Oba české týmy vstoupily do předkola LM úspěšně

Sparta Praha i Viktoria Plzeň dnes začaly svoji letošní pouť Ligou mistrů. Sparta hrála v Moskvě na hřišti tamního CSKA, Plzeň letěla až do dalekého Izraele na půdu Maccabi Tel Aviv. Plzeň vyhrála brankami Mahmutoviče a Petržely 1:2 a má skvěle nakročeno do domácí odvety. Sparta si ze stadionu sice veze pouze remízu, ale také dva vstřelené góly na hřišti soupeře do postupové matematiky.

Sparta nezačala zrovna dobře a celý zápas se nesl v duchu že tahá za „kratší konec“ Dokázali však udržet krok a berou zaslouženou remízu. Již v 15minutě se prosadil domácí Alan Dzagojev po spolupráci s Tošičem. 1:0. Tři minuty nato, se však dokázal zorientovat před brankou nováček ve sparťanském dresu, nigerijský útočník Kehinde Fatai. a se štěstím tečovat Costovu střelu. 1:1

CSKA mohla ještě před půlí zvýšit. Mario Holek totiž musel, po hrubce Marka Hybše chvíli před konce první půle, ve vápně faulovat Romana Eremenka a „vybojovat“ penaltu. David Bičík ale zkušeně vystihl směr střely Bibrase Natcho. Do šaten tedy šly týmy s poločasovým výsledkem 1:1.

Druhý poločas měl podobný průběh jako ten první. Opět po čtrthodině (v 53.min.) padl gól do Bičíkovy branky a Sparťané museli dohánět. Ale postupně. Lukáš Vácha v 57. vyrobil chybu ve středu pole a umožnil tak akci Musy. Ten obešel Bičíka, ale místo střely nahrál Eremenkovi, ten vystřelil ale jeho ránu Bičík skvěle vyrazil. Bohužel jej vyrazil jen k Zoranu Tošičovi a ten se nemýlil. 2:1. Svoji chybu Lukáš Vácha odčinil v 56 minutě, nacentroval před branku, z levé strany si naběhl Ladislav Krejčí a hlavou překonal Akinfejeva. 2:2. Oba týmy sice ještě vyrobily několik šancí, a ta Maria Holka z 64 minuty vypadala velmi slibně, ale nedokázali už skóre změnit.

Sparta si tedy ze Stadionu Chimki odváží remízu 2:2 a díky dvěma gólům na hřišti soupeře má poměrně dobrou výchozí pozici pro úterní odvetu na Letné.

Mnohem lépe do pohárového kolotoče vstoupila Plzeň. V dalekém Izraeli  sice musela zezačátku odolávat silnému tlaku domácích. Prosazoval se zejména dost agilní levý forvard Eden Ben Basat. V sedmnácté minutě se ale, hned do první velké šance Viktorie, po centru Václava Procházky položil (doslova) Aidin Mahmutovič a ze skluzu k zadní otevřel skóre. 0:1. O čtyři muinuty později se opět ukázal přehled stopera Procházky. Po nahrávce od Limberského přesně nakopl míč až na hranici vápna a Milan Petržela gólovku naservírovanou až pod nos s radostí využil. Udělal si kličku na španělského brankáře Juan Pabla a poslal míč do prázdné branky. Český mistr tak již ve 20 minutě vede přesvědčivě 0:2 a psychice domácího celku to rozhodně neprospělo. Ve 37 minutě sice záložník Ben Haim III. nastřelil břevno, ale to byla asi jediná situace kdy se něco většího stalo před brankou Matúše Kozáčika.

Maccabi tedy muselo „přitlačit na pilu“. O poločase Slaviša Jokanovič poslal do hry dva ofenzvně laděné hráče a především vydal pokyn k ofenzivnějšímu pojetí hry i přes riziko otevření pozic. Taktika se opravdu vyplatila a plzeňské defenzivě dvakrát hlavu zamotal střídající Itzhaki. Nejdřív v 78 minutě po narážečce vyslal do akce Igiebora, ale Kozáčik donutil propásnout ideální střelecký úhel. O minutu později však plzeňský brankář zaváhal v souboji jeden na jednoho a Itzhakiho oblouček skončil v brance. 1:2.

V nastaven se ještě toužil prosadit za Mahmutoviče střídjící Holenda, ale jeho střela pouze rozezvonila brankovou konstrukci.

CSKA Moskva – Sparta Praha 2:2 (1:1)

Branky: 14. Dzagojev, 53. Tošič – 16. Fatai, 56. L. Krejčí. Rozhodčí: Estrada – Martínez, Martín (všichni Šp.). ŽK: Tošič, Wernbloom, Strandberg – Holek, L. Krejčí, Fatai, Matějovský.
CSKA: Akinfejev – Fernandes, A. Berezuckij, Ignaševič, Nababkin (46. Šennikov) – Tošič (86. Strandberg), Wernbloom, Eremenko, Natcho, Dzagojev (72. Milanov) – Musa. Trenér: Sluckij.
Sparta: Bičík – Mareček, Holek, Hybš – Frýdek, Matějovský, Vácha, Dočkal (90.+1 J. Brabec), Costa – Fatai (56. Konaté), L. Krejčí (84. M. Paixao). Trenér: Ščasný.

Maccabi Tel Aviv – Viktoria Plzeň 1:2 (0:2)

Branky: 79. Itzhaki – 17. Mahmutovič, 21. Petržela. Rozhodčí: Kulbakov – Žuk, Masljanko (všichni Běl.). ŽK: Ben Haim I., García – Hrošovský. Diváci: 13.000.
Maccabi: Juan Pablo – Špungin, Ben Haim I., García, Ziv – Alberman, Igiebor – Micha (46. Vermouth), Zehavi, Ben Haim II. (63. Itzhaki) – Ben Basat (46. Rikan). Trenér: Jokanovič.
Plzeň: Kozáčik – Rajtoral, Hubník, Procházka, Limberský – Vaněk, Hořava – Petržela (86. Kopic), D. Kolář (70. Hrošovský), Kovařík – Mahmutovič (75. Holenda). Trenér: M. Koubek.