Souhrn 5. kola Premier League – Naismith hattrickem sestřelil Chelsea, Čech má třetí nulu

Výsledková mizérie Chelsea nebere konce. I přes zlepšený výkon oproti minulým zápasům ani tentokrát na body nedosáhla. Na hřišti Evertonu se o to hattrickem postaral střídající Steven Naismith. To Manchester City je i nadále stoprocentní, i když na hřišti Crystal Palace se pořádně zapotil. Arsenal s Petrem Čechem v brance v poklidu přehrál Stoke City, Watford slaví první výhru a šlágr na Old Trafford ovládli domácí United.

Everton FC – Chelsea FC 3:1 (2:1)

Branky: 17., 22. a 82. Naismith – 36. Matič

Když v 9. minutě utkání nahrazoval Steven Naismith zraněného spoluhráče Besiče, málokdo tušil, jak moc bude tento moment pro zápas důležitý. Naismith vlétl do zápasu jako velká voda. V 17. minutě si naběhl na centr Gallowaye, kterého sám uvolnil, a nekompromisní hlavičkou pod břevno poslal domácí do vedení. Za dalších pět minut se fanoušci Toffees mohli radovat podruhé a znovu díky Naismithovi, který tentokrát překonal Begoviče přesnou střelou k tyči. Chelsea se ale po chvíli dokázala dostat zpět do hry a ve 36. minutě se jí díky výstavní Matičově ráně z pětadvaceti podařilo snížit. Po přestávce se čekal tlak hostů, avšak nepřicházel. Naopak se několikrát musel vyznamenat Begovič. Chelsea měla velkou šanci vyrovnat dvacet minut před koncem, ale slibně rozjetý protiútok zbrzdil Ivanovič, který místo volnému Hazardovi přihrával na Costu, jenž ani nezakončil. Osud utkání tak vzal do svých rukou kdo jiný než Steven Naismith, který přijal pas od Barkleyho a mezi nohama vyběhnuvšího Begoviče završil dokonalý hattrick – skóroval hlavou, levou i pravou nohou. Závěr utkání už si Everton pohlídal a prodloužil tak výsledkovou mizérii Chelsea.

Watford FC – Swansea City 1:0 (0:0)

Branky: 59. Ighalo

Watford v dosavadním průběhu Premier League uhrál tři remízy a v duelu proti Swansea se nováček chtěl pokusit o první vítězství. V prvním poločase to byli právě domácí fotbalisté, kteří byli aktivnější. Branky se jim ale dosáhnout nepodařilo. Hosté ze Swansea si za celý poločas vypracovali jedinou nebezpečnou příležitost, Gomise ale vychytal Gomes. Ve druhém poločase se domácí dočkali kýženého gólu. Gomesův dlouhý výkop sklepl Deeney a nikým nehlídaný Odion Ighalo poslal svůj tým do vedení. Watfordské plány na vítězství dostaly trhlinu hned pět minut po vedoucím gólu, když za šlápnutí na protihráče viděl zaslouženě červenou kartu Valon Behrami. Hornets však oslabení zvládli bez větších problémů a připsali si tak premiérové vítězství v letošní sezóně.

West Bromwich Albion – Southampton FC 0:0

Branky: –

Zápas mezi West Bromwich a Southamptonem nenabídl ani gól ani žádné kvantum zajímavých příležitostí. Oba týmy pozorně bránily a svým soupeřům toho moc nedovolily. Největší šanci měl hostující Jay Rodriguez, ale ve vyložené pozici nedokázal trefit branku. Nudné utkání tak skončilo bezbrankovou remízou.

Norwich City – AFC Bournemouth 3:1 (1:0)

Branky: 35. Jerome, 52. Hoolahan, 67. Jarvis – 81. Cook

Souboj dvou nováčků byl k vidění v Norwichi. Začátek utkání byl z obou stran opatrný a diváci se mohli i nudit. První vážnější šanci zápasu si vypracovali až ve 35. minutě domácí a hned se mohli radovat, když Hoolahan nachystal míč před prázdnou branku Cameronu Jeromemu. Bournemouth si pořádnou šanci vypracoval až v závěru poločasu, kdy po Wilsonově zakončení zachránila domácí tyč. Druhý poločas už nabídl více vzrušení a to především před brankou Bournemouthu, který ve druhé půli působil hodně rozpačitě. Toho v 52. minutě využil Hoolahan, který přesnou střelou navýšil vedení Kanárků. Ti pokračovali v dobrém výkonu i v následujících minutách a Boruc v brance Cherries se měl co ohánět. V 67. minutě bylo na Carrow Road ještě veseleji, když se po krásné individuální akci prosadila posila z West Hamu Matthew Jarvis. Domácí dohrávali zápas v pohodě a nic na tom nezměnila ani hlavička Steva Cooka, která stanovila konečný stav zápasu na 3:1.

Crystal Palace – Manchester City 0:1 (0:0)

Branky:  90. Iheanacho

Manchester City má i po pátém zápase na kontě plný počet bodů a žádný inkasovaný gól. Na hřišti překvapení úvodu sezóny, Crystal Palace, se však na výhru pořádně nadřel. Od úvodního hvizdu byli v permanenci oba brankáři. Nejprve se ukázal McCarthy, který lapil Bonyho hlavičku. Nedlouho nato se předvedl i jeho protějšek v brance Citizens, Joe Hart, na kterého nevyzrál Bolasie. Po půlhodině hry zahrozil znovu Bony, ale McCarthy opět podržel svůj tým. Asi největší šanci v dosavadním průběhu zápasu měl krátce po změně stran Navas, který obešel obránce i brankáře, ale nedokázal trefit prázdnou branku. Crystal Palace se dlouho bránili a Harta se povedlo ohrozit až Puncheonovi dvacet minut před koncem. Anglický reprezentační gólman ale jeho hlavičku za svá záda nepustil. Když těsně před koncem základní hrací doby nevyužil velkou příležitost domácí Gayle, zdálo se, že zápas skončí nerozhodně. Jenže hostující trenér Pellegrini poslal na hřiště osmnáctiletého nigérijského útočníka Kelechi Iheanacha a ten po pouhých 54 vteřinách na trávníku rozhodl dorážkou Nasriho střely o vítězství Manchesteru City, který tak potvrdil svoji dominanci v úvodu sezóny.

Arsenal FC – Stoke City 2:0 (1:0)

Branky: 31. Walcott, 85. Giroud

Arsenal se v zápase proti trápícímu se Stoke City chystal prolomit střelecké trápení na domácí půdě. Gunners byli od úvodního hvizdu jasně lepším týmem, překonat vynikajícího Buttlanda v brance Stoke se jim ale dlouho nedařilo. Na hostujícím brankáři si vylámalo zuby postupně několik hvězd Arsenalu, a když už se jim podařilo Buttlanda překonat, zachránila ho branková konstrukce. Trápení Kanonýrů protrhl až v 31. minutě Theo Walcott, který zužitkoval brilantní pas Özila. Stoke se dostali pořádně do hry až závěrem poločasu a jejich mírná převaha pokračovala i po přestávce. Petr Čech však moc ošemetných situací řešit nemusel. Arsenal postupem času opět přebral otěže zápasu a v závěru utkání přidal pojišťují gól střídající Olivier Giroud, který zužitkoval prudký centr Cazorly. Těsně před koncem se ještě jednou vyznamenal Buttland, který se fantasticky vymrštil proti hlavičce Koscielného a potvrdil, že je na začátku sezóny jednoznačně nejlepším hráčem svého týmu.

Manchester United – Liverpool FC 3:1 (0:0)

Branky: 49. Blind, 70. z pen. Herrera, 86. Martial – 84. Benteke

Zápas na Old Trafford se dá nazvat jako ,,zápas dvou poločasů“. V tom prvním se nestalo nic, na co by si fanoušek toho či onoho týmu na konci zápasu vzpomněl. Druhá půle byla už o něčem jiném a postarali se o to především hráči Manchesteru. Již čtyři minuty po změně stran se ujali vedení, když standardní situaci rozehrál Mata s Daleym Blindem a druhý jmenovaný vyslal z voleje nechytatelnou ráno do šibenice. Inkasovaný gól jakoby Liverpool probudil a hosté nebyli daleko od vyrovnání. Jenomže Ingse vychytal De Gea a Šktělovu hlavičku z brankové čáry odvrátil Blind. Reds své šance nevyužili a tak udeřilo na druhé straně. Gomez ve vápně fauloval Herreru a sám postižený navýšil náskok Red Devils na 2:0. To nejlepší si však aktéři zápasu nechali na konec. V 84. minutě vystřihl famózní nůžky Christian Benteke, který tak snížil na rozdíl jednoho gólu. Za pouhé dvě minuty se ale krásným sólem blýskl nejdražší teenager planety Anthony Martial a stanovil tak konečný výsledek na 3:1 pro Manchester.

Sunderland AFC – Tottenham Hotspur 0:1 (0:0)

Branky: 82. Mason

Sunderland i Tottenham stále čekali na první výhru. V prvním poločase za ní více šli domácí hráči, kteří několikrát zahrozili. Byl to především Jermain Defou, jenž se dostával k zakončení. Ve 26. minutě dokonce trefil v sólovém úniku tyč. Spurs se dostávali do šancí málo a když už se nějaká nadějná situace rýsovala, pokazili finální fázi. Ani druhý poločas nepřinesl žádnou strhující podívanou. Šancí bylo snad ještě méně než v půli první a vše nasvědčovalo tomu, že zápas skončí bezbrankovou remízou. V 82. druhé minutě však hosté předvedli pěknou akci na jeden dotek, kterou po Lamelově přihrávce chladnokrevně zakončil Ryan Mason. Vzápětí mohlo být ale vyrovnáno, ale Rodwelll trefil pouze břevno a Tottenham tak mohl slavit první výhru v novém ročníku Premier League.

Leicester City – Aston Villa 3:2 (0:1)

Branky: 72. De Laet, 82. Vardy, 89. Dyer – 39. Grealish, 63. Gil

Pohádka Leicesteru nekončí. Foxes ani v pátém zápase neprohráli a navíc díky famóznímu obratu poskočili na druhé místo tabulky. Ale pojďme postupně. V nedělním zápase se oba týmy střídali v aktivitě a ve vytváření šancí. Gól však viděli diváci až ve 39. minutě, kdy se po rohovém kopu dostal k míči Jack Grealish a poslal Aston Villu do vedení. O přestávce se domácí oklepali, byli lepším týmem, nicméně z ničeho nic udeřila opět Aston Villa. V rychlém protiútoku předložil Agbonlahor míč Charlesi Gilovi, který se trefil parádně. Foxes ale nesložili zbraně a jejich snažení přineslo ovoce zhruba dvacet minut před koncem, kdy hlavou po rohovém kopu snížil Ritchie De Laet. Domácí byli i nadále aktivní a dostali soupeře pod tlak, který v 82. minutě vyústil ve vyrovnávací branku. Prosadil se důrazný Jamie Vardy. Báječné nedělní odpoledne Foxes pak završil střídající Nathan Dyer, který využil zaváhání Guzana při centrovaném balónu a i za cenu zranění ho dostal do branky. Leicesteru se tak podařil úžasný obrat a jejich spanilá jízda pokračuje.

West Ham United – Newcastle United 2:0 (1:0)

Branky: 9. a 48. Payet

West Ham se proti Newcastlu snažil prolomit domácí prokletí a konečně na svém stadionu vyhrát. O krok blíže k tomu Hammers byli již v 9. minutě, kdy z hranice vápna napálil míč do šibenice Dimitri Payet. Hosté se dostávali do šancí pouze sporadicky a jen tak dokazovali, že začátek sezóny je nezastihl v optimální formě. West Ham se přiblížil vítězství ještě blíž krátce po změně stran, kdy se krásnou individuální akcí blýskl Moses, jehož střelu do břevna dorazil Payet, který tak mohl slavit svůj druhý zásah. Newcastle se pak trochu vzpamatoval a převzal iniciativu. Do vyložených šancí se však Straky nedostávaly. Až v samotném závěru hodně nebezpečně pálil De Jong, brankář domácích však jeho střelu vytáhl nad břevno. West Ham tak konečně zlomil domácí černou sérii, Newcastle naopak klesl po další porážce až na samé dno tabulky.