Druhý den v Ruhpoldingu: Norský triumf, německé zklamání a české smíšené pocity

V německém Ruhpoldingu byla včera na pořadu štafeta mužů na 4×7,5 kilometru. České kvarteto ve složení Michal Šlesingr, Tomáš Krupčík, Michal Krčmář a Ondřej Moravec se umístilo na osmé příčce se ztrátou 2,45 minuty na vítězné Nory.

Čeští biatlonisté si po zlepšených výkonech v individuálních závodech chtěli připsat dobrý výsledek i v týmovém závodě a zároveň byli odhodlaní vylepšit dosavadní 16. umístění z rakouského Hochfizenu. Ze sestavy pro své aktuálně nepříliš stabilní výkony vypadl Jaroslav Soukup, který byl nahrazen Tomášem Krupčíkem. Čeští trenéři také zvažovali nasazení mladého jedenadvacetiletého závodníka Adama Václavíka, který v nižší biatlonové soutěži podává výborné výkony, zkušenost však nakonec převážila.

Vítr a husté sněžení se od počátku postaraly o velmi zajímavý závod plný zvratů, což se projevilo především na střelnici. Michal Šlesingr musel při první ležce dvakrát opravovat, ale stojku již zvládl bez komplikací a předával se ztrátou 30 sekund společně s Nory a Italy. Velké komplikace však přišly na druhém úseku Tomáše Krupčíka, který musel v součtu čtyřikrát dobíjet a Michalovi Krčmářovi předával štafetu na 12. místě se zpožděním 1,58 minuty. Krčmář naopak dobrou střelbou pouze s jedním omylem vytáhl českou štafetu až na šesté místo. Ondra Moravec, který musel po první střelbě vleže na jedno trestné kolo a v závěrečné rovince ho ještě přesprintoval Ital Dominik Windisch, nakonec dovezl štafetu na zmíněném osmém místě.

Umístění do osmého místa je úspěch, avšak vzhledem k vývoji závodu bylo možné dosáhnout i na vyšší příčky. Michal Krčmář si tentokrát posteskl i nad prací servisu, který jinak bývá bezchybný. „Jak nám jindy lyže pomáhají, tak dnes tomu bylo naopak. Němce Pfeiffera jsem mohl stíhat, jak jsem chtěl, z kopce mi vždy ujel. To bylo hodně deprimující, přitom naše střelba nevybočovala z dnešního průměru. Mrzí mě to.“

Počasí komplikovalo situaci i favoritům. Hned při první střelbě musel zkušený Nor Bjoerndalen třikrát dobíjet a nabral více jak půlminutové zpoždění na vedoucí Lotyše a Němce. Bratři Johannes a Tarjei Boe a Emil Swendsen však dobrou střelbou a především kvalitním během dokázali zaváhání na prvním úseku napravit a s náskokem 14 sekund doběhli na prvním místě před druhými Rusy. Pro bronzovou medaili si nakonec dojela štafeta Rakouska.

Velká očekávání měla před plnými tribunami domácí německá štafeta, které sice chyběly opory jako Schempp a Birnbacher, ale i tak měla šanci na kvalitní umístění. Erik Lesser na prvním úseku běžel výborně a předával Johannesi Kuehnovi na druhém místě. Nervozita a zkušenosti však zapracovaly a mladý závodník nezvládl stojku a musel na tři trestná kola. Ačkoliv se Pfeiffer a Benedikt Doll na třetím a čtvrtém úseku stále přibližovali ke stupňům vítězů, dovezli více jak minutové manko na vítěze. Pro mužskou německou štafetu je tak dosažené 5. místo nejhorším umístěním za posledních deset let.