6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Koboti jako cesta z aktuálního nedostatku pracovních sil?

  Strojírenství stejně jako kovovýroba a další průmyslové obory jsou v posledních letech pod drobnohledem. V minulosti se totiž jednalo o tahouny české ekonomiky, ale v současné době je to trochu jinak. Řešením a východiskem ze situace by mohla být automatizace a modernizace, která by ostatně mohla být východiskem z aktuální situace, kdy nejen průmyslová odvětví trápí nedostatek pracovních sil.

  Kolaborativní robot, těší mě

  Pomyslným světlem na konci tunelu jsou takzvaní kolaborativní roboti. Přikládá se jim poměrně velká pozornost a mnoho společností na ně sází veškerá esa schovaná v rukávu. Zkráceně koboti by mohli být nasazení místo tradiční automatizace, která je poměrně náročná časově i finančně. Kolaborativní roboti mohou společnostem poskytnout trochu životaschopnou a rozhodně levnější cestu vedoucí k tradiční automatizaci.

  Je však pravdou, že nasázení kobotů není tak snadné, jak by se mohlo jevit. A rozhodně to není nic levného a ne všechny společnosti si to nyní mohou dovolit. Naprosté obsazení kolaborativních robotů by mohlo trvat i několik let, jak se shodují odborníci. Zatím se jednodušeji nasazují jiná řešení, ale právě toto je cesta malých i středních společností, kterých jsou tisíce.

  Není to levná záležitost

  Nasazení takzvaných kolaborativních robotů není cesta snadná, ale je to nevyhnutelné (minimálně z dlouhodobého pohledu za předpokladu, že bude pokračovat aktuální krize s nedostatkem pracovní síly). Aby se vůbec mohlo povést zavedení do provozu, kromě poměrně vysokého kapitálu je nutné mít u sebe tým inženýrů a také programátorů, což může vyžadovat i několikaměsíční přípravu.

  Kromě toho je nutné před vůbec započetím investice začít s průběžnou údržbou, která zahrnuje nejen programování, ale také podporu budoucího řešení.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje