Chelsea a Liverpool doma vybouchli, City dále stoprocentní

Čtvrté kolo anglické Premier League přineslo nejedno překvapení. Na domácím hřišti neuspěli fotbalisté Chelsea ani Liverpoolu, bez bodu zůstal i Manchester United. Naopak další z horkých favoritů na titul, Manchester City, i ve čtvrtém kole slavil vítězství a zůstává tak jediným týmem bez ztráty bodu.

Chelsea FC – Crystal Palace 1:2 (0:0)
Branky: 80. Falcao – 65. Sako, 81. Ward
Tomuhle už se nedá říci jinak než krize. José Mourinho při svém jubilejním stém zápase dělal, co mohl, aby uhrál alespoň bod, ale jeho svěřenci na hřišti působili jako v jiném světě. V prvním poločase podržel Blues dvakrát gólman Courtois , který vychytal Saka a Cabayeho. Domácí se částečně vzchopili až na konci poločasu, kdy dvakrát pálil Costa a jednou Fábregas, ale McCarthyho v bráně Eagles se ani jednomu překonat nepovedlo. Chelsea poločasová přestávka vůbec nepomohla a i po změně stran pokračovali její hráči v mátožných výkonech. Wickhamovu ránu ještě zblokoval Cahill a Sakovu dobře mířenou střelu lapil výborný Courtois, ale ani on už nemohl dělat nic s dělovkou Bakaryho Saka, ke kterému se dostal míč po Azpilicuetově bloku a Crystal Palace šlo v 65. minutě do vedení. Reakcí na vedoucí branku hostů byly tři změny v sestavě, kdy se na hřiště postupně dostali Loftus-Cheek, debudant Kenedy a Falcao. Tito tři fotbalisté hru Chelsea oživili a deset minut se po Pedrově centru povedlo hlavou srovnat skóre Falcaovi, který tak zaznamenal první gól v modrém dresu. Nerozhodný stav ale netrval dlouho. Hned v další minutě nechala obrana Blues hostům opět příliš mnoho prostoru a Joel Ward vrátil Eagles vedení. Chelsea už se do konce utkání vyrovnat nepodařilo a Crystal Palace tak dosáhli hodně nečekaného vítězství. Chelsea naopak pokračuje v mizérii, po čtyřech odehraných kolech má na kontě pouhé čtyři body.

Liverpool FC – West Ham United 0:3 (0:2)
Branky: 3. Lanzini, 29. Noble, 90+2. Sakho
Liverpool v dosavadním průběhu sezóny neinkasoval a ze tří zápasů vytěžil sedm bodů. Na dobré výsledky chtěl navázat i v domácím utkání s West Hamem. Jenže Mignoletova neprůstřelnost vzala za své už ve třetí minutě, kdy se trefil debutující Manuel Lanzini. Liverpool se snažil o rychlé vyrovnání. Firminova rána ale skončila na tyči a přišla druhá rána, tentokrát z kopačky Marka Nobleho. Domácím se vůbec nedařila útočná fáze, a když byl v 53. minutě vyloučen po druhé žluté kartě Coutinho, dostaly liverpoolské plány na vyrovnání další trhlinu. V závěru utkání byl sice vyloučen i hostující Noble, ani to však domácím nebylo nic platné. Naopak Diafra Sakho v nastaveném čase zvýšil na 3:0 a West Ham se tak po dobytí Emirates Stadium mohl radovat i na Anfield Road.

Manchester City – Watford FC 2:0 (0:0)
Branky: 47. Sterling, 56. Fernandinho
Manchester City pokračuje ve výborných výkonech. Po čtyřech kolech má na svém kontě plný počet bodů a impozantní skóre 10:0. Tentokrát se před dominancí Citizens musel sklonit nováček z Watfordu, který vydržel vzdorovat jen poločas. Raheem Sterling se v prvním dějství sice dostal do dvou slibných příležitostí, ale ani jednou se prosadit nedokázal. Krátce po změně stran už se mu to ale povedlo, když uklidil do sítě centr Sagny. Citizens přidali pojistku v 56. minutě, kdy se po narážečce se Silvou trefil přesně k zadní tyči Fernandinho. I ve zbývajících minutách byli nebezpečnější domácí, ale i díky skvělému Gomesovi se už skóre nezměnilo. Manchester City je tak nadále jediným stoprocentním týmem a vyhřívá se na špici tabulky. Naopak pro Watford, v jehož dresu do utkání nezasáhl český útočník Matěj Vydra, znamenalo představení na Etihad Stadium po třech remízách první ligovou porážku v sezóně.

Stoke City – West Bromwich Albion 0:1 (0:1) Branky: 45+3. Rondón Zápas na Britannia Stadium byl poznamenán málo vídanou událostí. Již v prvním poločase byli vyloučeni dva domácí fotbalisté. Ve 25. minutě viděl červenou kartu po facce soupeři Afellay. Svého spoluhráče hned za šest minut následoval do sprch Adam, který viděl červený kartonek za šlápnutí na soupeře. Hosté dvojitou přesilovku využili na konci prvního poločasu, kdy se hlavou prosadil Rondón. Pojistku se hostům sice vstřelit nepodařilo, ale jelikož se domácí Potters v devíti na nic nezmohli, znamenal závěrečný hvizd tři body pro West Bromwich.

Newcastle Unitred – Arsenal FC 0:1 (0:1)
Branky: 52. Coloccini (vl.)
Arsenal přijel na hřiště do Newcastlu s jasným cílem, vyhrát. Hned od prvních minut byli také Gunners aktivnější, ale do gólových příležitostí se moc nedostávali. Již v 17. minutě musel po tvrdém zákroku na Coquelina ze hřiště domácí Mitrovič, ale Arsenal se stále ne a ne prosadit. Největší šanci měl Theo Walcott, který však z dorážky Sánchezovy rány nedokázal trefit branku. Po změně stran se Arsenal už dočkal. Střelu Oxlade-Chamberlaina si do vlastní branky ztečoval Coloccini. V této sezóně se jednalo již o třteí vlastní gól, který si vstřelili soupeři Arsenalu. Ve zbytku zápasu si Gunners vytvořili několik dalších šancí, ale na spolehlivého Krula vyzrát nedokázali. Jelikož Newcastle směrem dopředu nevymyslel zhola nic, mohl se Petr Čech radovat z dalšího čistého konta a Arsenal ze zisku tří bodů.

Aston Villa – Sunderland AFC 2:2 (2:1)
Branky: 11. z pen. a 41. Sinclair – 8. M’Vila, 52. Lens
Do utkání ve Villa Parku vstoupili lépe hráči posledního Sunderlandu, když se už v osmé minutě z přímého kopu trefil přesně Yann M’Vila. Hosté však vedení dlouho neudrželi, neboť hned za tři minuty byl ve vápně faulován Scott Sinclair a sám postižený z pokutového kopu vyrovnal na 1:1. Domácí byli mírně aktivnější a ještě před koncem poločasu se dočkali druhého gólu, o který se opět postaral v dobré formě hrající Sinclair. Nedlouho po změně stran bylo v Birminghamu opět vyrovnáno, když se s pomocí lehké teče domácího obránce dokázal prosadit Jermain Lens. Ve zbytku utkání mohli o svém vítězství rozhodnout oba celky, ale díky skvělým brankářům se to ani jedné straně nepodařilo. Villans se tak s Black Cats rozešli smírně.

AFC Bournemouth – Leicester City 1:1 (1:0)
Branky: 24. Wilson – 86. z pen. Vardy
Leicester zažívá skvělý vstup do sezóny a na hřišti nováčka z Bournemouthu hájil ve čtvrtém kole prozatímní neporazitelnost. V prvním poločase to však byli domácí, kteří hýřili aktivitou. Ve 24. minutě ji přetavil krásnými nůžkami v úvodní gól Callum Wilson. Po poločasové přestávce se ale hra vyrovnala a v závěrečné půlhodině pak dominovali hráči Leicesteru, kteří se snažili o vyrovnání. Dlouho se jim však polského brankáře Boruće nedařilo překonat. Pět minut před koncem byl ale ve vápně podražen Jamie Vardy, který sám nařízenou penaltu proměnil a stanvil tak konečné skóre na 1:1.

Tottenham Hotspur – Everton FC 0:0
Domácímu Tottenhamu se vstup do soutěže příliš nevydařil a ve čtvrtém kole na domácí půdě proti Evertonu se snažil dosáhnout prvního vítězství. Navzdory tomu, že Spurs byli po celou dobu zápasu lepším týmem, se jim nepodařilo vstřelit branku a kýženého vítězství ani tentokrát nedosáhli. Velkou zásluhu na to má především brankář Evertonu Tim Howard, který zlikvidoval několik velmi nebezpečných šancí domácích střelců.

Southampton FC – Norwich City 3:0 (1:0)
Branky: 45. Pelé, 64. a 67. Tadič
Southampton si v zápase proti nováčkovi věřil na plný bodový zisk a od začátku si šel za vítězstvím. Velice aktivní byla především dvojice Pelé – Mané. Ve 31. minutě se navíc nechal vyloučit Whittaker a domácí nabídnutou možnost využili. V závěru poločasu si na pas Maného naběhl Pelé a spolupráce těchto dvou agilních fotbalistů přinesla první branku zápasu. Ve druhém poločase pak Kanárky dorazil dvěma přesnými údery Dušan Tadič a Southampton se mohl radovat z prvního letošního vítězství.

Swansea City – Manchester United 2:1 (0:0)
Branky: 61. Ayew, 66. Gomis – 48. Mata
Jestli se Swansea daří proti některému z velkých klubů, pak je to Manchester United. Zápas čtvrtého kola letošního ročníku to jenom potvrdil. Domácí se sice více než polovinu zápasu pasivně bránili, dokázali však ve správný čas nebezpečně zaútočit. První poločas branku nepřinesl, ale na začátku toho druhého se po akci Shawa prosadil Mata. Swansea ale nesložila a v 61. minutě se dočkala vyrovnání, když se hlavou nemýlil André Ayew, jenž se sta prvním hráčem, který v letošním ročníku prostřelil brankáře United. Pět minut po vyrovnání se k míči opět dostal Ayew, krásným pasem oslovil Bafetimbiho Gomise, který prostřelil Romera podruhé a Swansea šla do vedení. Posledních dvacet minut domácí opět pozorně bránili a probránili se ke třetímu vítězství nad Red Devils v řadě.