6.6 C
Prague
Pondělí, 20 března, 2023
novinky
More

  Mohlo by Vás zajímat

  Brněnská zlatá mládež na jaře potáhne pražskou Spartu, pláčou Zbrojováci

  Josef Šural je posledním produktem brněnské mládežnické výchovy, který změnil dres. Kde by však Zbrojovka mohla být, kdyby se její talenti nerozutekli po světě, zůstává hluboko zakořeněno v myslích brněnských fanoušků.

  Brněnský fotbal se mohl vždy pyšnit kvalitní prací s mládeží. Jeho problémem však zůstává, jak tyto talentované mladíky udržet. Hráči v Brně dostávají šanci nakouknout do A týmu už v útlém věku, ovšem pokud někdo zazáří, jen stěží se ho podaří udržet déle než jednu sezónu. Naposledy tak odcházel stoper Luděk Pernica do Jablonce.


  Josef Šural, jehož bratr Jakub v letošní sezóně nakoukl do prvního mužstva Zbrojovky a dostává pravidelné pozvánky do mládežnických reprezentací, přestoupil do pražské Sparty. A je trochu paradoxní, že právě v Brňany nenáviděném městě najdeme tolik brněnských odchovanců. Holek, Mazuch, Mareček, Šural – kostru Sparty budou v jarní části tvořit Zbrojováci, a to v Brně ještě sezónu na hostování strávil i Jakub Brabec.

  Mnoho hráčů si ve Zbrojovce udělalo jméno, ale přechod do zvučnějšího klubu se jim nepovedl. V minulosti nenaplnili svůj potenciál Milan Pacanda nebo Petr Švancara, v době ne tak dávné selhali Marek Střeštík či Luboš Kalouda. Oba posledně zmínění hráči se stali členy stříbrné dvacítky z mistrovství světa v roce 2007. A je jen otázkou, jestli by se nedokázali lépe prosadit, pokud by v Brně vydrželi o něco déle.

  V zimě se navíc v útrobách brněnského stadionu začalo šuškat o možném letním návratu odchovance Jana Poláka. Zařadil by se tak po bok hráčů jako byli Poborský, Šmicer nebo Jankulovski, kteří se vrátili zpět do České republiky, aby předávali zkušenosti z reprezentace a zahraničních angažmá. Pokud by se Polák vrátil, mohl by se stát vzorem pro další rodáky z Brna, což by skýtalo další zajímavé možnosti na nové hráče.

  Kdybychom připočítali i zajímavá jména, která v mládí ve Zbrojovce hostovala, dostali bychom vedle Brabce například Jiřího Skaláka nebo Jana Sýkoru, v té době opět hráče pražské Sparty. Rozený Brňan je třeba i Ondřej Vaněk nastupující v současnosti za plzeňskou Viktorku.

  V Brně to s mládeží umí, vždyť junioři Zbrojovky se v juniorské lize pravidelně umisťují na čele tabulky. Problémem je, že buď hráči nedokážou ustát přechod z juniorského fotbalu do světa dospělých nebo jim klub není schopný nabídnout naplnění vyšších ambicí. Možná kdyby do klubu vstoupil silný investor, který by neměl potřebu hráče prodat při první příležitosti, mohla by Zbrojovka vybudovat velice silný kádr. Potenciál na to v Brně rozhodně mají.


  Latest Posts

  pr clanky

  Redakce doporučuje