V úvodních zápasech 1. kola playoff hokejové Ligy mistrů se nadmíru dařilo českým týmům. Vítězství si připsali hokejisté Sparty, Liberce a Litvínova. Zaváhaly pouze Vítkovice, které prohrály s finským Tampere, a Třinec jen remizoval se švédským Jönköpingem. Všechny týmy si výsledkově zachovaly reálnou šanci na postup do dalšího kola.

Pražská Sparta nastoupila v O₂ areně před necelými 3000 diváky proti švýcarskému Curychu a do odvety si odnáší vítězství 3:2. Pražané vedli v polovině utkání už 3:0, curyšským lvům se ale podařilo dvěma góly snížit a v závěru zápasu sahali po remíze.

Spartě vyšla zejména první polovina zápasu. Už v 10. minutě se prosadila díky nádherné kombinaci do prázdné brány po ose Přibyl–Réway–Buchtele. A protože v největší šanci hostů neuspěl Fabrice Herzog, který trefil pouze tyč, vyhráli domácí první třetinu 1:0. Na začátku druhé třetiny Curych nevyužil přesilovou hru, a tak přišel trest: za necelé tři minuty po skončení přesilovky se po přečíslení tři na dva prosadil po přihrávce Réwaye opět Jan Buchtele. To však nebylo vše, sparťané si v pokračujícím tlaku vybojovali přesilovou hru, kterou využil kanadský obránce Ryan Glenn po tečované střele od modré. Oba góly dělily necelé tři minuty.

Sparťanský rozlet ale utnul ve 31. minutě agilní Herzog, který dorazil svou střelu poté, co Pöpperlemu při zákroku prošel kotouč a zastavil se těsně před brankovou čárou. Po další nastřelené tyči z hole Krise Foucaulta si Sparta ještě oddechla, ale snížení na rozdíl jednoho gólu přece jen přišlo, když se ve 45. minutě už Foucault nemýlil. Vyrovnat mohl talentovaný Američan Auston Matthews, který by se měl stát jedničkou příštího draftu NHL, ale tváří v tvář proti Pöpperlemu neuspěl. Protože se na druhé straně neprosadil Lukáš Pech, musela se Sparta o výsledek strachovat až do konce. Vítězství ale přes závěrečný tlak Curychu ubránila.

Nejlepší pozici do odvety si vypracoval Liberec. Bílí Tygři porazili švédský Linköping jasně 4:1 a mají nakročeno do 2. kola playoff. Na výhře se nejvíce podílel útočník Michal Bulíř, který zaznamenal hattrick, a brankář Marek Schwarz, jenž si připsal 24 úspěšných zákroků a inkasoval pouze jednou.

Vše podstatné se odehrálo už v první třetině, ve které padly všechny góly. Liberec se dostal brzy do vedení a už v 7. minutě vedl po dvou brankách Bulíře 2:0, přičemž druhý gól padl v přesilové hře. Další důležitá fáze přišla na řadu v 15. minutě. Nejprve hosté snížili zásluhou Jonase Junlanda, ale 11 sekund po snížení se prosadil po sólovém úniku potřetí Bulíř a zkompletoval tak hattrick za 15 minut. Skóre ještě navýšil o dvě minuty později Michal Řepík a dal konečnou podobu výsledku. Liberečtí si vytvořili ideální pozici do odvetného zápasu a budou hájit třígólové vedení. Zklamala tak pouze návštěva, neboť počet diváků nepřesáhl ani 2000.

Litvínov nastoupil jako jediný z českých zástupců na venkovním hřišti a z Vídně si přivezl nadějnou výhru 4:3. Hráči Vervy vyhráli i v pátém duelu Ligy mistrů a v domácí odvetě jim k postupu bude stačit i remíza.

Skóre utkání otevřel už ve 2. minutě Robin Hanzl, ale za čtyři minuty bylo srovnáno zásluhou Juliana Grosslerchera. V 10. minutě strhl vedení na stranu Chezy František Lukeš a jako rozhodující se poté ukázala předposlední minuta první periody. Během 15 sekund se prosadili Peter Jánský (využitá přesilovka) a obránce Petr Chaloupka. Litvínov ale v dalším průběhu dopustil to samé, co Sparta Praha. Minutu před koncem druhé třetiny nejprve využil přesilovku Rafael Rotter po faulu Michala Trávníčka a na začátku třetí dvacetiminutovky snížil na rozdíl jednoho gólu Kurtis McLean. Michael Petrásek v brance hostů čelil celkově 48 střelám, další gól už ale nepustil a Litvínov tak ubránil jednobrankové vítězství.

Oceláři z Třince přivítali ve Werk Areně švédský Jönköping, který neztratil v základní skupině ani bod. Zápas skončil remízou 2:2 a odveta ve Švédsku zůstává zcela otevřená.

Domácí se dostali do vedení zkraje zápasu, když se prosadil mladíček Radim Matuš. Poté měl Třinec výhodu přesilové hry, ale faul Teemu Laineho nepotrestal. Naopak dvě minuty po vypršení trestu se sám Laine prosadil v přesilovce hostů a vyrovnal. V polovině utkání už šel Jönköping do vedení, když na 2:1 zvýšil Oscar Sundh. Na začátku 38. minuty se domácím podařilo srovnat, když se prosadil Erik Hrňa, ale poté šel hokej stranou. Jiří Polanský nejprve špičkou hole zasáhl soupeře a poté se netradičně pustil také do bitky. Za svůj zákrok však dostal trest ve hře a bude v odvetě chybět. Ve třetí třetině měly oba týmy výhody přesilových her, ale ani jedno mužstvo je nevyužilo, a na remízovém stavu se už nic nezměnilo. Ani třinecká návštěva nenadchla, zápas sledovalo pouze 2112 diváků.

Hokejisté Vítkovic jako jediní z českých zástupců nezvládli úvodní zápas a v domácím prostředí prohráli s finským Tampere 0:2. O osudu utkání rozhodlo 92 sekund na rozmezí 25. a 26. minuty, kdy padly oba góly hostů.

Vítkovicím se přes střeleckou převahu a větší počet přesilovek nepodařilo vstřelit úvodní gól, a tak se prosadili hosté. Nejdříve v rovnovážném počtu poslal hosty do vedení Teemu Aalto a poté při přesilovce Vítkovic proměnil trestné střílení Jukka Peltola. Z dvojitého direktu se už domácí nevzpamatovali, a přestože měli další tři přesilové hry, tak ani jedna z celkových 32 střel neskončila za zády brankáře Miky Noronena. Hostům stačilo k vítězství 18 střel a odváží si do odvety dvougólovou výhodu. V Ostravě přišla nejvyšší tuzemská návštěva a to 4057 diváků.

-

2 komentáře: „1. kolo playoff CHL: českým týmům vyšel vstup do playoff, prohrály pouze Vítkovice.