Když se bohatí chtějí stát ještě bohatšími


Minulý týden se v jednom z prestižních pětihvězdíčkových londýnských hotelů sešli zástupci Manchesteru United, Manchesteru City, Chelsea, Arsenalu a Liverpoolu s předsedou americké společnosti Relevant Sports, Charliem Stillitanem. Důvodem schůzky byla myšlenka vzniku tzv. evropské Super ligy, tedy spojení nejlepších klubů v Evropě do jedné soutěže, do které by neměly vstup menší finančně slabší týmy.

Záměrem Stillitana je, propagovat evropský fotbal ve Spojených státech a jak jinak to udělat než ukázkou těch nejlepších z nejlepších. Pár týdnů před zmíněnou schůzkou, předseda Evropské klubové asociace (EKA), Karl-Heinz Rummenigge naznačoval, že by byl pro spojenou ligu z nejlepších klubů z Anglie, Španělska, Německa, Francie a Itálie.

EKA, která zastupuje zájmy evropských klubů se v nejnovějším memorandu o porozumění mezi EKA a Unií evropských fotbalových asociací (UEFA) dohodla, že ve Výkonném výboru UEFA budou zasedat i dva členi EKA. Díky tomu se posiluje pozice EKA, která bude mít silnější slovo v důležité diskuzi o rozdělování peněz na následující roky v evropských klubových soutěží (Liga mistrů, Evropská liga).

Již na cyklus evropských soutěží v letech 2015-18 vzrostly platby, pro zúčastněné týmy. Mimo to začal Karl-Heinz Rummenigge vyhrožovat, že pokud nebudou splněny požadavky reformy, která má například docílit k serioznější spolupráci mezi národními svazy a UEFA, vyjme všechny své kluby, které zastupuje, ze všech soutěží UEFY. Nepřekvapivě došlo k navýšení provize pro účastníky soutěží UEFY (aktuální rozpočet zde).

Ve srovnání s rozpočtem Premier league jsou odměny v Lize mistrů drobnými. Vítěz Ligy mistrů získá v současnosti 80 mil. €. Od nové sezóny dostane i poslední tým PL 125 mil. €. Nová sponzorská smlouva pro nejlepší anglickou fotbalovou soutěž způsobila velké pozdvižení a bude pro UEFU těžké srovnat s balíčkem peněz o výši 5,1 mld. £ + další 3 mld. za zámořské smlouvy. K těmto částkám stačí anglickým klubům přežít v nejvyšší soutěži a balíček se mezi ně rozdělí. Nová televizní smlouva znamená zvýšení finanční síly anglických klubů a proto je na UEFĚ, aby se s těmito sumami vyrovnala a zvýšila současný balíček peněz, který má výši 489,2 mil. €.

Podle poslední finanční zprávy, dosáhly příjmy UEFY 2,1 mld. €. Pro UEFU je to rekord a zvýšení příjmů o 21% v porovnání se sezónou 2013-14. Příjmy z televizních práv dosáhly částky 1,689 €

V příští sezóně si vítěz Premier League zajistí 190 mil. €. Rummenigge a EKA se proto budou snažit zajistit vyšší balíček peněz pro účastníky soutěží UEFA od cyklu 2018-21. Pokud se jim to nepodaří, tak může ze strany Rummeniggeho a spol. přijít hrozba odstupu klubů ze všech evropských soutěží.Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup