Zlepšený výkon Česku nestačil, s Eurom sa lúči

Je koniec. Česko nedokázalo poraziť ani Turecko, s jediným bodom končí na dne tabuľky. Hoci Česi predviedli najmä v prvom polčase svoj najlepší výkon na šampionáte, vyložené šance nedokázalo pretaviť v gól. Trpezliví Turci skórovali vždy pri začínajúcom tlaku súpera, využili nedôslednosti v obrane a pripisuje si prvé tri body na šampionáte. Petr Čech zaknihoval negatívny rekord- stal sa brankárom s najviac inkasovanými gólmi (21) na záverečných turnajoch Eura. Dvojgólová výhra ale nemusí stačiť ani Turecku.

Obaja tréneri siahli k mnohým zmenám v základných zostavách. Pavel Vrba urobil štyri, z toho jednu vynútenú zranením Rosického. Šancu dostali Pudil, Pavelka,  Dočkal a Necid. Naproti tomu Fatih Terim nahradil troch hráčov a do základu sa dostala nová mladá posila Borussie Dortmund, Emre Mor. Tento ťah sa Turkom vyplatil už po desiatich minútach, keď práve Mor využil prepadnutie Pudila a zlé vystúpenie Hubníka, našiel vo vápne Yilmaza a ten z prvej príležitosti Turecka otvoril skóre. Mor hrozil celý polčas, všetko nebezpečné šlo cez neho a najmä Pudilovi sa musela ešte dlho motať hlava.

Napriek tomu to boli Česi, ktorí boli v prvom polčase jednoznačne lepší. Hrozila najmä pravá strana podporovaná Kadeřábkom, ktorý sám mal dve veľké šance na prekonanie Babacara. Avšak ani raz nedokázal využiť zmätkujúcu obranu Turecka. Ešte predtým sa neujala ani hlavička Sivoka, ktorá skončila len na tyči. A úspech nepriniesla ani Plašilova rana z diaľky. Naopak mohlo byť Česko rado, že hlavný rozhodca odpustil druhú žltú kartu Pavelkovi.

V druhom polčase ako prvé zaujalo zranenie Gonula, ktorý skončil zakrvavený po strete s dvomi protivníkmi pri rohovom kope. Jeho dočasnú absenciu ale nedokázal využiť Krejčí, keď sa z ničoho nič objavil za obranou súpera. Neujal sa ani brejk a následná strela Mora, na druhej strane z diaľky neskórovali ani Darida s Necidom. Česko mohlo ďakovať postrannému rozhodcovi, ktorý zle odpískal ofsajd Turana a zastavil jeho vyloženú šancu. Svoju chybu ale ,,vyrovnal“ hneď na to, nevšimol si ofsajdu po tureckej štandartke, nedôslednosti využil Tufal a zvýšil už na 2:0. Česko zostalo paralyzované, až na Daridov pozdrav si už nedokázalo nič vytvoriť, naopak po ďalšom nedôraze obrany ďakovali rozladenej muške Sahana. A nič výrazne sa nestalo ani vo zvyšku zápasu, Turci sa nikam nehnali a súperovi nedovolili ani len pomyslieť na podobný zvrat ako s Chorvátskom.

Česko- Turecko  0:2 (10. Yilmaz, 65. Tufal)