VC Mexika – počáteční nuda a spektakulární konec

Seriál Formule jedna se nám pro další závod přesunul do Mexika, kde se tradičně těší velké divácké oblibě. Hlavní město Mexiko City hostilo 17. Grand Prix Mexika. Samotný okruh je velice pozoruhodný. Rozkládá se uprostřed města v nadmořské výšce 2200m.n.m. Atomosféra je během víkendu vždy na výbornou. Aby ne. Trať vede dokonce přes baseballový stadion!!! Samotní jezdci jsou ale kritičtější. Kvůli vysoké nadmořské výšce mají monoposty menší přítlak, motor má celkově menší otáčky a co víc, horko těžko se zde předjíždí. Za zmínku ale stojí, že je zde rok starý asfalt a na cílové rovince o délce 1314 m je možné vyvinout rychlost přes 366 Km/h.

Během pátečních tréniků dorazilo na okruh 90 tisíc diváků, kteří přihlíželi dvěma pozoruhodným tréninkům. V tom prvním vyhrál Hamilton, Rosberg byl až sedmý. V tom druhém vyhrálo Ferrari Němce Vettla, Hamilton druhý. Rosberg skončil čtvrtý. Po nedělním 3.tréninku se konala kvalifikace. Tu v napínavém souboji těsně ovládl Brit Hamilton před lídrem šampionátu Rosbergem.

Závod nám sliboval velké drama. To přišlo hned v prvním kole. Hamilton z prvního místa hodně probrzdil a jen tak tak udržel první místo. Dalším zpestřením byla kolize Wehrleina s Ericssonem, která zapříčinila, že Safety Car vyjížděly již v prvním kole. Někteří jezdci začali zajíždět do boxů. To ale bylo na dlouhou dobu vše. Diváci tak museli spolknout ne moc záživné kroužení. Jednoduše to byla chvílemi nuda. Občas se dostavilo osvěžení v podobě soubojů o pozice. Jedna taková se udála ve 22. kole, ikdyž žádná bitva to tedy nebyla. Ricciardo byl nucen pustit před sebe stájového kolegu Verstappena z důvodů odlišné strategie. Další, o hodně tvrdší souboj, sváděl domácí Peréz s Massou. Z něho nakonec vyšel hůře domácí jezdec. Čím víc se nám závod chýlil ke konci, tím víc začal gradovat. Důkazem byla poslední kola na mexickém okruhu. Závěr vyšperkovaly předjížděcí manévry Němce Vettla se dvěma RedBully pilotů Ricciarda a Verstappena. Nejprve si Verstappen dost nevybíravě zkrátil trať po probrždění, čímž předjel Němcovo Ferrari. Ten se začal okamžitě vztekat a vztekle prskat do vysílačky. To ještě netušil, že po pár zatáčkách se zachová podobně. Druhý RedBull Daniela Ricciarda využil rozladěného rytmu bývalého mistra světa a zaůtočil. Jenže Vettel ho zablokoval a aby toho nebylo málo, ještě se o něj přibrzdil při nájezdu do zatáčky. Oba incidenty měly být vyšetřovány po skončení závodu.

Cílem projel jako první Mercedes Hamiltona následovaný kolegou Rosbergem a Verstappenem. Brit tedy ukrojil další kousek ze své ztráty a aktuálně mu chybí na čelo šampionátu 19 bodů. Jenže tímto to v Mexiku neskončilo. Těsně před stupni vítězů byl penalizován Max Verstappen(5 sekund za incident s Vettlem), který v tu dobu už držel v ruce kšiltovku a chystal si užít své třetí místo. Podium tedy připadlo právě Vettlovi. S pohárem se ale moc nepomazlil. Po vyhlášení byl taktéž penalizován(10 sekund za incident s Ricciardem) a pohár tedy putoval do rukou usměvavého Australana Ricciarda z Red Bullu

Mexiko nám udrželo ve hře dva aspiranty na titul. Ty teď čeká veledůležitá bitva na legendárním okruhu Interlagos v Brazílii. Máme se na co těšit.