Čechy potopila penalta, všechny body putují do Turecka

Domácí loučení s kvalifikací na EURO 2016 mělo smutný konec. Česká reprezentace na Letné nestačila na nažhavené Turky, kterým bodový import notně pomůže v boji o barážové utkání. Naproti tomu Holanďané jistě z výsledku radost nemají.

Domácí nastoupili v brance s Tomášem Vaclíkem a kapitánem Markem Suchým, v útoku oproti všeobecnému očekávání opět dostal přednost David Lafata. Ještě před úvodním výkopem proběhla minuta ticha za zesnulé oběti dnešní katastrofy v Ankaře.

V 6. minutě dostal míč do sítě Tosun, ovšem veškerý vzruch byl zbytečný, jelikož hostující útočník stál v jasném ofsajdu. Mírně aktivnější byli domácí, Dočkal však přímý kop z dobré pozice přetavit v branku nedokázal. Jinak se Čechům dařilo bez větších potíží zastavovat útoky soupeře. Menší vzruch přinesla 20. minuta, kdy po prohraném souboji ve středu hřiště dostal trochu prostoru Selcuk Inan, jeho střela však postrádala přesnost. Češi byli překvapivě důraznější v soubojích a dokázali zazlobit. Centr Nováka ze strany nikoho z jeho spoluhráčů nenašel, vzápětí po rychlé kombinaci mířil Darida mimo tři tyče. Největší šanci poločasu si připsal Šural, jehož hlavička z dobré pozice ovšem nenašla správný terč a tak se s absencí jakékoliv střely šlo do kabin.

Na začátku druhé půle dostal soubor kouče Vrby příležitost k dalšímu přímému kopu z dobré pozice. Dočkal ovšem dnes neměl správně seřízená mířidla a trefil jen zeď. Za nedlouho ten samý hráč dostal na vápně balón na levou nohu, míč však opět minul hostující svatyni. A brankou neskončila ani další střela sparťanského záložníka, jehož pokus levačkou dokázal i přes teč hostující obrany udržet ve svých rukavicích gólman Babacan.

A tak udeřilo na druhé straně. Debutant Filip Novák stáhl ve vápně Azize a nařízenou penaltu s přehledem proměnil Selcuk Inan – 0:1. Turkům rázem narostla křídla a začali podnikat nebezpečné výpady. Hra českého mužstva začal postrádat přesnost. Kýžený efekt nepřineslo ani střídání, když Šurala nahradil hrdina zápasu s Kazachy Milan Škoda.

Zatímco domácí příznivci se zdatně chopili výzvy a snažili se překonat rekord v hlasitosti, jakoby nazdařbůh protancoval českou obranou Volkan Śen a svoji ránu umístil jen pár centimetrů vedle tyče. V 79. minutě už hosté trestali. Arda Turan bez větších potíží přešel přes svého strážce a milimetrovým pasem našel Calhanoglua, který nikým nehlídán zvýšil na 0:2.

V závěru dostal reprezentační výběr s lvíčkem na prsou možnost zahrávat rohový kop, ale paradoxně poslal do šance protivníka ze země půlměsíce. Jen pohotový zákrok Tomáše Vaclíka uchránil Vrbův tým před další inkasovanou brankou. A tak velmi početná skupina tureckých příznivců mohla začít jásat.