6.6 C
Prague
Pondělí, 20 března, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Jak správně vybrat paddleboard?

  Propadli jste kouzlu paddleboardingu a chcete si pořídit vlastní prkno, na kterém budete moci brázdit vody řek, rybníků či moří? Vybrat vhodný paddleboard pro vás i ostatní členy vaší rodiny však může být docela oříšek. Při výběru je totiž třeba myslet na několik základních pravidel. Jaké to jsou? To si povíme v dnešním článku.

  Nosnost, délka a šířka prkna

  více v článku...

  Paddleboarding patří mezi oblíbené rekreační sporty zejména pro svou jednoduchost – zvládnou ho bez potíží jak dospělí, tak děti. Jedná se o pevné prkno, na kterém vzpřímeně stojíte a pádlujete. Jedná se o pohodlný způsob přepravy po každé vodní ploše.

  Při výběru vhodného prkna byste měli brát v potaz tři základní parametry: nosnost, délku a šířku paddleboardu. Nosnost prkna se většinou pohybuje od 90 do 140 kg. Na trhu však najdete prkna s nosností až do 160 kg. Pokud vyberete paddleboard s nižší nosností než je vaše reálná váha, prkno se hlouběji ponoří a bude tak náročnější na ovládání.

  Délka paddleboardu by měla odpovídat vašim zkušenostem, využití i stylu jízdy. Pro začátečníky jsou vhodná středně dlouhá prkna o délce od 270 do 370 cm. Ty mají všestranné využití a mohou si na nich zajezdit všechny věkové kategorie. Obecné pravidlo zní, že čím je prkno delší (od 380 cm výše), tím je rychlejší, ale tím hůře se ovládá. Dlouhé paddleboardy se využívají především pro závodění, krátké (od 172 do 271 cm) se pak hodí pro surfing, protože jsou lehké a snadno ovladatelné.

  Optimální šířka paddleboardu závisí na vašich zkušenostech a preferovaných stylech jízdy. Pokud s tímto sportem začínáte, nešlápnete vedle, pokud zvolíte univerzální šířku od 75 do 85 cm. Obecně platí, že čím širší je deska paddleboardu, tím je prkno stabilnější a tím menší je riziko převrácení. Na závody pak využijete užší prkna do 76 cm, která jsou výrazně rychlejší, musíte už na nich však trochu umět, abyste udrželi rovnováhu.

  Nafukovací, nebo pevný paddleboard?

  Paddleboardy se dále dělí dle konstrukce na nafukovací a pevné. Při výběru záleží na vašich zkušenostech, stylu jízdy i úložných prostorech. Nafukovací paddleboardy patří mezi nejoblíbenější řešení, jelikož jsou ve vyfouknutém stavu velmi skladné. Můžete je proto bez potíží uložit do rakve auta a procestovat s nimi svět. Díky vysoce odolnému provedení nafukovací paddleboardy velmi dobře odolávají poškození, nemusíte se tak při běžném užívání bát jejich protrhnutí.

  Po pevných paddleboardech pak sahají milovníci adrenalinu, kteří rádi brázdí vody moří a oceánů a potřebují mít vyšší kontrolu nad prknem při sjíždění vln. Pevné paddleboardy jsou určené pro zkušené sportovce a hodí se také na závody. Pokud chcete využívat prkno na surfování, volte desku s tenkou a ostrou hranou, která vám dovolí perfektně prořezávat vlny. Vzhledem ke své konstrukci jsou tyto paddleboardy cenově náročnější a hůře se skladují.

  Výběr prkna podle stylu jízdy

  Paddleboard vybírejte i dle jeho určení – vybrat si můžete například závodní (Race či Touring) paddleboard, Yoga paddleboard pro jógu a fitness, který je širší a stabilnější, či univerzální (Round) paddleboard, který je určen pro všechny věkové kategorie a platí za zlatou střední cestu.

  Ať už si zvolíte jakýkoliv paddleboard, vězte, že vás s ním čeká spousta zábavy, odpočinku i adrenalinu, budete-li si to přát. A pokud si nejste jisti s výběrem, každý kvalifikovaný výrobce vám rád poradí a pomůže vám vybrat to pravé prkno přímo pro vás.

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje