V chorvatském Goričanu se ztratila památná Zlatá přilba ČR

Všeobecně se očekávalo, že největší událostí pro světovou plochou dráhu bude to, že byla zařazena jako neolympijský sport na Světové hry, které se konají ve Wroclavi, tedy v Polsku, což je země ploché dráze zaslíbená. Jenže vše je jinak, pro české příznivce ploché dráhy je zprávou číslo jedna, že byla ukradena památná 67. Zlatá přilba ČR, kterou vyhrál překvapivě Chorvat Jurica Pavlič. Mnozí jistě vzpomenou na události z před dvou let, kdy závodům v Pardubicích kraloval bezkonkurenčně polský závodník Patryk Dudek a vyhrál všechny své rozjížďky, vedl i ve finále, které se jede na šest kol, ale před posledním okruhem mu praskl řetěz a polský závodník doběhl s motocyklem do cíle pouze jako morální vítěz. Tím skutečným se ale stal talentovaný Chorvat Jurica Pavlič, kterému jeho otec poté, co se rozhádal s Chorvatskou motocyklovou federací, postavil vlastní plochodrážní stadión v Goričanu, na území Chorvatska, kousek od maďarských hranic. A právě tam se 67. Zlatá přilba ČR ztratila. Po pachateli se zatím marně pátrá. Každopádně Jurica Pavlič bude moci získat další přilbu letos 1.10. 2017 v Pardubicích, kdy se pojede 69. ročník tohoto nejznámějšího plochodrážního závodu v ČR.

Plochá dráha ale žila i jinými závody, ve Wroclavi vyhráli suverénně Světové hry Poláci před Australany a Švédy, jel se závod dvojic. Prestižní Grand Prix – závod Mistrovství světa ve welšském Cardiffu vyhrál Polák Maciej Janowski, lídrem šampionátu zůstává Australan Jasonem Doyl, který letos startoval za Plochodrážní klub Plzeň ve finále mistrovství republiky dvojic a získal bronz. Miláček cardiffského publika Woffinden se nedostal letos ani do semifinále.

Velká cena Velké Británie byla letos velmi zajímavá a vyrovnaná. Na postup do semifinále tentokrát dvojnásobnému mistru světa, Taii Woffindenovi, nestačilo ani jindy dostatečných devět bodů. Totéž skóre přitom měli v době lámání chleba na svém kontě hned čtyři postupující. Ona devítka pak tedy těsně pomohla do semifinále Patryku Dudkovi, Chrisi Holderovi, Jsonu Doylovi a také Slovinci Mateji Tatarovi, který pro PK Plzeň vybojoval bronz z mistrovství ČR dvojic předloni.

Do semifinále v Cardiffu se letos tedy mimo domácího miláčka Woffindena nedostal ani obhájce loňského prvenství, Antonio Lindback a se stejným počtem bodů skončil třeba i jeho reprezentační kolega a letos jinak velmi silný, Fredrik Lindgren. Až nečekaně špatně se dařilo Piotru Pawlickému, který získal jen jeden bod. Ještě hůře ale skončil jeden z favoritů, Greg Hancock. Zkušeného Američana postihl hned v první rozjížďce defekt a po první sérii ze závodu nečekaně odstoupil. V celkovém pořadí tak vypadl z top osmičky, třináctý dojel Slovák Martin Vaculík ze Žarnovice, který je momentálně na osmé příčce Mistrovství světa.

• 3.část článku

Seriál individuálního Mistrovství Evropy zamířil do německého Güstrowa, kde si odbyl druhý ze čtyř letošních podniků. Na start se postavil opět i český reprezentant Václav Milík z Pardubic, který se s obtížemi probil znovu až do finále, v němž ale skončil nakonec jako jediný bez medaile, na čtvrtém místě. V závodě nestačil na vítěze Artema Lagutu z ruského Vladivostoku a nového lídra průběžného pořadí evropského šampionátu Andžejse Lebedevse z Lotyšska, který opět dokázal vzestup ploché dráhy v této pobaltské zemi a Krzysztofa Kasprzaka z Polska. I přes dobrý výsledek český závodník Václav Milík v průběžném pořadí klesl na třetí příčku.

16. Martin Smolinski – 5

Úvodní finálový závod MS juniorů se odjel v polské Poznani. Neodjel se však bez potíží, neboť v noci před závodem zde vydatně pršelo a i v neděli chvílemi poprchávalo. Jury rozhodla o zrušení dopoledního tréninku. Většina závodníků se tak s do té doby pro ně neznámou dráhou seznamovala až při samotném závodě, což zapříčinilo jejich nejistou jízdu a v některých případech i velmi ošklivé pády.
Jediný český zástupce ve finále Eduard Krčmář ze Slaného, startující v něm s číslem 263 podle data svého narození (26.3. 1996), se také na dráhu v Poznani poprvé dostal až při samotném závodě, přestože jeho polský klub Start Gniezno zde měl mít utkání s místním PSŹ v rámci 2. polské ligy již začátkem června. Kvůli dešti však bylo přeloženo až na konec července.

Eduard Krčmář se ve své poslední juniorské sezóně určitě bude snažit vylepšit loňské 11. místo v Mistrovství světa. Slánský jezdec bude mít na vylepšení svého umístění ještě dvě šance. 8. září v německém Güstrowě a o držitelích medailí a novém Mistru světa se rozhodne při velkém plochodrážním víkendu 29. září v pardubickém Svítkově.

Semifinále skončilo nešťastně pro Dána Andrease Lyagera, škrtl si o zadní kolo Jacka Holdera a po pádu byl převezen do nemocnice s podezřením na zlomeninu klíční kosti. Semifinále znamenalo konec také pro dva Australany Jacka Holdera a obhájce titulu Maxe Fricka. Max Frick byl v základní části neuvěřitelně rychlý a dokonce vytvořil nový rekord dráhy, když překonal rok starý čas Taie Woffindena. V semifinále se mu však nepovedl start a po následné chybě se již nedokázal probít na postupové místo.

Do finále postoupili tři Poláci a příjemné překvapení závodu Lotyš Jevgenij Kostigovs. Svojí vynikající formu v něm potvrdil devatenáctiletý Maksym Drabik, jenž včera zvítězil ve všech sedmi odjetých jízdách. Získal tedy 21 bodů a před závodem v Güstrowě má náskok šesti bodů před Maxem Frickem a čerstvým polským juniorským mistrem Bartoszem Smektalou, který ve finále dojel druhý. Třetí skončil Kostigovs a čtvrtý další Polák Dominik Kubera.

Mistrovství světa juniorů, Finále 1 – Poznaň:
1. Maksym Drabik (PL) – 21 (3,3,3,3,3,3,3)
2. Bartosz Smektała (PL) – 15 (2,1,2,3,2,3,2)
3. Jevgenij Kostygovs (LAT) – 11 (T,2,2,1,3,2,1)

4. Dominik Kubera (PL) – 10 (3,2,Fd,1,2,2,0)
5. Max Fricke (AUS) – 15 (2,3,3,3,3,1)
6. Jack Holder (AUS) – 11 (2,2,1,2,3,1)
7. Robert Lambert (GB) – 9 (3,3,3,R,0,0)
8. Andreas Lyager (DK) – 8 (0,2,3,1,2,Fd)
9. Brady Kurtz (AUS) – 6 (2,1,2,0,1)
10. Kacper Woryna (PL) – 5 (3,Fd,0,Fd,2)
11. Eduard Krčmář (CZE) – 5 (1,0,0,3,1)
12. Dimitri Bergé (FRA) – 5 (R,R,2,2,1)
13. Rafał Karczmarz (PL) – 4 (T,3,1,0,0)
14. Patrick Hansen (DK) – 4 (1,1,0,2,F)
15. Lukas Fienhage (D) – 3 (R,R,1,2,R)
16. Alexander Woentin (SWE) – 3 (R,Fd,1,1,1)
17. Damian Dróżdź (PL) – 1 (1)
18. Alex Zgardziński (PL) – 1 (1)

Finálový závod Mistrovství světa juniorů se pojede 29.9. v Pardubicích, den před 69. Zlatou přilbou ČR se pojede 1.10. tradiční Zlatá stuha juniorů.