MS dvacítek v hokeji: Finové otočili semifinále proti Švédsku

Hokejistům Finska se plní jejich sen, před domácími diváky si zahrají na mistrovství světa hráčů do 20 let o zlato. V semifinále zdolali Švédsko 2:1 a dostali se do finále teprve podruhé za posledních 15 let. Před dvěma roky v Malmö přitom získali titul, když v cestě zatím porazili domácí tehdy hvězdný tým. Švédům se „odveta“ nevydařila a po první porážce v turbaji budou zítra hrát od 15 hodin o bronz, zatímco domácí Finové v 19.30 hodin o zlato. Oba zápasy vysílá ČT Sport.

Finové, kteří v předešlých pěti zápasech turnaje nastříleli 29 branek, v úvodu šance neproměnili a naopak v polovině úvodní části šli do vedení Švédové. Timashov křížnou přihrávkou ideálně uvolnil Asplunda, který u pravé tyče snadno doklepl puk za Kähkönena.

Domácí výběr, hnaný plnou Hartwall Arenou, v druhém dějství výsledek otočil. Ve 26. minutě ještě v přesilovce Rantanen trefil tyč, ale o šest minut později už se Finové radovali. Rantanen našel z rohu před brankou nekrytého Hintze a gólman Söderström, který udržel ve čtvrtfinále proti Slovensku nulu, poprvé v play – off inkasoval.

Ve 34. minutě se Finové prosadili i při Karlssonově vyloučení. Rantanen přihrál zpoza branky Kalapudasovi a jeho střelu z pravého kruhu ještě stihl zastínit švédskému gólmanovi tak, aby cestu puku do branky vůbec neviděl. Těsný náskok Finové do konce zápasu udrželi. Švédové poprvé na letošním mistrovství světa prohráli!

MS hokejistů do 20 let – semifinále:

Finsko – Švédsko 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 32. Hintz (Rantanen, Kapanen), 34. Kalapudas (Rantanen, Kapanen) – 11. Asplund (Timashov, Larsson). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Pitoscia – Oliver (oba USA), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:5, navíc Karlsson (oba Švéd.) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 13.340.