Nejbohatší sportovkyně světa přichází o sponzory

Po oznámení pozitivního testu na doping přišla Maria Šarapovová o tři z hlavních sponzorů, díky nimž je už přes deset let nejlépe vydělávající sportovkyní na světě. Americká společnost Nike a po ní i švýcarský výrobce hodinek TAG Heuer a automobilka Porsche s ní přerušili spolupráci, prozatím po dobu vyšetřování případu. Faktem ale zůstává, že Marii Šarapovové hrozí až čtyři roky zákazu sportovní činnosti.


Osmadvacetiletá Šarapovová na tiskové konferenci v Los Angeles přiznala, že měla pozitivní nález na novou látku meldonium během lednového prvního ze čtyř grandslamových turnajů roku Australian Open. Reakce Nike, s níž měla osmiletou smlouvu na 70 milionů amerických dolarů, přišla krátce poté. „Jsme hluboce zarmoucení a překvapení ze zprávy o Marii Šarapovové. Rozhodli jsme se ukončit s ní spolupráci po dobu vyšetřování, situaci budeme sledovat,“ oznámil Kejuan Wilkins, mluvčí firmy vyrábějící převážně sportovní oblečení a potřeby.

Sponzorskou smlouvu vypověděla Šarapovové i známá německá automobilka Porsche, a to přesto, že látka meldonium údajně nenapomáhá ke zlepšení sportovního výkonu. Na stranu Marie Šarapovové, rodačce ze Sibiře, která nyní bydlí střídavě v Moskvě a na Floridě, se postavila Martina Navrátilová i Serena Williamsová.

Dva bývalí vynikající ruští tenisté Marat Safin a Jevgenij Kafelnikov se přimluvili, aby Maria Šarapovová dostala co nejmenší trest, ale zároveň připomenuli, že se sankcí musí počítat.

O několik sponzorů už sice miliardářka Šarapovová přišla, ale výrobce raket Head prodloužil s Marií Šarapovovou smlouvu navzdory tomu, že Ruska přiznala své dopingové pochybení. „Upřímnost a odvaha, kterou prokázala, když oznámila a uznala svou chybu, byla obdivuhodná. Head je hrdý na to, že za Marií stojí teď i v budoucnu, a hodlá prodloužit její smlouvu,“ řekl výkonný ředitel společnosti Johan Eliasch.

Osmadvacetiletá Ruska podle zástupců Headu neužívala meldonium, aby si pomohla na kurtu. Eliasch věří, že látku užívala kvůli zdravotním problémům. Šarapovová má nicméně až do vyšetření případu zastavenou činnost a hrozí jí až čtyřletý trest. Head tak vsadil na reklamní kampaň, která má nejbohatší sportovkyni světa současnosti očistit.

I z ekonomického hlediska přijde nejbohatší sportovkyni světa chyba draho. Reklamní smlouvy tvoří tři čtvrtiny jejích příjmů, z roční sumy téměř 30 milionů amerických dolarů je to asi 23 milionů, a během 24 hodin od svého doznání již přišla o smlouvy s Nike, s Porsche a s TAG Heuerem. Dalšími významnými partnery Šarapovové jsou Avon a Evian, kteří čekají na verdikt Mezinárodní tenisové federace ITF.

Mezi tenisty začala diskuse o používání podpůrných prostředků. Skot Andy Murray uvedl, že boj s dopingem je směšný, jelikož tenisté by prakticky nemohli užívat léky ani na nachlazení. Španělský tenista Rafael Nadal prohlásil, že by zmírnil tresty za doping a místo zákazu sportovní činnosti by Marii Šarapovovou potrestal „jen“ pokutou.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup