Štafetový závod žen bez tradičních opor a s napětím až do konce

Štafeta žen na 4×6 kilometrů uzavřela v německém Ruhpoldingu 5. kolo Světového poháru v biatlonu. Závod plný zvratů, chyb na střelnici a změn v pořadí po strhujícím finiši nakonec vyhrály Ukrajinky před domácími Němkami a třetími Italkami.

Česká štafeta ve složení Eva Puskarčíková, Jitka Landová, Lucie Charvátová a Veronika Vítková obsadila hezké šesté místo, čímž děvčata vyrovnala prosincový výsledek z Hochfilzenu. Trenér Zdeněk Vítek v rozhovoru pro Českou televizi vyjádřil nad výsledkem uspokojení. „V tomto složení je to krásný výsledek a můžeme být spokojení.“

Průběh závodu byl však velmi nervózní až infarktový a české kvarteto se mohlo být i o lepší umístění. Eva Puskarčíková rozjela štafetu velmi dobře a po první bezchybné střelbě se držela v čele závodu. Bohužel po nepovedené stojce musela na jedno trestné kolo a předávala s téměř minutovou ztrátou na vedoucí Norsko. Ačkoliv se Jitka Landová nepopulárnímu trestnému kolu vyhnula, musela třikrát dobíjet a s jejím tradičně již pomalejším během předávala Lucii Charvátové na dvanáctém místě se ztrátou 1,51 minuty. Lucie Charvátová se na třetím úseku dobrým během a skvělou střelbou vleže dotáhla až na vedoucí skupinku. Střelba ve stoje se však české reprezentantce vůbec nevydařila, musel na dvě trestná kola a na předávku přijela na 13. pozici s mankem 1,39 minuty na vedoucí Ukrajinky. Veroniku Vítkovou tak čekal nelehký úkol, se kterým se však popasovala velmi dobře. I přestože se nevyvarovala dvou dobíjení na střelnici, tak rychlým během a s pomocí chybujících soupeřek vytáhla českou štafetu na šesté místo s odstupem 1,47 minuty za vítěznými Ukrajinkami.

Závod byl opravdu velmi překvapivý až nevyzpytatelný a pořadí se přelévalo po každé střelbě. Němky se po druhém úseku pohybovaly na 11. místě těsně před českým týmem i tak se jim podařilo doskočit až na stupně vítězů. Naopak první polovinu závodu velmi dobře jedoucí Bělorusky se nakonec po totálním kolapsu Pisarevové na třetím úseku umístili až na 13. pozici. Takto popsal závod trenér žen Zdeněk Vítek: „Byla to bláznivá štafeta. Všechny týmy z prvních míst se na začátku pohybovaly vzadu. Hodně pracovaly i nervy. V závodě bylo i několik momentů, na které bych raději zapomněl.“

Připomeňme také, že štafety byly specifické neúčastí nejlepších tří žen na základě bodování Světového poháru (Gariela Soukalová, Dorin Habert a Franziska Hildebrand), které vinou náročného programu cítily únavu a trenéři se rozhodli nechat je raději odpočinout.