6.6 C
Prague
Pondělí, 20 března, 2023
novinky
More

    Mohlo by Vás zajímat

    Jak dostat do podkroví světlo? Stačí vybrat správná střešní okna

    Zkosené stropy, mohutné trámy, hvězdná obloha přímo nad hlavou – je snadné propadnout kouzlu podkroví. Jak ho ale ještě víc zútulnit? Potřebujete dostatek přirozeného světla. A to vám zajistí střešní okna. Poradíme, pro jaký typ se rozhodnout i co všechno promyslet.

    Možná jste až dosud podkroví využívali jen pro skladování věcí, které by se možná ještě někdy mohly hodit. To je ale škoda, protože podstřešní prostory skýtají velký potenciál pro vytvoření útulného bydlení. Všeobecně však také trpí nedostatkem přímého denního světla. Řešením jsou střešní okna.

    Benefity přirozeného světla

    více v článku...

    Když nebudete mít dostatek přirozeného světla, vaše tělo na to dříve či později zareaguje. Jako první se mnohdy objeví zraková únava, tedy pálení očí a zarudnutí spojivek. Následuje bolest hlavy, únava a nesoustředěnost. Můžete se cítit rozladění a podráždění, i když k tomu objektivně nemáte žádný důvod.

    Stačí ale dostatek denního světla a sami uvidíte, jak se vám zlepší nálada. Slunce je navíc zdrojem vitamínu D, který je nepostradatelný pro zdraví našich kostí, svalů a imunitního systému. Místnosti, ve kterých trávíme delší čas, by proto měly být optimálně prosvětlené.

    Přirozenou cestou, kudy do interiérů proudí denní světlo, jsou samozřejmě okna.

    Tipy, jak vybrat střešní okna

    Nabídka střešních oken je široká. Měli byste proto znát důležité aspekty, které je při výběru nového okna vhodné vzít v úvahu.

    Kolik střešních oken potřebujete?

    O počtu a velikosti střešních oken by mělo rozhodovat nejen to, zda chcete tlumenější atmosféru, anebo pokoj doslova zalitý světlem. Ideální je se řídit obecným pravidlem: plocha zasklení pokoje by měla odpovídat minimálně 10 % celkové podlahové plochy. Jasnou představu získáte, pokud využijete simulaci pro výměnu střešních oken od firmy Roto. Ta vám napoví, jaký počet oken bude optimální právě pro vaše podkroví.

    Jak chcete okna otevírat?

    U střešních oken se setkáte se třemi možnostmi otevírání. Nejběžnější je kyvné střešní okno, které se otevírá podél středové osy. Jeho křídlo však zasahuje do interiéru. Oproti tomu střešní okno Roto Designo R7 s výsuvně kyvným způsobem otevírání nabízí mnohem více prostoru. Osa otáčení se pomocí pístů dostane do horní čtvrtiny rámu a otevřené křídlo se vysune nad rovinu střechy. Vy tak získáte svobodu pohybu i lepší výhled s ideálním poměrem cena/výkon.

    Posledním typem jsou výklopně/kyvná střešní okna, která se celá otevírají vyklopením směrem ven a umožňují tak ničím nerušený rozhled. Neomezují pohyb po místnosti, jejich pořízení je ale finančně nejnáročnější.

    Jaký způsob ovládání je pro vás ten pravý?

    Dávno už neplatí, že se střešní okna dají otevírat pouze ručně. Využít lze také elektrické ovládání, a to pomocí stěnového přepínače či dálkového ovladače. Společnost Roto vám ráda vyjde vstříc a umožní kombinaci – střešní okna v manuálním provedení + stínící doplňky ovládané elektricky.

    Rádi byste moderní techniku využili na místě, kam není dotažená elektřina? V nabídce jsou i střešní okna na solární pohon bez potřeby přívodu elektrických kabelů. Problémem dnes není ani napojení střešních oken na chytrou domácnost a následné ovládání přes smartphone či tablet.

    Z jakého materiálu by měl být vyrobený rám střešního okna?

    Stejně jako u fasádních oken, také v tomto případě můžete volit mezi dřevem a plastem. Dřevěná střešní okna k podkroví neodmyslitelně patří, zejména pak pokud jde o prostory s přiznaným trámovím.

    Přesto existují situace, kdy je lepší upřednostnit okna plastová. Jde zejména o vybavení koupelen a kuchyní, tedy místností s vyšší vlhkostí vzduchu. Plastová střešní okna lze vyhotovit i v dekorech dřeva. Roto má v nabídce hned několik barevných odstínů (zlatý dub, borovice a ořech).

    Latest Posts

    pr clanky

    Redakce doporučuje