Hopman Cup: Austrálie – ČR, domácím nepomohl Hewitt ani novomanželka

Čeští tenisté Jiří Veselý a Karolína Plíšková si debut na Hopman Cupu doslova vychutnali a osladili vítězstvím nad domácím týmem Austrálie, za který nastoupil i Lleyton Hewitt, který se chce po letošním Australian Open rozloučit s kariérou. Veselý zdolal ve třech setech Lleytona Hewitta a Karolína Plíšková pak potvrdila roli favoritky proti Jarmile Wolfeové.

Jiří Veselý se při debutu na Hopman Cupu postavil poprvé v kariéře domácímu oblíbenci Lleytonu Hewittovi. Čtyřiatřicetiletému Australanovi loučícímu se s kariéru, kterou ukončí po letošním Australian Open. Dvaadvacetiletý rodák z Příbrami ale odhodil respekt ze slavného jména a bývalou světovou jedničku a dvojnásobného grandslamového šampióna v úvodu vůbec nešetřil. V prvních čtyřech gamech ztratil jen tři fiftýny a vypracoval si luxusní vedení 4:0. Zkušený Hewitt si pak sice vzal n ztracený servis zpět, ale český mladík set vyhrál.

V druhém dějství si oba tenisté dlouho drželi své servisy. Až za stavu 5:5 se nový svěřenec Tomáše Krupy Veselý dostal ke dvěma brejkbolům, ale nevyužil je a v tie-breaku uhrál jediný míček. V rozhodujícím setu Veselý přišel dvakrát o výhodu brejku, přesto byl neustále minimálně o jeden game napřed. Za stavu 5-3 byl při svém podání dvakrát dva míčky od vítězství, ale servis potřetí v zápase vinou zbytečných chyb neudržel. Vzápětí se mu však povedl rozhodující brejk, když utkání ukončil vítězným prohozem po lajně. Po 2 hodinách a 20 minutách zvítězil Jiří Veselý nad hrající legendou Lleytonem Hewittem 6:3, 6:7 a 6:4.

Pouhých 66 minut pak stačilo Karolíně Plíškové, aby přidala druhý a vítězný bod. Třiadvacetiletá Češka ve druhé dvouhře porazila 7:5 a 6:3 Jarmilu Wolfeovou (za svobodna Gajdošovou, poté manželku Australana Grotha), která hrála první soutěžní zápas od listopadové svatby se svým druhým manželem Adamem Wolfeem. Původem Slovenka Jarmila Gajdošová – Wolfová žije v Austrálii od svých patnácti let a živila se kromě tenisu i jako úspěšná modelka.

Plíšková s Veselým pak přehráli pár Hewitt, Wolfová i ve čtyřhře a zapsali si výhru 3:0.
V úterý čeká naše reprezentanty ve skupině A Ukrajinci Jelina Svitolinová a Alexandr Dolgopolov. Ve čtvrtek je pak vyzvou největší favorité Serena Williamsová s Jackem Sockem.

Hopmanův pohár se hraje od roku 1989 a čeští tenisté v sedmaadvacetileté historii soutěže zvítězili celkem třikrát. Vítězi hned premiérového ročníku se stali ještě pod hlavičkou Československa Miloslav Mečíř a Helena Suková, v roce 1994 triumfovali Petr Korda s Janou Novotnou a před třemi lety zvítězili Petra Kvitová s Tomášem Berdychem.