Začal Světový pohár v biatlonu úspěchem Norů a Rakušanů, Češi bez Koukalové vybouchli

Biatlonové závody Světového poháru začaly! Ale tentokrát to byl na rozdíl od let minulých pro reprezentaci ČR doslova propadák. Světový pohár v biatlonu začal tradičně ve švédském Östersundu. České barvy hájili v úvodním sprintu dvojic Michal Šlesingr a Jessica Jislová. Při premiéře v této disciplíně dojeli na desátém místě. Vítězství si suverénně a třeba říci, že i překvapivě zajistila sestava Rakouska ve složení Simon Eder a Lisa Hauserová. Smíšenou štafetu vyhráli zaslouženě borci z Norska, Slovensko zajelo vynikající čtvrtou pozici, naši byli třináctí a propadli se. Kromě závodníků ČR jsou po prvním závodě Světového poháru v biatlonu zklamáni i výpravy Ruska a Francie.

Šlesingr ani Jislová ve sprintu dvojic sice nemuseli kroužit na trestném kole, na stavu hned desetkrát dobíjeli. Přesto Češi v cíli zaostali za vítězným duem z Rakouska o téměř dvě minuty. Chyby na střelnici nepodpořili ani kvalitním během. Cílem naší dvojice bylo šesté místo, ale za ním hluboko zaostali. Vynikající představení na střelnici zajistilo první příčku dvojici Lisa Hauserová a Simon Eder. Rakouští reprezentanti dobíjeli pouze dvakrát, Eder znovu dokázal, že ve Světovém poháru patří k nejrychlejším a hlavně precizně přesným střelcům.

Na druhém místě dojeli Němci Vannesa Hinzová a Erik Lesser. O překvapení se postarali reprezentanti Kazachstánu Galina Višněvská a Maxim Braun na třetí příčce. Hlavní favorité a obhájci loňského titulu Martin Fourcade a Marie Dorinnová-Habertová dojeli čtvrtí, když Fourcade upadl těsně před cílovou rovinkou.

Jislová naskočila do jedenadvacátého závodu Světového poháru. V minulé sezoně pomohla ženské štafetě k bronzu v jihokorejském Pchjongčchangu, kde se příští rok koná olympiáda. Šlesingr se trápil při střelbě, nemohl se spolehnout ani na kvalitní běžecký výkon. Přesto dovezl českou dvojici na konečném desátém místě.

Výbuchem, tedy tím výsledkovým, skončilo vystoupení biatlonové smíšené štafety, která dojela třináctá, vyhráli Norové. Trestné kolo Veroniky Vítkové připravilo české biatlonisty o přední příčky v úvodní smíšené štafetě v sezoně Světového poháru. Sestava Eva Puskarčíková, Vítková, Ondřej Moravec a Michal Krčmář doběhla ve švédském Östersundu až třináctá, skoro tři minuty za vítězným Norskem.

České kvarteto se muselo obejít bez zraněné Gabriely Koukalové, která sice je v dějišti prvního dílu SP, ale kvůli problémům s lýtky nemůže startovat.

Úvodní závody SP v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Smíšená štafeta dvojic: 1. Hauserová, Eder (Rak.) 36:17,0 (0+2), 2. Hinzová, Lesser (Něm.) -16,5 (0+9), 3. Višněvská, Braun (Kaz.) -32,7 (0+5), 4. Dorinová Habertová, M. Fourcade (Fr) -33,7 (0+10), 5. Perssonová, Samuelsson (Švéd.) -34,3 (0+9), 6. Vita Semerenková, Pidručnyj (Ukr.) -34,9 (0+10), …10. JISLOVÁ, ŠLESING (ČR) -1:52,2 (0+10).

Smíšená štafeta: 1. Norsko (Tandrevoldová, Eckhoffová, J. Bö, Svendsen) 1:11:31,7 (0+13), 2. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Windisch, Hofer) -5,3 (1+6), 3. Německo (Preussová, Hammerschmidtová, Doll, Peiffer) -6,4 (0+10), 4. Slovensko -7,7 (0+9), 5. Švédsko -34,5 (1+5), 6. Rusko -47,9 (0+7), …13. ČR (PUSKARČÍKOVÁ, VÍTKOVÁ, MORAVEC, KRČMÁŘ) -2:51,4 (1+10).