Vzpomínka na Euro 2008: Jak Turci deptali soupeře

Sobotní kvalifikační utkání mezi Českem a Tureckem se kvapem blíží. Přestože naší reprezentaci na první pohled jde pouze o čest, zdání klame. Čech a spol. se totiž momentálně nachází přesně na hraně mezi 2. a 3. výkonnostním košem, což může hrát při losování skupin Mistrovství Evropy důležitou roli a v případě, že reprezentační výběr kouče Vrby „spadne“ do 3. koše, čekají jej papírově silnější soupeři.

To Turci mají o motivaci postaráno. Na dálku totiž budou bojovat s Holandskem o 3. místo ve skupině a tím šanci proniknout na šampionát alespoň skrz barážové dvojutkání. A že borci ze země půlměsíce se umí na vypjaté zápasy připravit, svědčí nejen jejich poslední utkání proti „Oranjes“, které smetli 3:0, ale také třeba vzpomínka na EURO 2008, kde soubor Fatiha Terima, mimochodem také současného trenéra Turků, doslova čaroval.

Ve skupině se Turci střetli s Portugalci, Švýcary a právě naším reprezentačním výběrem. Že padli v prvním zápase s Ronaldem a spol., to nebylo nic, co by vyvolalo rozruch. Ovšem již následný zápas s pořádajícím Švýcarskem byl předtuchou něčeho unikátního. Něčeho, co navždy vešlo do historie fotbalu. Švýcaři se dostali do vedení, na začátku druhé půle kontroval Semih Şentürk a bylo vyrovnáno. Aktivnější Turci se dlouho nemohli prosadit, leč povedlo se. V 92. minutě se z hranice vápna prosadila budoucí hvězdička Arda Turan a v poslední možné chvíli přisoudila zemi půlměsíce všechny body. Kdo si tehdy bláhově myslel, že něco takového se může povést maximálně jednou za šampionát, tuze se mýlil.

Utkání, které mělo rozhodnout o postupujícím ze skupiny. Zápas Turecka s Českou republikou. Dominující Češi bušili do soupeřovy obrany tak dlouho, dokud se neprosadili. V 38. minutě poslal Grygera nadýchaný centr na hlavu Jana Kollera a historicky nejlepší český střelec se nemýlil. Když v 62. minutě Plašil zvýšil na 2:0, snad nikdo nepochyboval o tom, kdo vezjde z řezby jako vítěz. O chvíli později ještě trefil Polák tyčku. Tonoucí Turci ovšem zapli na vyšší obrátky a začali diktovat tempo hry. V 75. minutě překvapil Čecha přesnou střelou Arda Turan – 2:1. A červených naráz začalo být plné hřiště. V 87. minutě došlo k jednomu z nejsmolnějších okamžiků v historii české kopané. Jednoduchý centr z pravé strany nedokázal gólman Čech zkrotit v rukavicích a míč se odrazil k úplně volnému Nihatu Kahvecimu, na kterého zívala prázdná branka. Kdo se už pomalu chystal na infarktové pokutové kopy, které měly rozhodnout o postupujícím, zažil nervový šok dříve, než čekal. 89. minuta a rozhozená česká obrana za sebou trestuhodně nechává Nihata Kahveciho, jenž druhým gólem během dvou minut posílá Turky do čtvrtfinále. Kontrast mezi křepčícími hrdiny z Turecka a českými nešťastníky snad nemůže být zřetelnější.

Shodou okolností, pár dní po nešťastném konci českého výběru na ME, odjíždím na dovolenou do Turecka. Den po příjezdu na hotel v pozdních večerních hodinách probíhá čtvrtfinále mezi Tureckem a Chorvatskem. Z dlouhého cestování jsem ovšem natolik unaven, že zápas oželím a jdu raději spát. „Türkiye, Türkiye!!“ vzbudí mě ovšem ohromný rámus z venku. Ráno se podívám na výsledek zápasu a najednou je mi vše jasné.

Když sleduji sestřih utkání, v některých chvílích si říkám, že zázraky opravdu musí existovat. Nebo je to nezdolná síla, která popohání turecké reprezentanty k neuvěřitelným kejklím? Tak jako tak, po bezbrankové řádné hrací době přichází na řadu prodloužení. Minutu před jeho koncem špatně vyhodnotí situaci brankář Rüstu a vyběhne z branky, přichází centr do vápna a Chorvat Klasnič má jednoduchou úlohu. Rüstu se nestíhá vrátit. Zatímco Chorvaté se promění v jednu velkou hromadu a křepčí radostí, jejich soupeři padají na zem jako hrušky a hlavu schovávají do dlaní.

Trenér Terim divoce gestikuluje a nabadá své komando vstříc poslední steči. Po dlouhém nákopu a vyhraném souboji se míč dostává k Semihu Şentürkovi, který nekompromisním způsobem vyrovnává. Běží 121. minuta! Následný penaltový rozstřel zvládnou turečtí válečníci, kteří postupují do semifinále, kde je čekají favorizovaní Němci.

V semifinálovém klání zraněními a kartami zdecimovaní Turci srdnatě vzdorují. V 86. minutě hrdina předchozího utkání Semih vyrovnává na 2:2, ovšem úplný závěr na tomto šampionátu nezvykle patří protivníkovi. Lahm v 90. minutě rozhoduje.

Nicméně čáry a kouzla, jimiž Nihat a spol. omámili tolik soupeřů, se vryje do paměti a srdcí mnoha fanoušků. A vemte jed na to, že v sobotu v Praze do toho dají hosté všechno. A bude u toho také kouč Fatih Terim. A také mohutná červená podpora v hledišti. Máme se na co těšit!