FNL: Znojmo vyhrálo v Olomouci, Karviná ztratila body za remízu v Třinci

Ve 22. kole Fotbalové národní ligy ztratila favorizovaná Karviná bod v Třinci, naopak Znojmo si upevnilo vedení po dnešním dopoledním vítězství na hřišti olomoucké rezervy 2:0, České Budějovice vyhrály na hřišti ústecké Army 3:0! Táborsko na domácím hřišti v Sezimově Ústí prohrálo 0:1 s Frýdkem-Místkem.

Třinec – MFK OKD Karviná 1:1 (1:1)

Třinec vstupoval do zápasu s favorizovanou Karvinou beze zraněných Hlocha, Avdiće a Benetky a vykartovaného Janoščína. Karviné scházel kvůli zranění Zbyněk Pospěch. Vstup do hutnicko-hornického derby vyšel lépe Třinci. Už v deváté minutě nalezl Malcharek ve vápně volného Reného Dediče, a ten uklidil balon hlavou za Pindrocha. Karviná po inkasované brance přidala, tlačila se dopředu a na vyrovnání nečekala dlouho.

Vše začalo třineckou chybou uprostřed hřiště. Urgela rozehrál karvinský protiútok přihrávkou na Puchela, který ve střelecké pozici ještě obloučkem přihrál na zadní tyč Estonci Sanderu Purimu a snad nejmenší hráč na trávníku zakončil hlavou do odkryté branky. Karviná pokračovala v aktivní hře. Třinečtí zvládli ubránit několik rohových kopů nebo centrů Eismanna s Puchelem, Budínský zase střílel těsně vedle.

Tomovič v nadějné situaci ve vápně ještě zbytečně přihrával, Dreksa hlavičkoval po rohovém kopu Karviné mimo branku. Vedení mohl na konci prvního poločasu strhnout na svou stranu Třinec. Po přihrávce Málka unikal hostující defenzivě Malcharek, avšak míč si dal příliš od nohy a zakončoval do boční sítě. Vyrovnaný první poločas tedy skončil zaslouženou remízou, do druhé části nastoupily oba týmy beze změn.

Druhá půle začala obrovskou šancí Karviné. Budínského přímý kop proskákal až před branku a Panákovu stoprocentní šanci vyrazil Paleček vynikajícím reflexivním zákrokem na roh. Karviná měla územní převahu a Třinec se soustředil hlavně na bránění. Na druhou stranu, Dedič se v šestnáctce dostal ke střele, ovšem branku minul. Paleček ukázal brankářské umění a skvělý reflex také proti hlavičce Janečky, kterou rovněž vytěsnil na rohový kop.

Po hodině hry poslali domácí do hry žolíka Joukla, který už po dvou minutách uvolnil ve vápně Málka. Třinecký středopolař byl však na místě určení o chvilku později a zakončit nezvládl. Dvacet minut před koncem se na hřiště dostal také třinecký odchovanec Marek Szotkowski, jenž je pod Javorovým na hostování z Baníku. Budínský hlavičkoval na přední tyči nad branku a o dvě minuty později se ve velké šanci octl právě Szotkowski. Avšak na přihrávku Janošíka ve skluzu těsně nedosáhl.

Necelých sedm set diváků sledovalo dramatický konec utkání, ve kterém mohla Karviná rozhodnout o svém vítězství. Agilní Panák unikl po pravé straně a přihrával před branku. Paleček se natahoval marně, ale ve skluzu netrefil balon ani Puchel. V závěrečné desetiminutovce Třinečtí pouze odkopávali a za pasivitu je mohl potrestat Budínský. Ten si povodil Velnera s Motyčkou, jenže z hranice šestnáctky přestřelil.

Domácí přečkali díky zákroku jistého Palečka také Puchelův centr a v zápase s druhým týmem tabulky získali bod. Třinec na domácím hřišti ve třetím jarním zápase potřetí remizoval. Karviná ztratila po Českých Budějovicích také v derby, ale díky remíze Sokolova s Opavou ji tato ztráta nemusí tolik mrzet. O druhé místo mohou svěřenci trenéra Webera přesto dnes přijít, pokud Hradec Králové porazí Vlašim.

Baník Sokolov – Slezský FC Opava 1:1 (0:0)

Zápas začaly oba týmy aktivně. Po několika nezdařených centrech před oběma bránami zahrozil jako první sokolovský Přeučil, jenž obešel protihráče a přízemní střelou rozezvučel pravou tyč opavské brány. Baníkovci byli při chuti a o necelých deset minut později měli znovu blízko ke vstřelenému gólu. Machek, který vystřídal zraněného Kratochvíla, se po pěkné kombinační akci ocitl sám před Vaškem, ale opavský gólman se vytasil s parádním zákrokem.

Slezané odpověděli kontrem, na jehož konci byl Mrázek, kterému se však ani natřikrát nepodařilo Dvořáka I. překonat. A byli to opět Sokolovští, kteří spálili obrovskou příležitost. Dvořák II. se prosmýkl před Vaška, svým zakončením ale trefil jen dobře postaveného gólmana Opavy. Atraktivní první půlhodinu pak vystřídala hluchá pasáž, oba celky své útoky dotáhly jen k šestnáctce soupeře a žádná další zajímavá akce se do přestávky už nenarodila.

Po změně stran vyrukovali opavští fotbalisté s mnohem aktivnější hrou, ale do další příležitosti se dostali Západočeši. Po rohovém kopu přihrál Jablonský hlavičkou míč Poučkovi, který jej hlavou poslal jen do břevna hostující brány. Jak domácí, tak i hosté z Opavy se v dalším průběhu hry marně snažili přijít na to, jak překonat soupeřovu obranu. Výsledkem byly souboje o každý kousek hřiště a nepříliš ideálně provedené útočné akce. Vše pomalu směřovalo k bezbrankové remíze.

V 83. minutě udeřil Baník z naprosto nenápadné akce. Machek od pravé lajny odcentroval, míč se snesl na hlavu Davida Jablonského, který balón namířil přesně k levé tyči opavské brány. Třetí jarní gól Sokolova a první pro Davida Jablonského v sokolovském dresu nasměroval baníkovce ke třem bodům. Jenže v 88. minutě zahrál Pouček ve vlastní šestnáctce hodně smolně rukou, sudí Franěk neváhal ukázat na penaltový puntík, ze kterého Jan Schaffartzik zkušeně pokutový kop proměnil. Utkání skončilo 1:1, což pro hosty byla už šestá remíza v řadě.

Baníkovci si udrželi domácí neporazitelnost, i když už pátý zápas čekají na vítězství. Opava vyválčila jeden bod a na jaře ještě nepoznala hořkost porážky.

DNES AKTUÁLNĚ:

Varndsdorf – Pardubice 1:0 (0:0). Zápas rozhodla v 89. minutě branka Jurči.

Hradec Králové – Vlašim 2:0 (0:0). Branky: 51. Mareš, 75. Krátký.

Tabulku vede Znojmo se 43 body, na druhé místo se dostal Hradec Králové s 38 body, o bod méně má třetí Karviná. Tabulku uzavírá Vyšehrad se 14 body, když ztrácí jeden bod na rezervu Olomouce a pět bodů na Třinec.