Poláci jasným vítězem proti Severnímu Irsku

Druhým nedělním zápasem na pořadu dne byl zápas Polska a Severního Irska ze skupiny C. Pro druhé jmenované byl dnešní zápas historickým debutem na evropském šampionátu. Svěřenci Michaela O´Neilla se účastní prvního velkého turnaje od MS 1986 v Mexiku. Opačná situace panuje v táboře Polska. Ti se potřetí v řadě představují na evropském šampionátu a po vydařené kvalifikaci, kdy jednou dokázali porazit i silné Německo, čekají postup ze skupiny. K tomu jim má pomoct silná ofenziva v čele s kanonýrem Bayernu Mnichov, Robertem Lewandowski.

Polsko vstoupilo výborně do zápasu. Prvních 15 minut se balon pohyboval povětšinou na polovině Severního Irska a hru diktovali křídla polského týmu. První vyloženě gólová šance přišla právě pro Polsko, kdy se po přihrávce Pisczeka z pravé strany dostal k míči hráč Arkadiuzs Milik, který trestuhodně přestřelil bránu Michaela Mcgoverna. Další ohrožení severoirské branky přišla po rohu Milika, kdy se k zakončení dostal Kapustka, jehož střelu Mcgovern vytěsnil. Po první půli zůstal výsledek nezměněn i přes jasnou převahu Polska.

První změna stavu přišla až v 51. minutě, kdy se po přihrávce Jedrzejczyka z pravé strany dostal ve středu vápna k míči Arkadiuzs Milik, který poslal Poláky do vedení 1:0. Po prvním gólu se hra více zklidnila a také Severní Irsko se začalo více dostávat do hry, ale přes snahy hlavně ex-manchesterského Evanse žádná akce neohrozila svatyni Wojciecha Szczesného. Zajímavou šanci mělo v 70. minutě Severní Irsko, kdy se do brejku po chybě Krychowiaka dostal Washington, jenž pohrdl nabídkou a celou akci zastavil vyběhnuvší Szczesný. Do konce zápasu se již nic zásadně dramatického nestalo a Poláci si zajistili povinné tři body proti silně defenzivně hrajícímu Severnímu Irsku, které bude mít hodně práce, pokud chce mít naději na postup do další fáze šampionátu.

Polsko – Severní Irsko 1:0 (51. Milik)

Sestavy

Polsko: Szczęsny – Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk – Błaszczykowski (80. Grosicki), Krychowiak, Mączyński (78. Jodlowiec), Kapustka (88. Peszko) – Milik – Lewandowski (C)

Severní Irsko: McGovern – C. McLaughlin, Cathcart, J. Evans, McAuley – McNair (46. Dallas), Norwood, S. Davis (C), Baird (76. Ward), Ferguson (66. Washington) – K. Lafferty