Osmdesát let ligového hokeje v Česku. Jen Sparta chyběla pouze v jednom ročníku

Hodně kulaté výročí slaví v těchto dnech český hokej. Je to totiž osmdesát let, kdy se hrál vůbec první ligový ročník. Přesněji 13. prosince 1936 byl rozlosován, úvodní buly padlo v neděli 3. ledna 1937 a v prvním utkání remizovala Sparta ve Vítkovicích. Osmičlennou soutěž tehdy ovládl tehdejší suverén LTC Praha.


První ročník hokejové ligy hrálo osm týmů včetně třeba Mladé Boleslavi nebo Opavy a i Slovensko mělo své želízko – HC Tatry Poprad. Historicky první zápas se ale odehrál mezi Vítkovicemi a Spartou a toto měření sil skončilo remízou 1:1. Prvním ligovým střelcem se pak stal už v sedmé minutě domácí Václav Kubečka.

Zápas se odehrál 3. ledna 1937 a v tento hrací den se odehrála utkání také mezi HC Tatry Poprad a Slavií Praha (2:1), duel mezi Českými Budějovicemi a Mladou Boleslaví se pak kvůli oblevě odehrál až večer a domácí vyhráli 3:0.

Zajímavosti z historie
české hokejové nejvyšší soutěže

Prvního ročníku se zúčastnily AC Sparta Praha, BK Mladá Boleslav, HC Tatry Poprad, LTC Praha, SK Slavia Praha, SK Stadion České Budějovice, SSK Vítkovice a Troppauer EV Opava. V nejvyšší české soutěži z nich v současnosti působí BK Mladá Boleslav, HC Sparta Praha a HC Vítkovice Ridera, v nejvyšší slovenské soutěži HK Poprad.

Nejvíce ročníků odehrála Sparta Praha, ta chyběla pouze v sezoně 1950/51. Dalšími tradičními kluby jsou Pardubice (68), Vítkovice a České Budějovice (64), Plzeň (61), Litvínov (58), Kladno (57), Zlín (48), Brno (45) a Jihlava (43).

Nejvyšší soutěž hrálo v historii celkem 57 klubů, z toho osm slovenských a dva německé. Prvním mimopražským vítězem ligy byly České Budějovice v roce 1951.

Titulem prvoligové (nebo extraligové) město se může pyšnit třicet měst v Česku a osm na Slovensku. Hned jedenáct klubů v historii dodala Praha. Nejmenším městem je Holoubkov s asi jen osmi stovkami obyvatel v sezoně 1952/53.

Mistrovský titul získalo 22 klubů, z toho 3 slovenské. Nejčastěji se radovaly Jihlava (12), Brno a LTC Praha (11), Sparta Praha (8), Kladno, Pardubice a Vsetín (6), Slavia Praha, Vítkovice a Zlín (2), jednou triumfovaly I. ČLTK, ATK Praha, České Budějovice, Karlovy Vary, Košice, Liberec, Litvínov, Olomouc, Plzeň, Slovan Bratislava, Trenčín a Třinec.

Nejdelší šňůru titulů má Kometa Brno, která vyhrála sedm ročníků v šedesátých letech a LTC Praha mezi lety 1942 až 1949. V novodobé historii si nejlépe vedl Vsetín v devadesátých letech, když vyhrál pětkrát za sebou.

Dvoukolově se nejvyšší soutěž hrála od ročníku 1949/1950. Čtyřikrát ročně se týmy utkávají od ročníku 1965/66. Vyřazovací boje se poprvé hrály v roce 1971, nastálo o mistrovi rozhoduje od ročníku 1985/86. Od roku 1993 se hraje Extraliga pouze s českými týmy.


Foto: hcbilitygri.cz


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup