6.6 C
Prague
Pondělí, 6 února, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Kde je naše Sparta, aneb proč se nedaří?

  ,,Kde je naše Sparta? Kde je naše Sparta?“ Přesně toto skandovali fanoušci pražského týmu při posledním zápase epojisteni.cz ligy. Jindy obdivovaní, nyní opovrhovaní. To jsou hráči ACS!


  Otázkou je, kde se stala chyba. Proč se Spartě nedaří? A nyní nemyslíme jen výsledkově, ale i herně. Je problémem současnost, nebo bylo něco zanedbáno v letech minulých?

  Vezměme to tedy postupně:

  Probíhá sezóna 2013/14. U kormidla Sparty je Vítězslav Lavička, který sem přišel o sezónu dříve ze Sydney. Některým expertům se tento krok vedení zdál chybný, další sezónu se ovšem ukázalo, jaké kvality tento trenér má. Hráči v rudém získali double (vítěz ligy i poháru) a zdálo se, že jsou bezkonkurenčně nejlepší. Hra byla krásná, plná zajímavých akcí a kombinačně náročná. To je to, co se fanouškům líbilo.

  Nyní se podívejme na sestavu tohoto zlatého mužstva. Začněme v bráně. Mezi tyčemi stojí neprůstřelný Tomáš Vaclík, aktuální reprezentační jednička. V porovnání s Tomášem Koubkem hbitější, nicméně na stejné úrovni. Defenzivní řadu tvoří Kadeřábek, Švejdík a Brabec, kteří již v sestavě nefigurují. Ze současného kádru jsou zde Mario Holek a Matěj Hybš, který tuto sezónu víceméně sedával na lavičce. Oporami záložní řady jsou Lukáš Vácha, Kamil Vacek, Ladislav Krejčí, v útoku již tehdy hrával David Lafata. Nejlepším hráčem byl bezesporu Josef Hušbauer, který se stal králem střelců. I v této době tým opouští zářivé hvězdy. Leo Kweuke míří do Turecka, Václav Kadlec do Frankfurtu, Tomáš Zápotočný do Příbrami. Smlouva skončila Jiřímu Jarošíkovi a jako náhrada je povolán Tomáš Ujfaluši. Nejdůležitějšími posilami jsou Lukáš Mareček z Anderlechtu a Bořek Dočkal z norského Rosenborgu. Nesmíme opomenout mladého Martina Frýdka, který se do základu také prosazuje.

  Když si čteme tuto sestavu, můžeme říci, že je o něco zkušenější než dnes. Transfery, které se uskutečnily byly velmi dobře promyšlené. Za Jarošíka Ujfaluši, za Kadlece Dočkal. Nemůžeme tedy říci, že by nějaký post zůstal nepokrytý.

  Na tento úspěch se však Spartě navázat nepodařilo, a tak se trenérského postu ujímá Zdeněk Ščasný.

  Brankářskou jedničkou je David Bičík, Tomáš Koubek je na hostování v Liberci. Obraná řada zůstává téměř nezměněna. Hlavní posilou se před sezónou stal Costa, který je nyní jedním z nejdůležitějších hráčů. Nakonec Spartu opouští i žolík Roman Bednář, který míří do Příbrami a Ladislav Krejčí, kterého koupila Bologna.

  Ano, ani zde se sestava neliší, tudíž není chyba v sestavě. Zde se začalo do trénování míchat vedení. A to je první veliká chyba. Jakmile se do tréninku začne zapojovat více lidí, vzniká zmatek. Vedení chtělo opět zlatou Spartu, doba stříbrná se jim nelíbila. Ke slovu pana Ščasného se přidává slovo pana Křetínského a manažera Hřebíka. Ano, šéf je výš než trenér a zmatek začíná. Ligové nezdary zapříčinily vyhazov trenéra a týmu se ,,dočasně“ ujímá David Holoubek. Musíme zde ovšem říci, že tým za Ščasného nehrál vůbec špatně, ba naopak. Sparta neztrácela body, v Evropě se jí dařilo. Jen zde chyběla ta vítězství nad Plzní a ty jim přiřkly druhou příčku.

  Výhra nad Interem Milán, postup ze skupiny Evropské ligy, dobrá série v lize. Vše vypadá skvěle. Zvrat přichází o měsíc později. Holoubek nemá licenci! Nemůže trénovat! Slova se ujímají opět Křetínský s Hřebíkem a dosazují pana Požára, jako oficiálního trenéra. Kdo má hlavní slovo? To se neví. A myslím, že to neví ani sami trenéři. Rozdílné tréninkové metody a herní taktiky. Každý zápas se hraje jinak, někdy dozadu, jindy dopředu.

  O pár měsíců později dochází vedení znovu trpělivost, prohra s Jabloncem, nastupuje Petr Rada. Sestava se ustaluje (snad) a hra se jednotí.

  A nyní k otázce. Chyba dle mého názoru přišla ve druhé části působení Zdeňka Ščasného. Ovšem ne vinou trenéra! Vedení chtělo od Sparty víc, než na co měla. Jistě, jakýkoliv jiný klub by za 2. místo dal cokoliv, t ale musíme znát Sparťanskou radu.  Začíná doba kompromisů, Ščasný ztrácí vliv a i když sbírají body po bodech není to dost.

  Z týmu navíc odchází Bořek Dočkal, ikona a kapitán. Kdo ho nahradí? To nevědělo ani samotné vedení. Experimenty se sestavou, mládí vpřed. Nezkušený tým se potýká s jedním problémem vedle druhého. Kadlecům se nedaří, Rosický zraněný, Matějovský v Boleslavi….ten by dle mého názoru Spartě pomohl nejvíce. Má zkušenosti, formu a umí si tým srovnat. Jediný post, kde je Sparta stoprocentní je BRANKA. Koubek a Bičík? Co víc si přát. Myslím, že je to nejsilnější brankářské duo, jen škoda že David nedostává více šancí. Útok také není zlý. David Lafata je stálice, k tomu Lukáš Juliš. Z obrany bych vypíchl jedině Ondřeje Mazucha. A záloha? Lepší pomlčet. Možná jedině Šural, ale i jeho cedím mezi zuby.

  Poslední hřebík do sparťanské rakve? Konaté! A také Vrba. Dvě kontroverzní témata za poslední měsíc. Rozdělíte fanoušky, rozdělíte tábory, rozdělíte hru. A to se nesmí stávat. Co říci závěrem? Snad jen popřát Spartě hodně štěstí a apelovat na vedení: ,,Buďte vděční za třetí místo v tabulce, mohlo to být horší. Nemíchejte se Radovi do trénování, trenér ví co dělá.“

  [ssba]

   


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje