V kalendářním roce 2015 se Vrbova parta herně i výsledkově spíše hledala, postup z prvního místa kvalifikační skupiny ale všechny negativní argumenty přebíjí. Pozitivem je jistě i zapracování mladých hráčů jako Pavelka či Skalák.

  Tři české týmy ve skupinách Evropské ligy – Velikým úspěchem na mezinárodním poli byla účast hned tří klubů ve druhé nejprestižnější fotbalové soutěži. Od Sparty a Plzně se to víceméně čekalo, spíše si většina expertů a fanoušků vsázela na postup jednoho z těchto týmů do milionářské Ligy mistrů. Proti byli Tel Aviv a CSKA Moskva. To Liberec měl cestu trnitější, přes izraelskou Šmonu a chorvatský Hajduk Split se dostal do těžké skupiny s Bragou, Groningenem a Marseille, ve které se až do posledního kola rval o postup. Sparta obstála a neprohrála ani ve dvou zápasech proti slavnému Shalke 04. Postup ze druhého místa a jarní duel s FK Krasnodar je rozhodně splněním vytyčeného cíle. Zato Plzeň, která se stala v Synot lize podzimním mistrem v Evropě nepřesvědčila a ve skupině s Minskem, Villarealem a Rapidem Vídeň přišla o šance na postup ještě před posledním kolem.

  Propadáky

  Návrat starých pořádků – Zatím se to ještě nijak významně neprojevilo (i když si mnozí „slabší“ soupeři stěžovali na velký počet penalt pro Peltův Jablonec,) ale jde především o princip. Tolikrát omílané osoby s pověstí korupčníků a i osoby co si odkroutili svoje tresty a teď se potichu vracejí… Přes Romana Rogoze v Plzni, „nesestupitelnou“ Příbram s jejím bossem Starkou až po nedávný návrat Ivana Horníka, kterého si předseda FAČR přivedl na sever Čech. Liga i přes nesporně zvýšenou kvalitu nikdy nebude tolik táhnout a nebude vypadat důvěryhodně, dokud se kompletně nedistancuje od všech šíbrů, čápů a bolševických praktik některých výše zmíněných aktérů.

  Baník Ostrava – Jak se mohl kdysi tak úspěšný a slavný klub dostat do takového marastu, že se od něj drží dál i ti největší srdcaři a bývalí veleúspěšní hráči? Vždyť Baník byl vždy vyhlášen tím, jak se do něj legionáři rádi vraceli, viz. případy jako Galásek, Jankulovski, Baroš… Všechny v poslední době znechutily kroky vedení klubu, který má po podzimu na svém kontě pouze hanebné čtyři body a na jeho záchranu by si vsadil pouze snílek. Z této nouze ho má dostat bývalý trenér mj. Zenitu Petrohrad Vlastimil Petržela, ale i ten před startem zimní přípravy vyhlásil, že s udržením ligové příslušnosti nepočítá a spíše si připravuje tým na druhou ligu…


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje