Vaarwel, Frankrijk! Holanďané nestačili na Čechy a na EURO se nepodívají

Tuhle variantu si nepřipouštěli. Ale nyní ji musí „Oranjes“ přijmout. Po bídném představení v kvalifikaci o EURO 2016 to ani jinak nejde. Ano, čtete dobře, soubor kouče Dannyho Blinda obsadil až 4. příčku ve skupině a tak Francie mu zůstane zapovězena. Bronzový tým posledního mistrovství světa dnes totálně nezvládl bitvu s Čechy, kteří si z Amsterdamu vezou cenné vítězství 3:2, díky němuž nakonec ovládli celou skupinu!

Domácí se mohli dostat do vedení již po několika vteřinách. To by ovšem musel El Ghazi proměnit tutovku, ovšem brankář Čech tváří v tvář soupeři uspěl. O deset minut později se velké příležitosti ocitl Wesley Sneijder. Tomu ovšem rána z první nesedla a z dobré pozice vysoko přestřelil. To bylo po hříchu na dlouhou dobu vše, co Nizozemci ukázali. Naopak český výběr přidal na důrazu i pohybu, a dokázal si vytvářet nebezpečné šance. Tou první ještě Gebre Selassie pohrdl, neboť byl zaskočen tím, že gólmanovi domácích Zoetovi vypadl míč z rukou. Ve 24. minutě už se skóre měnilo. Necid v souboji ošálil Van Dijka a posunul míč na Skaláka, který chytře poslal do běhu přihrávku Kadeřábkovi a ten se nemýlil – 0:1.  Holanďané byli jako opaření. Přestali běhat a nestíhali nápadům hostů. A v 35. minutě byli opět potrestáni. Necid přiťukl míč Šuralovi, který si pohrál s Van Dijkem jako s vyjukaným školákem a propálil Zoeta – 0:2.

Lodivod domácích už se na to nemohl dívat a poslal do hry kanonýra Van Persieho, jenž přece jenom oživil uvadající tulipány. Do šaten ovšem česká reprezentace neodcházela úplně nejveseleji. Stoper Suchý špatně odhadl směr přihrávky a pohyb Depaye, kterého v úniku zastavil jen za cenu červené karty. Češi již dvougólové vedení udržet dokázali, ale museli po zbytek zápasu dohrávat oslabeni o jednoho muže v poli. Kdo by čekal, že oranžová smečka do druhé půle vlítne s chutí se do svého soupeře zakousnout, byl vyveden z omylu. Domácí nebyli schopni vytvořit si souvislý tlak, naopak nepohlídali Šuralův náběh a nebezpečnou hlavičku. Naštěstí pro ně akce gólem neskončila. V 66. minutě zahrával Vrbův tým přímý volný kop. Van Persie, na něhož dotíral Gebre Selassie, ve zmatku poslal hlavičku do vlastní brány a zmar byl dokonán – 0:3.

Domácí forward Dost, který přišel na hřiště dvě minuty před třetí brankou, výrazně oživil ofenzivu svého týmu. Vyhrával hlavičkové souboje a vytvářel prostor pro své kolegy, kteří dostali Čehy přece jen pod tlak. Při rohovém kopu neuhlídal Procházka Huntelaara, který se dostal k hlavičce, a z podobných pozic se málokdy mýlí – 1:3. V 82. minutě přišlo drama. Van Persie se ve vápně prosmýkl kolem Procházky a špičkou kopačky v pádu překonal Čecha. Tentokrát mířil útočník Fenerbahçe do správné branky. O minutu později si ten samý hráč pokusil ve vápně vymodlit penaltu, nicméně si vysloužil pouze žlutou kartu za nafilmovaný pád. Nutno podotknout, že karta to byla přísná.

To však nic nemění na tom, že fotbalová velmoc z Beneluxu bude na EURU 2016 chybět. Vaarwel, Frankrijk! Sbohem, Francie!

-

2 komentáře: „Vaarwel, Frankrijk! Holanďané nestačili na Čechy a na EURO se nepodívají