6.6 C
Prague
Sobota, 24 září, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Co vlastně dělá psychoterapeut?

  Víte, na koho se máte obrátit, když vás bolí duše? S problémy tělesného rázu asi hned vyrazíte za svým obvodním lékařem, který vás potom třeba odešle ke specialistovi. U duševní nepohody už to tak jasné nebývá. 

  Psychiatr, psycholog nebo psychoterapeut?

  Možná přemýšlíte, ke komu se vydat. Jestli vám s trápením pomůže spíš psycholog, psychoterapeut, nebo jestli se máte svěřit spíše do rukou psychiatra. Pojďme si tedy na úvod říci, jaké jsou mezi těmito profesemi rozdíly.

  Psychiatr

  Psychiatr je vystudovaný lékař. Studuje medicínu spolu se svými budoucími kolegy lékaři z ostatních oborů. A teprve po nástupu do praxe se začne specializovat na léčení duševních poruch. Po pěti letech projde atestačními zkouškami a může se směle označit za psychiatra.

  Psycholog

  Psycholog také studuje na vysoké škole. Jeho specializací však není medicína, ale rovnou obor psychologie. Jeho primárním zaměřením je oblast duševních onemocnění. Zatímco psychiatr bývá nejčastěji zaměstnancem zdravotnického zařízení, psycholog mívá poněkud širší pole působnosti. Může nalézt uplatnění v nemocnici i ve státních nebo soukromých poradenských zařízeních.

  Psychoterapeut

  Náš legislativní řád tento pojem nezná. Psychoterapeutem se může stát i psychiatr nebo psycholog. Ale také absolvent jiného oboru. Ti nejlepší psychoterapeuti však absolvují pětiletý psychoterapeutický výcvik. Pokud tedy chcete oslovit skutečného odborníka, doklad o absolvování kvalitního výcviku v psychoterapii vám určitě napoví.

  S čím vám psychoterapeut pomůže?

  Psychoterapie vám pomůže vyřešit osobní a partnerské problémy. Dokáže vylepšit vaše studijní, profesní nebo sportovní výsledky. A také může pomoci s vleklými zdravotními obtížemi. Mnoho tělesných nemocí má totiž svůj původ právě v oblasti psychiky. Psychoterapeuta vyhledejte také v případě, že jste se ocitli v nelehké životní situaci, ztratili jste někoho blízkého nebo se prostě jen cítíte psychicky špatně.

  Psychoterapie se však nezabývá pouze řešením problémů. Chcete si ujasnit myšlenky? Naučit se lépe ovládat svou mysl a emoce? Nastartovat životní změnu? I v těchto případech vám terapeut dokáže pomoci. 

  Máte to na terapii daleko?

  Ještě nedávno mohla být fyzická vzdálenost od místa výkonu praxe dobrého terapeuta opravdu problémem. Nástup moderních technologií jej však vyřešil. Dnes už nemusíte bydlet ve velkém městě nebo dojíždět do vzdálené terapeutovy pracovny. Díky možnostem komunikace na dálku se u některých odborníků můžete objednat i na online terapii

  Terapie online se poslední dobou dostává do centra pozornosti. Můžete díky ní dostat potřebnou pomoc a podporu, kdykoliv ji potřebujete. Další výhodou je bezesporu to, že terapii online absolvujete z pohodlí domova. Nebo z jakéhokoliv jiného vhodného místa. Nemusíte nikam dojíždět. A můžete si vybrat toho nejlepšího psychoterapeuta, ať už provozuje svou praxi kdekoliv.  

  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje