Sparta, Plzeň a ti další

Fotbalový podzim v tuzemsku skončil a vypadá to, že se o titul porve opět již tradiční duo několika posledních let. Mistr z posledního ročníku Plzeň má po šestnácti kolech tříbodový náskok na svého pronásledovatele Spartu, až za nimi se seřadili ostatní uchazeči v čele s Mladou Boleslaví a Libercem. Překvapivě mezi nimi není v loňské sezoně výborný Jablonec, který se po tristním podzimu a osmnáctibodovém manku na prvního rozhodl vyhodit trenéra Šilhavého a dosadit za něj nový realizační tým v čele s nechvalně známým sportovním manažerem Ivanem Horníkem. Naopak pozitivním překvapením byla na podzim pražská Slavia, která se už snad konečně finančně stabilizovala a výsledné páté místo je pro vršovický klub úspěchem. Letos to ale ještě na medailové umístění zřejmě stačit nebude. Pojďme se podívat na jednotlivé týmy, které letos bojují o nejvyšší příčky v Synot lize.


Viktoria Plzeň

Dva úhly pohledu bude mít při analyzování podzimní části trenérský štáb Viktorie v čele s Karlem Krejčím, který nahradil lodivoda loňského úspěchu Miroslava Koubka. V lize to Viktorce šlapalo, nasbírala rekordní sérii vítězství a dlouho nedostala ani jeden gól. Zaslouženě taky po první polovině vede tabulku. V Evropě to už ovšem tak růžové nebylo. Po zklamání z předkola Ligy mistrů, kdy nestačili na Tel Aviv hráli viktoriáni základní skupinu Evropské ligy, kde získali jen čtyři body a jen se závistivě dívali na záda postupujícímu Rapidu Vídeň a Villarealu.

Sparta Praha

Solidní výsledky, ovšem velmi nepřesvědčivá hra, především v závěru sezony. Tak nějak by se dala charakterizovat podzimní Sparta pod koučem Zdeňkem Ščasným. Nejdříve zkušený trenér experimentoval s rozestavením na tři stopery a pět záložníků, aby se následně vrátil k osvědčenému systému 4-5-1 s Davidem Lafatou na hrotu. Právě kapitán letenských ještě s brankářem Bičíkem snesli přísnější měřítko, ostatní v čele s reprezentanty Dočkalem, Krejčím či Holkem však nenaplnili svůj nesporný potenciál. Dojem vylepšovali sparťané hlavně v Evropské lize, kde nasbírali tři výhry a tři remízy. Po postupu z druhého místa jim los přiřknul těžkého soupeře – ruský FK Krasnodar. Přes zimu se Sparta chce mobilizovat a rozhodně neskládá zbraně. Ba naopak, v rudém dresu se už stihly vyfotit dvě posily – Ondřejové Mazuch a Zahustel.

Mladá Boleslav

Konečně se začala vyplácet Mladé Boleslavi koncepční práce. Dva roky je již u kormidla středočeského klubu Karel Jarolím a letos na podzim zažil se svým týmem rozhodně nejplodnější období. A to především v ofenzivě! 39 branek – suverénně nejvíce z ligy pasovalo Boleslav na černého koně ročníku. Především kvarteto Skalák, Magera, Zahustel a Čermák v úvodu sezony zářilo, poslední jmenovaný v závěru sezony ze základu vypadl, velmi dobře ho však nahradili Chramosta a především legendární Milan Baroš. Udrží se středočeši v kontaktu se špičkou až do konce?

Liberec

Pohádkový vstup do první ligy má za sebou Jindřich Trpišovský, od léta nový trenér Slovanu Liberec. S týmem, který loni bojoval o záchranu postoupil do základní skupiny Evropské ligy, kde (neúspěšně) bojoval až do samotného konce o postup se slavným Olympique Marseille a v Synot lize například porazil Spartu v sestavě zdecimované zraněními. Výsledné čtvrté místo a šestibodový odstup od druhého místa je pro klub ze severu Čech určitě úspěchem. Na jaře uvidíme, zda Liberec nepomýšlí ještě dál, předpoklady na to má.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup