Federer se vrátil neslavně, nevyužil mečbol a podlehl veteránovi Haasovi

Švýcarský mág Roger Federer se na kurty po zranění vrátil dost neslavně! Utrpěl totiž druhou letošní porážku a znovu poté, co nedokázal udržet rychle nabyté vedení a nedovedl využít mečbol. Na trávě ve Stuttgartu, kde se na kurty vrátil po více než dvou měsících odpočinku, ztratil náskok setu a brejku proti domácímu veteránovi Tommy Haasovi.

Roger Federer v úvodu sezóny vyhrál tři ze čtyř turnajů, kterých se zúčastnil. Nejprve ovládl Australian Open, poté dominoval i na podnicích Masters 1000 v Indian Wells a Miami. Antukovou část sezóny však vynechal a přes dva měsíce odpočíval po několika zraněních.

Na kurty se vrátil na své oblíbené trávě a překvapivě na ní zaváhal. V německém Stuttgartu neudržel vedení proti domácímu Tommymu Haasovi, kterému podlehl po nevyužití mečbolu 6:2, 6:7 a 4:6. Přitom zpočátku to vypadalo na snadnou Federerovu výhru. První set získal za pouhých 23 minut hry a po půl hodině vedl 6:2 a 2:1 s brejkem v zádech. Jenže pak poprvé zaváhal na podání a hra se vyrovnala.

Druhou sadu rozhodoval tie-break, ve kterém se Švýcar dostal po odvrácení tří setbolů k mečbolu, ale proměnit ho nedokázal a Haas si vynutil třetí dějství. V něm Federer vedl 2:1 a měl brejkboly. Těch měl ve čtvrté a šesté hře celkem sedm, ale nevyužil ani jeden. Navíc mezitím podruhé v zápase přišel o servis, což zápas rozhodlo.

Pětatřicetiletý Federer ve svém 21. letošním zápase zaznamenal teprve druhou porážku. Tu první utrpěl rovněž po nevyužití mečbolu, v březnu v Dubaji měl dokonce tři proti Rusovi Donskému. Devětatřicetiletý Haas, který se letos vrací po vleklých problémech s ramenem a absolvuje svou rozlučkovou sezonu, si připsal šestou letošní výhru a poprvé od Říma 2014 porazil dva soupeře po sobě.

Německý tenisový veterán Thomas Haas se ve svém prvním čtvrtfinále po třech letech, do kterého se na turnaji ATP dostal jako nejstarší hráč od Jimmyho Connorse v roce 1995, utká s krajanem Mischou Zverevem. Federer bude před Wimbledonem startovat ještě příští týden v německém Halle, kde v minulosti už devětkrát triumfoval. Bývalá světová jednička Connors si v roce 1995 v Halle zahrál čtvrtfinále ve 42 letech, semifinále hrál jako čtyřicetiletý v roce 1993 v San Franciscu.