6.6 C
Prague
Pátek, 2 prosince, 2022
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  České biatlonistky v dramatickém závodě vybojovaly druhé místo

  Kvarteto ve složení Eva Puskarčíková, Lucie Charvátová, Gabriela Soukalová a Veronika Vítková ve štafetovém závodu v italské Anterselvě získaly stříbrné medaile. Z vítězství se radovaly Francouzky, třetí doběhly Rusky a potvrdily tak svou zlepšující se formu jak v individuálních tak v hromadných závodech.


  České biatlonistky závod rozběhly velmi dobře. Eva Puskarčíková na prvním úseku musela jen jednou dobíjet a předávala na třetím místě s minimální ztrátou za vedoucí Selinou Gasparin ze Švýcarska. Lucie Charvátová zvládla výborně ležku, ale stojka se jí vůbec nevydařila. Musela dokonce na dvě trestná kola a psychicky byla velmi dole. Předávala Gabriele Soukalové s odstupem 55 sekund na v té chvíli vedoucí Ukrajinu.  Lucie Charvátová, která za týden oslaví třiadvacáté narozeniny, má se střelbou ve stoje dlouhodobě problémy. Takto se vyjádřila k dnešnímu závodu.  „Chtěla jsem si maximálně odpočinout a na stojku se soustředit.“ Ale hned při první trefě minula a psychika sehrála své. „Nohy se mi tak klepaly, že už jsem skoro nevěděla, co mám dělat a jak to dělat.“ V cíli brečící Lucii utěšovala reprezentační kolegyně Eva Puskarčíková a týmová masérka a morální podpora Petra Sedláčková.

  Na třetím a čtvrtém úseku však mohla být všechna předchozí zaváhání zapomenuta. Gabriela Soukalová a Veronika Vítková běžely fantasticky. Vedoucí žena světového poháru Gabriela Soukalová každým kolem stahovala na čelo závodu téměř deset sekund, k tomu přidala jen jedno dobíjení na střelnici a na předávce bylo z 55 sekund rázem jen pouhých 20 sekund a průběžné čtvrté místo.

  Veronika Vítková měla na trati velmi těžkou běžeckou konkurenci. Za Francii se na čtvrtý úsek postavila Marie Dorin Habert, která však držela pohodlný náskok 10 sekund před Ruskou Ekaterinou Yurlovovou. Před Vítkovou byla ještě švédská závodnice, ale za ní se nepříjemně blížila nejrychlejší střelkyně této sezóny domácí Italka Dorothea Wierer. Veronika Vítková na střelnici sice během první střelby musela dvakrát dobíjet, ale poté už neponechala nic náhodě. Nasadila výborné běžecké tempo, podařilo se jí odvrátit nápor Italky a navíc ještě dokázala předběhnout ruskou závodnici. Z dramatického závodu bylo nakonec krásné a zasloužené druhé místo. Spokojený byl i trenér Zdeněk Vítek. „Z výsledku jsme na prosto nadšení. Po skvělém začátku byly holky v půlce závodu najednou dvanácté. Přestože jsem věřil ve zlepšení, myslel jsem spíše na šesté místo. To se mi zdálo reálné.“ A dále dodává: „Gábina a Verča ale zajely svoje úseky famózně, to se jinak nedá popsat.“

  České biatlonistky tím tak dosáhly na nejlepší umístění v letošní kariéře a zároveň potvrdily, že se jim v Itálii daří. Loni si v podobných podmínkách vyskočily také na stříbrný stupínek. Češky se tak v hodnocení disciplíny posunuly na páté místo za Itálie, Ukrajinu, Německo a Francii. Ukrajinky po vítězství v Ruhpoldingu a třetím místě z Holchfilzenu tentokrát skončily až na 9. pozici. Ještě horší výsledek si připsala štafeta Německa, která po dvou letošních druhých místech dnes skončila až na 10. příčce, což je nejhorší umístění za posledních deset let. Trenéři budou mít před březnovým mistrovstvím světa v norském Holmenkollenu ještě poslední šanci na zkoušku té nejlepší čtveřice, a to 14. 2 v americkém Presque Isle v Maine.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje