Davis Cup: Berdych vzdal, ale Rosol nás posunul do čtvrtfinále

Čeští tenisté jsou po dvou letech znovu ve čtvrtfinále Davis Cupu. Poprvé se hrdinou stal Lukáš Rosol, který o nejtěsnější výhře 3:2 na zápasy v německém Hannoveru rozhodl deklasováním vycházející osmnáctileté německé hvězdy b+lordského původu Alexandera Zvereva.
Čeští tenisté v prvním kole Davis Cupu vedli nad Německem po sobotní čtyřhře 2:1 na zápasy a o postupu tak mohl rozhodnout už v souboji týmových jedniček Tomáš Berdych. Přestože odehrál skoro čtyři a půl hodiny dlouhý pětisetový duel se Zverevem a strávil na dvorci další dvě a půl hodiny ve čtyřhře, byl prý po fyzické stránce fit a na podobné zápasy připraven.

A proti Philippu Kohlschreiberovi nastoupil jako papírový favorit nejen s ohledem na světový žebříček, ale i na vzájemnou bilanci, ve které vedl 9:1. Desátou výhru ale nepřidal. Kvůli zranění stehenního svalu na pravé noze za stavu 3:6 a 5:7 vzdal.

Třicetiletý rodák z Valašského Meziříčí se zranil prý už ve druhém, nebo třetím gamu. Po ztraceném servisu v páté hře se nechal ošetřit fyzioterapeutem Michalem Novotným, s nímž byl šest minut v šatně. Kohlschreiber sice po pauze vypadl z tempa a Berdych měl po návratu na kurt pět brejkbolů, ale žádný nevyužil. Pak měl ještě další tři, ale opět ani jednou neuspěl. Naopak sám podruhé v setu ztratil podání v deváté hře.

Berdych původně chtěl jet do nemocnice v Německu, ale rozhodnutí změnil. Rychle se přesune do Prahy, kde podstoupí vyšetření, a poté se rozhodne, co dál. Již ve čtvrtek startuje turnaj série Masters ATP v Indian Wells.

O vítězi tak Hannoveru musela rozhodnout závěrečná dvouhra, do které český kapitán Jaroslav Navrátil mohl poslat jednoho z tria Radek Štěpánek (za stavu 2:2 vyhrál zápasy ve finále v letech 2012 a 2013), Jiří Veselý a Lukáš Rosol. Vsadil na posledně jmenovaného, přestože Rosol prohrál pětisetovou bitvu s Kohlschreiberem.

Třicetiletý Rosol, který za stavu 2:2 na zápasy nastoupil poprvé v kariéře, se za důvěru odměnil nejlepším možným způsobem. V souboji s domácí osmnáctiletou nadějí Alexanderem Zverevem, který potrápil Berdycha, předvedl parádní a sebejistý výkon a po suverénní výhře 6:2, 6:3 a 6:1 rozhodl o českém triumfu.
Rosol ani nepřišel jednou o podání, odvrátil tři brejkboly a šestkrát vzal servis Zverevovi, o kterém mnozí mluví jako o hráči budoucnosti. Na vítězné údery ho přestřílel 24-11 a udělal jen 19 nevynucených chyb, zatímco frustrovaný Němec 36.

Čeští šampióni z let 2012 a 2013 se v červencovém čtvrtfinále, které se bude hrát týden po Wimbledonu a tři týdny před olympijskými hrami v brazilském Riu de Janeiro, které se budou konat na tvrdém povrchu, utkají v repríze předloňského semifinále na domácí půdě s Francií.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup