Zlínské legendy Čajánek, Leška a Balaštík se loučili s hokejovou kariérou


Zlín se v neděli rozloučil s klubovými legendami na Zimním stadionu Luďka Čajky. Opěvované trio Petr Čajánek, Petr Leška a Jaroslav Balaštík ukončili své úspěšné kariéry a klub, v němž strávili nejdelší část profesionálního hokejového života, se s nimi oficiálně rozloučil před domácím zápasem se Spartou. Přibližme si ve stručném přehledu milníky těchto hráčů, kteří byli součástí úspěšné zlínské generace a nesmazatelně se zapsali do hokejových kronik.

Petr Čajánek

Hlavní tvář týmu nejen posledních let po návratu ze zahraničí, kapitán a lídr.

Ve Zlíně se vypracoval v hráče, který se prosadil nejen v domácí extralize, ale také na mezinárodní úrovni, a to jak na klubové, tak i té reprezentační. Tento produktivní centr byl součástí zlaté generace, když byl u tří titulů mistrů světa (2000, 2001, 2005) a bronzu z olympiády v Turíně (2006). Extraligové i reprezentační výkony mu otevřely dveře do NHL, kde strávil čtyři sezóny v dresu St. Louis Blues. Po návratu do Evropy zamířil do Ruska, kde hrál nejprve v Superlize za Kazaň a poté v rámci KHL za Dynamo Moskva a Petrohrad. Před ročníkem 2011/2012 se vrátil do mateřského Zlína a vybojoval s ním po čtyřech stříbrech a jednom bronzu vytoužený extraligový titul v předminulé sezóně po finálové bitvě s Kometou Brno. V dresu Zlína si připsal 600 bodů (z toho 92 v playoff) a překonal hranici 200 extraligových gólů. V NHL zaznamenal v 276 zápasech 155 bodů. V reprezentačních utkáních měl přes půl bodu na zápas se statistikou 142 zápasů a 74 bodů.

Petr Leška

Šikovný centr, který uměl vymyslet neuvěřitelnou přihrávku nebo vstřelit lišácký gól, avšak s pověstí až příliš často padajícího hráče.

Téměř celou kariéru působil ve Zlíně, pouze v ročníku 1997/1998 byl krátce v Plzni a v sezóně 2002/2003 ve Spartě. Pražská anabáze se mu vůbec nevydařila, a tak se vrátil zpět na Moravu. Hned v příštím roce se dočkal historicky prvního extraligového titulu v dějinách klubu, aby tak dokončil medailovou sbírku v dresu ševců. Po dalších dvou stříbrech a deseti letech se v roce 2014 radoval podruhé. Z osobních úspěchů je nutné zmínit vítězství v kanadském bodování (28+40) v ročníku 2001/2002 či zápis do Klubu hokejových střelců (celkově 285 gólů v lize a reprezentaci). Nad vším ale ční prvenství v historickém bodování domácí soutěže, když celkově nasbíral „nedostižných“ 909 bodů (z toho 116 v playoff). V počtu odehraných utkání mu aktuálně patří druhá příčka s 1156 starty. V reprezentaci si připsal 17 zápasů a 13 bodů.

Jaroslav Balaštík

Nejmladší z trojice klubových legend, přesto jako jediný překonal metu 300 extraligových gólů.

Tichý navenek, zato na ledě obávaný střelec z pravého křídla. Také on prožil většinu své kariéry v žlutomodrém dresu Beranů. Úspěšné sezóny 2003/2004 a 2004/2005, kdy si vedle mistrovského titulu připsal dvě prvenství v soutěži střelců, vynesly Balaštíka až do NHL. V dresu Columbusu Blue Jackets zkoušel své štěstí v následujících dvou sezónách, ale v zámoří se naplno neprosadil. Po návratu se v dresu Zlína potřetí stal nejlepším střelcem extraligy (2008). Po ročním působení v Mladé Boleslavi, které nakonec skončilo pádem do první ligy, se před ročníkem 2012/2013 přesunul zpět. Se Zlínem si tak zahrál ještě dvě finále a to druhé bylo se zlatým koncem. Poslední sezóna se mu už ale nevydařila a dohrával ji v Liberci. S Petrem Leškou vytvořil obávané útočné duo, které často deptalo obranu soupeře. Jejich sehranost se promítala do statistik vysokými čísly na obou stranách. V 863 zápasech si Balaštík připsal 319 gólů (a 570 bodů) a je tak členem Klubu hokejových střelců. V reprezentaci odehrál 91 zápasů s bilancí 15+15. Zúčastnil se tří mistrovství světa (MS 2003, 2006, 2007) a v roce 2006 na MS v Lotyšsku získal s českým týmem stříbro.

Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup

2 komentáře: „Zlínské legendy Čajánek, Leška a Balaštík se loučili s hokejovou kariérou

Komentáře nejsou povoleny.

Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com