Tvorba měnového kurzu je složitý proces, kde záleží na vztazích národní a světové ekonomiky a politiky. Na jeho změny může mít vliv hned několik faktorů. I v době, kdy není problém sledovat libovolný měnový kurz online, je výhodou umět alespoň zhruba odhadnout další vývoj.
Inflace, úroky i platební bilance země
Kurz měn je ovlivněný v první řadě úrovní inflace. Zvýšení cenových hladin v dané zemi neodvratně vede ke snížení kupní síly a oslabení peněžní jednotky. Země s dlouhodobě vysokou inflací mají tedy slabší měnovou jednotku a jejich kupní síla se snižuje v závislosti na ostatních zemích.
Vzrůst úrokových sazeb v zemi nabízí investorům vyšší návratnost než v ostatních zemích. V takovém případě začne měnový kurz země posilovat a hodnota peněžní jednotky stoupá. Když ovšem sazba stoupá v důsledku vysoké inflace, kurz bude naopak klesat.
Platební bilance dané země znamená souhrn všech přijatých i odvedených plateb. Pokud příjmy převyšují náklady, poptávka po národní měně roste a naopak. Země s vyšším státním dluhem jsou pro zahraniční investory méně atraktivní a do země tak plyne méně peněz.
Tvorba konkurenceschopnosti
Vysoká konkurenceschopnost komodit na světových trzích zvýší export z této země a tím i příjmy, tedy příliv zahraniční měny. Pokud zároveň země utrácí více peněz za dovoz zboží než kolik sama vydělává a snaží se deficit vyrovnat půjčováním si peněz od ostatních států, je jasné, že jejich vlastní peníze ztrácí hodnotu a kurz měny této země bude klesat.
Do vývoje měny mohou přímo zasahovat centrální banky, a to tím, že národní měnu kupují či prodávají. Tím se snaží ji stabilizovat. Některé země (například Čína) se snaží udržet svou měnu na trvale nízké úrovni. Tím dosáhne lepší konkurenceschopnosti v mezinárodním exportu zboží. Centrální banka v takovém případě prodá vlastní měnu a nakoupí jinou, čímž hodnota jejich vlastní měny klesne.