Historická chvíle! Tři české týmy v Evropské lize

Fantazie! Tři ze čtyř českých celků postoupily ze 4. předkola Evropské ligy do hlavní soutěže. Sparta a Plzeň potvrdily roli favoritů proti Thunu, resp. Vojvodině Novi Sad, Liberec si poradil s nevyzpytatelným Hajdukem Split. Jediným nepostupujícím se stal Jablonec, který si nedokázal poradit s Ajaxem Amsterdam.

AC Sparta Praha
Opět vedli 2:0, opět o vedení přišli. Tentokrát je to však nestálo postup jako proti CSKA Moskva. Sparťani včera na Thun vlétli hned od začátku a výsledkem jejich snažení bylo vedení 2:0, když se nejprve se štěstím trefil hrdina prvního duelu na Letné – Bořek Dočkal a po něm Josef Hušbauer, který si položil na zem obranu Thunu a zvýšil vedení Sparty. Sparta poté trochu polevila a využil toho Nelson Ferreira, který snížil na 1:2. Po přestávce pak švýcarský celek vyrovnal, když se trefil střídající Munsy. Do konce zápasu padly ještě dva góly. Ten první vsítil hlavou sparťanský Costa (po centru Bořka Dočkala), Švýcaři na to odpověděli o 10 minut později, když střelou k tyči vyrovnal Rapp. Sparta v hektickém závěru ještě přišla o vyloučeného Breznaníka, ale i tak potřetí za poslední čtyři sezony prošla do základní skupiny, za což vyinkasuje 65 milionů korun.

FC Viktoria Plzeň
Plzeň si přivezla do Srbska z prvního zápasu velmi slibný výsledek 3:0, avšak věděla, že ji v Srbsku nečeká nic lehkého. To se potvrdilo hned na úvod zápasu, kdy Vojvodina začala velkým náporem a obrana Plzně často nestíhala. Přesto se právě východočeši ujali vedení, když si centr Limberského srazil do vlastní sítě Djurič. Vojvodina by při tomto skóre potřebovala k postupu vstřelit pět gólů. To se jí však nepodařilo, ba právě naopak. Plzeň ve druhém poločase přidala ještě jeden gól, když se z rychlého kontru trefil znovuobjevený střelec Michal Ďuriš. Český tým si tento náskok již pohlídal a s přehledem postoupil podruhé do základní skupiny EL.

FC Slovan Liberec
Severočeši přicestovali na horkou chorvatskou půdu s výsledkem 1:0 z prvního zápasu. Jejich cílem bylo neinkasovat a pokud možno vstřelit gól. A obojí se jim podařilo. V krásné kulise 32 000 diváků na splitském stadionu otevřel skóre zápasu Josef Šural, který nekompromisní ranou pod břevno nedal brankáři Kalinićovi šanci. Třetí tým loňského ročníku chorvatské ligy příliš nebezpečný nebyl a libereckého brankáře Koubka, který na severu Čech hostuje ze Sparty, téměř vůbec neohrozil. Podařilo se mu to až na úplný závěr zápasu, kdy střela Roguljiće skončila na břevně. Liberecký Slovan zaslouženě postoupil a může se podruhé během posledních tří let těšit na základní skupinu Evropské ligy.

FK Baumit Jablonec
Los mu přidělil nejtěžšího soupeře se všech českých celků, přesto Jablonec odehrál dvojzápas s nizozemským Ajaxem se ctí a dokonce sahal po senzačním postupu, jenže … Ján Greguš! Tenhle hráč mohl položit amsterodamský klub na lopatky. V prvním duelu měl několik slibných příležitostí, avšak ani jednu neproměnil, takže si Jablonec odvezl z Holandska prohru 0:1. V odvětě kopal tento odchovanec Nitry dokonce penaltu, avšak ani tu neproměnil. Jeho projektil mířil pouze do tyče. Celkově utkání mnoho šancí nenabídlo. Za zmínku stojí průnik jabloneckého Crnkiče z první půle, se kterým si ale poradil vyběhnuvší reprezentační gólman Jesper Cillesen. O chvíli později poté osamocený Veltman minul severočeskou branku. Ve druhé půli dostal hráč Ajaxu Bazoer druhou žlutou kartu a Baumit hrál více než půlhodinovou přesilovku. V ní si pár šancí vypracoval, ale ani jedna neskončila gólem a tak si Ajax jednogólový náskok z prvního zápasu pohlídal a postoupil. Jablonci se to opět nepodařilo, avšak za svůj výkon se určitě stydět nemusí.