VC USA F1 – mělo se rozhodnout, ale musíme počkat

Po velmi zajímavé bitvě v Suzuce se kolotoč F1 přesunul na severní polokouli, konkrétně do Spojených států amerických. Letos se jedná o 38. VC USA. Okruh Circuit of the America se nachází blízko texaské metropole Austin. Byl otevřen roku 2012, čítá 20 zatáček a s délkou 5513 km se jedná o osmý nejdelší okruh seriálu. Závod byl vypsán na 56 kol, čímž nám měl více objasnit odpvěď na otázku, kdo se stane mistrem světa.

Závodní víkend nám začal zajímavými novinkami. Na čtvrteční tiskové konferenci potvrdil Renault Nica Hulkenberga, jako svého jezdce pro nadcházející sezonu. Obdobně se zachovalo Torro Rosso, když si pojistilo služby svého dosavadního jezdce, Daniela Kvyata. První páteční trénink ovládl Brit Lewis Hamilton- Mercedes(1:36.358). Odvetou mu bylo druhé místo v druhém pátečním tréninku za stájovým kolegou Nicem Rosbergem- Mercedes(1:37.358). Sobota přinesla hned v úvodu překvapivý výsledek třetího tréninku, když mladičký Holanďan Max Verstappen z RedBullu, sebral vítr z plachet všem favoritům časem(1:36.766). Kvalifikace tudíž slibovala napínavý souboj. Ten se ale nakonec nekonal. Pole position si pohodlně pohlídal Lewis Hamilton o 215 tisícin před hlavním konkurentem v boji o titul, Nicem Rosbergem. Třetí skončil Australan Daniel Ricciardo.

Nedělní závod přilákal více než 120 tisíc milovníků motosportu. Ve 21:00 SEČ se za této úžasné atmosféry roztočila kola monopostů. Hamilton měl oproti Japonsku vynikající start, ale hned v první zatáčce s převýšením 30ti stupňů musel odolávat útoku kolegy Rosberga. Ten nakonec zvládl odrazit s tím, že se Rosberg ihned propadl i za Ricciarda na třetí příčku. O pár metrů dále prožíval horké chvíle Hulkunberg který byl sestřelen Williamsem Valtteriho Bottase. Oba vozy byly nuceny zajet již následující kolo k mechanikům. Bottas se dokázal vrátit do závodu s minutovou ztrátou. Hulkunberg však nikoli. V devátém kole začaly, možná trochu překvapivě brzy, první zastávky v boxech. Začalo se povětšinou přezouvat na žluté, tedy na měkké pneumatiky. Od začátku závodu diktoval tempo britský pilot Hamilton. Jeho nadvládě nahrávala i skutečnost špatných pit-stopů soupeřů Ricciarda a Rosberga, který se v jednu chvíli objevil až na šestém místě!!! V sedmnáctém kole byl nucen odstoupit závodník domácího týmu HAAS, Mexičan Gutierrez. Obecně pro domácí stáj to nebyl povedený závod. Celý víkend postrádala přítlak který je zde tak potřebný. Naopak překvapilo Torro Rosso. Sainz byl po celou dobu závodu konzistentní a zajížděl dobré časy, které ve finále stačily na krásné šesté místo. Bylo by ještě veseleji, kdyby nedostal ruský jezdec v barvách Torro Rosso, Daniel Kvyat, 10ti sekundovou penalizaci za způsobení havárie s Perézem. Závěr závodu zpestřila odstoupení Verstappena, kterého zradila technika a Raikkonena, který byl nucen odstoupit po špatném zavěšení pravého zadního kola. Pro obhajobu loňského vítězství si tak v pohodě a nikým nerušen, dojel Hamilton. Druhý finišoval Rosberg a třetí Ricciardo.

No, vypadá to že milovnící dramatu si přijdou koncem sezony na své. Brit stáhl náskok precizního Němce na 26 bodů. Další příděl bodů bude k mání za týden v Mexiku.