6.6 C
Prague
Čtvrtek, 2 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Kolik berou trenéři v HET lize a jaké mají pravomoce


  Před začátkem letošní nejvyšší fotbalové soutěže HET ligy se, i vzhledem k velkým nákupům Sparty a Slavie, i díky návratu trenéra Pavla Vrby z ruské Machačkaly do Viktorie Plzeň, dá diskutovat o platech trenérů jejich postavení v týmech nejvyšší české fotbalové soutěže. To nadstandardní má nebo alespoň měl italský trenér Andrea Stramaccioni, který kromě velké důvěry vedení klubu dostal i nadstandardní plat pro kouče české první ligy, jeden a půl miliónu českých korun měsíčně. Důvěra v italského kouče však po vyřazení z evropských pohárů a po prohře v tradičním derby pražských „S“ alespoň podle deklarovaných slov majitele AC Sparta Praha Daniela Křetínského neklesá a italský kouč je stále „hájeným“ trenérem borců hrajících v rudých dresech z pražské Letné.

  Mezi ty „lépe ohodnocené“ trenéry v HET lize patří kouč Viktorie Plzeň Pavel Vrba, který bere půl miliónu měsíčně a také Jaroslav Šilhavý, kouč sešívaných z Edenu, jenž má na výplatní pásce 450 000 Kč měsíčně. K tomuto ohodnocení říká trenér Plzeňáků Pavel Vrba: „U nás si nehrajeme na to, kdo kolik bere a kdo je jedničkou či lídrem týmu. Každý odevzdává maximum.“ Trenér pražské Slavie Jaroslav Šilhavý sdělil: „Budujeme evropský velkoklub, a tomu odpovídají i příjmy. V přípravě na HET ligu jsme hráli s celky na tak vysoké úrovni, se kterými v posledních letech Slavia nehrála. Slibujeme si od toho všeho adaptaci na evropský fotbal a k týmu, který má vyšší ambice, než jen v národní lize, se očekávají velké výkony a tomu pochopitelně odpovídá i osobní ohodnocení.“

  „Postavení trenéra není jen o tom, kolik bere měsíčně na výplatní pásce, ale také, jaké má pravomoce,“ řekl trenér FK Mladá Boleslav Dušan Uhrin mladší, který opravdu ví, o čem mluví, jelikož dostal na české poměry poměrně velké pravomoce a tým po Karlu Jarolímovi, který trénuje reprezentační áčko a také po Martinu Svědíkovi, který ale u týmu zůstal, převzal devětačtyřicetiletý syn známého slovenského a československého trenéra Dušana Uhrina už potřetí, ale poprvé převzal i roli generálního sportovního manažera FK Mladá Boleslav a funkci trenéra vykonává s již zmíněným Martinem Svědíkem. „Je to obvyklý model, který běžně funguje v zahraničí,“ říká Dušan Uhrin mladší, který trénoval v osmi zemích světa a v mladoboleslavském klubu pobírá 200 000 Kč měsíčně.


  Další trenér, který vede klub v evropských pohárech je Bohumil Páník, který za 80 000 Kč měsíčně FC Fastav Zlín. „Pro náš celek je to opravdu nová zkušenost. Díky vítězství v MOL Cupu a dalším okolnostem, jsme se dostali rovnou do základní skupiny Evropské ligy a tolik nových hráčů jsme předtím v našem klubu nikdy nepřivítali. Pro mě jako pro trenéra to znamená, že nemohu lpět na stereotypech a pracuji s novými hráči i s novým pojetím hry,“ řekl kouč FC Fastav Bohumil Páník.

  Dalším trenérem, který má za cíl dostal svůj klub do evropských pohárů, je teplický Daniel Šmejkal, který bere 80 000 Kč měsíčně. O dvacet tisíc měsíčně má méně trenér Dukly Praha Jaroslav Hynek, zatímco trenér FK Jablonec Zdeněk Klucký si přijde na 70 000 Kč měsíčně, stejně jako Jindřich Trpišovský coby kouč FC Slovanu Liberec, o deset tisíc měsíčně méně má trenér MFK Karviná Jozef Weber, zatímco Stanislav Levý před změnami v 1. FC Slovácko pobíral měsíčně sto tisíc českých korun.

  Samozřejmě, že i v HET lize se nachází kluby, které mají rozpočet značně nižší, než ty soupeřící o titul, a tak Martin Hašek coby trenér Bohemians Praha 1905 pobírá 70 000 Kč měsíčně, ale zároveň přiznává: „Máme dvacetkrát až třicetkrát nižší rozpočet, než Sparta. Ale i tak s nimi můžeme hrát důstojnou roli,“ řekl trenér Bohemky Martin Hašek ihned potom, co jeho klub v MOL poháru vypadl s druholigovou Vlašimí a přiznal nám: „Chybí nám pochopitelně Milan Havel a Michal Hubník.“

  Trenér FC Vysočina Jihlava Ivan Kopecký bere 50 000 Kč, stejně jako trenér nováčka SK Sigma Olomouc Václav Jílek, o deset tisíc měsíčně více má kouč druhého novice v HET lize Radim Kučera z FC Baník Ostrava.

   


  [ssba]

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje