Realitní magnát kupuje Formuli 1, Ecclestonovi se to nelíbí a Evropa se vytrácí

Americký miliardář Stephen Ross (75) chce do Spojených států přivést daleko více závodů Formule 1. Kromě toho staví na Manhattanu doslova megaprojekt o velikosti šesti a půl Václavských náměstí. Koupil si tým amerického fotbalu, pak zjistil, že i ve Spojených státech mu více lidí přeci jen přijde na opovrhovaný evropský fotbal, tedy takzvaný soccer a koupil si klub New York Metrostars. Nyní by chtěl do Ameriky, které v motoristickém sportu vládne závodní série IndyCar, přilákat globální Formuli 1. A jelikož realitní magnát Stephen Ross není rozhodně co se týká rozhazování miliard žádný troškař, rovnou ji chce koupit celou. Podle listu The Financial Times si už plácl s největším akcionářem F1, fondem CVC Capital Partners, který má podíl například i v tuzemské antivirové firmě Avast, nyní se řeší detaily smlouvy a vypadá to, že formule 1 bude mít nového šéfa!


Jsme na dobré cestě,“ uvedl k tomu člen Rossova týmu pro deník The Financial Times. Jeden z majitelů závodní série Mistrovství světa formule 1 – společnost CVC se pokoušels prodat akcie už v minulosti, vždy z toho však sešlo. Podle některých zdrojů obchody krachovaly kvůli bossovi F1 Berniemu Ecclestonovi, který závodům nejrychlejších vozů šéfuje už dlouhých 37 let. Možná i proto se s ním Ross potkal na začátku října při exhibici svého týmu amerického fotbalu Miami Dolphins proti New York Jets v londýnském Wembley.

Ross chce F1 koupit společně s konsorciem investorů. Jsou mezi nimi i šejkové z Qatar Sports Investments, kteří vlastní třeba fotbalový tým Paris Saint-Germain. Od CVC chce Ross získat 35,5 procenta, dalších pět procent by mu mohl prodat Ecclestone. Vydělávat na „neamerických“ sportech napadlo realitního miliardáře před čtyřmi lety. Tehdy navštívil exhibiční zápas fotbalové FC Barcelony při jejím americkém turné. Rosse překvapilo, že stadion Miami Dolphins byl při zápasů Delfínů – zaplněn do posledního místa. Rozhodl se do fotbalu více investovat, letos i díky němu odstartoval první ročník International Champions Cupu s týmy jako Chelsea, Real Madrid či FC Barcelona. Zápasy se hrají i ve Spojených státech.

Nyní Ross větří podobný úspěch u formulí, rád by F1 marketingově prodal především ve Spojených státech a Asii. Stephen Ross se narodil v Detroitu, navštěvoval univerzity v Michiganu a New Yorku. Začínal jako daňový poradce. V New Yorku dělal asistenta viceprezidentovi realitní pobočky firmy Laird, pak pracoval v oddělení podnikových financí banky Bear Stearns. V roce 1971 se vrhl do realit. Vláda zavedla daňové úlevy na podporu bydlení, Ross založil firmu The Related Companies a začal s nízkonákladovými projekty. Na startu měl pouhých deset tisíc dolarů, které si vypůjčil od matky. Během prvního roku je dokázal rozmnožit na sto padesát tisíc. Do roku 1980 postavil přes pět tisíc domů a hlavně budoval vztahy s investory. I nyní jsou páteří jeho byznysu reality, staví od Los Angeles přes Chicago a New York až po Abú Zabí a Šanghaj. Současnému majiteli Ecclestonovi se to ale nelíbí, jelikož ten by rád více závodů v asijských zemích, kde se staví nové okruhy díky investicím šejků a ropných magnátů, Ross chce naopak prosadit více závodů na americkém kontinentu a přímo v USA. Evropa? Ta musí do budoucna počítat s tím, že závodů Formule 1 ubyde. Podniká ale také v oblasti financí, marketingu, managementu a akvizic. V letech 2008 a 2009 koupil za 1,1 miliardy amerických dolarů 95 procent akcií zmíněných Miami Dolphins a stadionu Sun Life Stadium. Jako minoritní vlastníky přivedl do klubu například zpěvačku Glorii Estefan či slavné tenistky Serenu a Venus Williamsovy.

Poté, co New York prohrál boj o pořadatelství olympijských her 2012 s Londýnem, vrhl Ross veškeru energii do megaprojektu Hundson Yards na 26 akrech v západní části Manhattanu. Přibližně za dvacet miliard dolarů postaví na rozloze šesti a půl Václavských náměstí komplex obytných a kancelářských budov včetně několika mrakodrapů, téměř malé město. Jde o jeden z nejambicióznějším nemovitostních projektů v USA. „Získal si respekt v realitním světě. Pro ostatní je těžké dělat to, co on,“ tvrdí pro Fiunancial Times investiční bankéř Douglas Harmon, který zná Rosse třicet let. Uprostřed nové čtvrti má vyrůst další turistická dominanta New Yorku. „Pro město bude tím, čím je Eiffelova věž pro Paříž,“ věští Ross v americkém vydání časopisu Metropolitan.

Jeho manželka Kara, s níž má čtyři děti, se zabývá designem šperků, kolekci vytvářela například i pro první dámu USA Michele Obamovou. Jmění Stephena Rosse se odhaduje zhruba na 4,8 miliardy amerických dolarů (v přepočtu 121 miliard Kč). V roce 2012 patřil mezi hlavní podporovatele Mitta Romneyho, když se ucházel o post prezidenta USA.

Použité zdroje: Metropolitan.org. FinancialTimes.orgJak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup