Shrnutí prvního dne Memoriálu Ivana Hlinky – Česko rozdrtilo Švýcary

V těchto dnech celý svět žije Olympijskými hrami v Riu de Janeiru. Krom oslavy sportu v prosluněné Brazílii se však konají i přípravné zápasy hokejových klubů, ale hlavně prestižní Memoriál Ivana Hlinky, který je naopak oslavou mládežnického hokeje. Každý rok v srpnu se do Břeclavi a Bratislavy sjedou ti nejlepší hokejisté kategorie U18 a předvádí svůj um nejen nám, ale i skautům, jež jsou na turnaji v hojném počtu přítomni. Pojďme si tedy shrnou vše, co se událo v první hrací den.

Skupina A – Břeclav

USA – Finsko 4:3 (prodloužení)

Po semifinálovém utkání na letošním Mistrovství světa do 18 let, kdy Finsko překvapivě vyřadilo USA a následně získalo titul mistrů světa, se očekával pikantní zápas mezi těmito dvěma rivaly. Oba soupeři se nejdříve rozehřáli na dvou velkých šancích. Ta první přišla už v páté minutě, kdy se Lodnia dostal na chvíli sám před Finského brankáře, ten se ale zaskvěl perfektním zákrokem pravým betonem a udržel nerozhodné skóre. Šest minut na to se zaskvěli naopak hráči Suomi. Virtanen na sebe natáhl dva Americké hráče a předložil Talvitiehovi parádní přihrávku, kterou však nedokázal optimálně zpracovat a místo toho najel do soupeřova golmana. Pět minut na to paradoxně otevřel skóre Lodnia, jenž první velkou šanci spálil, ale tu druhou už dokázal mazácky využít. Vyrovnání se však dočkalo i Finsko po parádní střele Eero Teräväinena.

Druhá třetina pak nabídla tři přesilovky, z nichž byla pouze jediná využita. V čase 30:37 ji zužitkoval hráč USA Sasha Chmelevski. Další úsek hry pak nabídl mocné dotahování severského soupeře. Už necelé dvě minuty po startu poslední části vyrovnával Moilanen, jenže Michael Pastujov znovu vrátil Američany do vedení v čase 51:09. V 57. minutě se ale zbytečně nechal vyloučit střelec třetí branky a Finové druhém gólem Eero Teräväinena poslali zápas do prodloužení. V něm i přes obrovské šance hokejistů v bílém slavili Američané, když zápas v čase 64:36 ukončil Poehling.

Střely na branku: 37 – 25

Trestné minuty: 12 – 4

Česko – Švýcarsko 6:1

Ve večerním zápase mezi domácí reprezentací a výběrem helvétského kříže se zrodilo zatím nejjednoznačnější vítězství turnaje. Češi přitom utkání začali rozpačitě, když se krátce dostali pod tlak a v čase 1:19 poprvé inkasovali. Švýcaři pak byli jako na koni, poté se však začala hra vyrovnávat a jak se blížila polovina třetiny, tak i překulovat na Českou stranu. Z rostoucího tlaku začali hráči v bílém těžit v deváté minutě, kdy vyrovnal Matyáš Svoboda. Nedisciplinovaní Švýcaři pak věnovali domácímu výběru přesilovku pět plus do konce, kterou dokázali využít hned dvakrát, když se nejprve trefil Filip Zadina a v zesílené početní převaze 5 na 3 pak znovu Svoboda. Krátce po návratu Andrease Döpfnera z trestné lavice ještě přidal čtvrtou branku Ostapa Safin a bylo vymalováno. Hosty během dalších čtyřiceti minut k ničemu nepustili a po Nečasově a Chytilově brankách sklidili zasloužené ovace od 1,5 tisíce návštěvníků.

Střely na branku: 39 – 16

Trestné minuty: 6 – 37

Skupina B – Bratislava

Švédsko – Rusko 3:1

Pravou nohou vstoupili do turnaje hokejisté tří korunek, kteří si na úvod poradili s Ruskou sbornou. Přitom hned na úvod prověřil Alexejev Švédského brankáře jedovatou střelou a ten měl co dělat, aby si s ní poradil. Zápěstí si rozehřála také formace mladíka Miketinace, která předvedla pěknou kombinaci kolem soupeřovi brány, ovšem bez gólové tečky. Ta přišla až v čase 14:00, kdy Kale Miketinac projel Ruskou obranou a předložil Zetterlundovi perfektní pas, jenž nemohl minout.

Druhá třetina pak začala závarem před Švédskou brankou. Rusové se dostali do dvou šancí, ale po 32 minutách hry mohli slavit opět hokejisté v modrém. Marcus Sylvergard vybruslil od levého mantinelu až k ruskému maskovanému muži a neomylně zakončil. Sborná rozhodně neházela flintu do žita, dál dřela a do konce prostřední části si ještě stihla vypracovat jednu šanci, s níž si ale Eriksson poradil.

Rusové vstoupili do závěrečné části s jasným cílem – vyrovnat. Opět se dostali do dvou gólových šancí. Tu první spálil Lipanov, druhou však chladnokrevně využil Nikita Ano.chovskij. Tři minuty na to ale řekl jasné ne Ruskému vyrovnání Hugg a Tre kronor měli zpět svůj dvoubrankový náskok. Když Kalabuškin při samostatném úniku minul, nepomohlo už ani odvolání brankáře a Švédové tak mohli slavit první vítězství na Memoriálu Ivana Hlinky.

Střely na branku: 28 – 35

Trestné minuty: 0 – 0

Slovensko – Kanada 2:3 (prodloužení)

Vítězové posledních osmi ročníků Hlinkova memoriálu začali zápas s přehledem a brzkou brankou Tippeta, jenž poslal Javorové listy v čase 1:09 do vedení. Šance Slováků v šesté minutě skóre nezměnila, ovšem ta Kanadská o minutu později ano. Nebylo odehráno ani polovina první části a zdálo se, že zámořský tým dokráčí v poklidu za vítězstvím. Nic na tom nezměnila ani druhá třetina, ve které sice gól nepadl, ale na Kanaďanech bylo vidět větší odhodlání, než na jejich Slovenských protivnících. Vše se ale zlomilo ve třetí části, kdy se na brankáře Scotta začala sypat střela za střelou a v čase 50:52 konečně jedna spadla za jeho záda. Michal Ivan nakopl domácí celek k vyrovnání, jež také přišlo po oddechovém čase a odvolání gólmana Sklenára na konci 59. minuty. Nelichotivou sérii 27 prohraných zápasů v řadě na Hlinkově memoriálu se ale bohužel Slovákům nepodařilo zlomit. I přes skvělé šance na obou stranách byl nakonec šťastnější Kanadský tým, který ukončil utkání v čase 64:32 brankou z hole Maxime Comtoise.

Střely na branku: 29 – 43