Preview Českého poháru Hyundai FINAL 4 v basketbalu žen

Ve finálovém klání Českého poháru v basketbalu žen Hyundai Final 4 se v neděli střetnou v semifinále od 14.30 hodin Sokol Hradec Králové a Valosun KP Brno a od 17 hodin domácí Karlovy Vary vyzvou DSK Nymburk. Souboj o třetí místo a finále je na programu v pondělí. Jaké sázky přijaly před turnajem opory jednotlivých týmů a co od turnaje o Český pohár očekávají?

Reprezentační rozehrávačka Bartáková slibuje za titul půlmaratón

Na svou sezonu snů mají možnost dát už v pondělí zlatou zátku basketbalistky Nymburka. V utkáních Bonver ŽBL podlehly pouze euroligovým šampionkám ze ZVVZ USK Praha, v Eurocupu dosáhly až na senzační čtvrtfinále a nyní jsou horkými favoritkami i pro Hyundai Final 4 Českého poháru, kde by případným titulem – ve druhé sezoně mezi českou elitou – rovněž zanesly do klubové kroniky nesmazatelný zápis.

To by se však stalo v případě úspěchu kteréhokoli z účastníků, neboť ani Hradec Králové, Valosun Brno a Karlovy Vary ještě pohár v rukou netřímaly. Třeba od roku 2004 se o něj až do loňska dělily pouze brněnské Žabiny a pražský USK. To se ale při letošní neúčasti Pražanek rozhodně změní. A chtěla by u toho být i reprezentační rozehrávačka Lenka Bartáková, která se před sezonou do Nymburka přesunula právě z USK.

„Nymburk je ve Final 4 vůbec poprvé a při neúčasti USK se naskýtá možnost získat titul, což by pro klub znamenalo ohromný úspěch a „přepisování historie“, která se i díky čtvrtfinále v Eurocupu přepisuje vlastně celou tuhle sezonu,“ podotýká s hrdostí na dosavadní výkony týmu.
„Já osobně mám dva ligové tituly s USK, k tomu euroligovou trofej i účast na olympiádě, a právě tu dávám zatím nejvýš. Pohárový titul s Nymburkem bych si ale určitě pamatovala navždy.“

Polabanky, v sezoně snad nejvíc těžící z ohromných čísel na doskoku, čeká v neděli v Karlových Varech (17:00) nejschůdnější semifinálový protivník – domácí tým BA na čele se 17letou pivotkou Julií Reisingerovou, kosící drtivou silou a v průměru 22 body obrany protivníků v Bonver ŽBL.

V prvním utkání na domácí půdě dala Středočeškám 10 bodů, venku se zlepšila až na 21 a 11 získaných faulů. Oba zápasy nicméně skončily jasnou výhrou Nymburka.
„Právě na Julii, která nám v obou ligových utkáních dala hodně bodů, si musíme dát nejvíc pozor. Ubránit ji bude klíč k úspěchu a budeme se tak na ni připravovat nejvíc,“ neskrývá 24letá playmakerka.

Jako jediná ze čtyř zástupkyň účastníků Final 4 předem vyhlásila, že titul je pro tým jednoznačným cílem. „Už vzhledem k tomu, jakou máme sezonu, i k našemu postavení v ligové tabulce si musíme dávat ty nejvyšší cíle, což znamená i titul z poháru,“ říká 175 vysoká reprezentantka, podle níž tým míří na Final 4 v plné síle, tedy i s oběma hlavními skórerkami – křídelnicí Kuster (průměr 14,5) a pivotkou Šikšniuté (13).
Lenka Bartáková v dějišti Final 4, tedy v Karlových Varech, basketbalově vyrostla. A právě s lázeňským městem je splněn i její závazek pro případ dobytí titulu. A co že je jeho předmětem?

„Pokud bychom pohár vyhrály, běžela bych půlmaraton v Karlových Varech. Ještě jsem nic takového nepodnikla, ale loni jsme se byla dívat a hrozně mě to zaujalo. Už tehdy jsem to zvažovala, a když přišla výzva s tímhle závazkem, bylo to první, co mě napadlo. Neříkám ale, že bych závod uběhla celý. Vůbec totiž nevím, do čeho bych šla,“ přiznává vrcholová sportovkyně, pro niž by ale 21 kilometrů v dobrých běžeckých botách nemělo být nesplnitelnou metou.

Věříte, že je bude muset obout?

Bude-li titul, půjde Julia po kolonádě v plavkách

V sejfu má dvě stříbra z basketbalových mistrovství Evropy kadetek, sahala po bronzu na světovém šampionátu U17, patřila do All-Star velkých turnajů a je tahounkou náctiletých reprezentačních výběrů. I proto bylo už nějakou dobu horkým předmětem zájmu, na co budou její schopnosti stačit mezi dospělými. Realita ovšem předčila veškerá očekávání…
Julia Reisingerová je v pouhých 17 letech – ve své první sezoně v Bonver ŽBL – top skórerkou soutěže s průměrem 21,8 bodu a výhradně českou a velmi mladou skvadru BA Karlovy Vary tlačí až k branám play-off. Jako druhá nejužitečnější hráčka, šestá doskakovačka (7,2) a nejlepší v získaných faulech (7,5). A to přitom točí až 21. nejdelší minuty ligy s průměrem necelých 29.

Nadcházející víkend pak lídra komety ŽBL čeká první velká výzva mezi ženami – semifinálový duel pohárového Hyundai Final 4 na domácí půdě, před zraky mnoha rodinných příslušníků a přátel. Na druhé straně palubovky v Hale míčových sportů však bude v neděli v 17 hodin stát obrovsky silný protivník – DSK Basketball Nymburk. A ten už dopředu vyhlásil, že hlavním objektem zájmu jeho obrany bude právě dcera střelecké rekordmanky domácí ligové historie Petry Reisingerové.

„Jsem připravená na to, že se na mě týmy hodně připravují, ale myslím, že holky dokážou hrát i beze mě. Všechno tak nezáleží jenom na mně,“ odmítá potvrdit svou důležitost 194 vysoká pivotka, která ve vzájemném souboji Nymburku na jeho půdě nasázela 21 bodů a 11krát si vynutila faul. Její celek však tento duel i ten z úvodu sezony na domácí palubovce s favoritem ztratil. Jak to tedy bude vypadat v neděli?
„Jsme nejméně zkušený a nejmladší tým na turnaji, proto za nás bude rozhodovat hlavně bojovnost a chuť do hry. A musíme si dát pozor na to, aby se Nymburk nedostal do jednoduchých střel z dálky a hlavně abychom nedovolily jeho pivotkám se nějak extrémně rozehrát,“ odpovídá Julia.

Cílem varské BA na Final 4, do něhož jde podle posledních informací kompletní, má být restart sezony.

„Chceme se tímhle turnajem hlavně znovu chytit, protože v poslední době se nám moc nedaří a nedokážeme se držet své hry. Potřebovaly bychom se tedy dostat zpátky k tomu, co jsme hrály v první části sezony,“ přeje si reprezentantka, která má jasno v tom, co by znamenal úspěch v semifinále i v případném finále:
„Výhra s Nymburkem by pro nás byla zázrakem a vítězství v poháru super zázrakem.“
Turnaj v lázeňském městě pro ni bude spojený s mnoha emocemi. Pochází odsud její slavná máma a na ligové zápasy jí teď přichází fandit i celý rodinný klan. Skoro tak jde předvídat, co by pro teenagerku představoval případný titul, který by byl prvotřídní senzací a zároveň i první dobytou trofejí v historii klubu.
„První rok v ŽBL a hned vyhrát pohár by pro mě bylo něco neuvěřitelného! Samozřejmě bych tak mezi dospělými získala svou první trofej.“

A potom by následovala i náležitá oslava s jedním extra bonusem.

„Prošla bych se po karlovarské kolonádě v dresu, nebo v plavkách – a s pohárem v ruce,“ zasměje se Julia. A pro jistotu – kdyby k tomu náhodou došlo – ještě dodá: „Nic by se ale nesmělo natáčet.“

Kávová královna Edita může pro VALOSUN dobýt první trofej

Až nadejde neděle a její čas velké kávy a čokolády, bude to neklamné znamení, že se blíží zápas. Jeden z těch největších v klubové historii Valosunu KP Brno – semifinále pohárového Hyundai Final-4 (od 14:30) proti Hradeckým lvicím. S těmi má tým basketbalové vicemistryně světa Edity Šujanové v letošní sezoně těžce nevyřízené účty. Doma padl 68-81, venku 59-71. A atraktivní pohárové semifinále na prknech karlovarské Haly míčových sportů bude ideální platformou pro vendetu.

Poslední ligový střet je sotva týden starý, oba celky tak mohou jen zlehka oprášit své taktické záměry. „Z posledního vzájemného zápasu se musíme poučit a dát si pozor hlavně na hradecký doskok a protiútoky, což budou jedny z klíčových faktorů,“ vystihla power forwardka vše podstatné.

V obou vzájemných duelech ligové sezony, poznamenaných oboustranně vysokým počtem ztrát, Hradec vyhrál právě i díky lepšímu doskoku. Vyjma lepšího lovu odražených míčů a větší střelecké vyrovnanosti Hradce ale mezi oběma soupeři není velkých rozdílů. Bilanci v Bonver ŽBL mají Lvice jen o chlup lepší (14-5 proti 12-7), když jejich průměrné skore rámují cifry 72-62, zatímco Valosun dává 76 a dostává 65 bodů.

Vzhledem k přetěžkému semifinále Brňanky nemyslí hned na sladkou trofej, jež se při neúčasti ZVVZ USK Praha zdá být na první pohled mnohem blíž. „Chceme jít krok za krokem. Nejdřív musíme zvládnout Hradec a potom můžeme přemýšlet o titulu. Ambice ale máme vysoké,“ hlásí s 28 minutami nejvytíženější a s 15 body střelecky nejproduktivnější hráčka Valosunu. Výrazněji ji už pak doplňuje jen kolegyně z křídla Veronika Vlková, doručující tucet bodů na utkání.

Zkušená třicetiletá power forwardka se zkušenostmi ze Slovenska, Maďarska, USK, Strakonic i obou brněnských celků má předem jasno v tom, co by pro Valosun znamenalo získání pohárové trofeje.
„Pro spoustu holek u nás by to byl důležitý bod kariéry a pro klub by to znamenalo velkou radost, spojenou s vůbec první trofejí jeho historie. Při neúčasti USK navíc všechny cítíme ještě větší motivaci.“

190 vysoká opora Brňanek sama už těžko může něčím přebít stříbro z MS 2010. „Už mám pár takových vítězství za sebou, v poháru, myslím, dvě. Titul je ale pokaždé jiný. Navíc já už jsem teď v jiné pozici a pohárový úspěch by byl opravdu hezký.“
Pokud k němu dojde, zavázala se Edita k jedné nevšednosti, kterou už před časem trochu potrénovala. Svou podstatnou roli by při ní sehrál půllitr pěnivého moku. K tomu ale vede ještě dlouhá cesta lemovaná dvěma potřebnými vítězstvími.

A ještě jedna věc je před Hyundai Final 4 jistá. Až se budou Brňanky za pár dnů blížit k lázeňskému sídlu na západě Čech, ovládnou mysl Edity Šujanové – tak jako vždy v dosahu Karlových Varů – vzpomínky na největší událost jejího sportovního života – šest let starý světový šampionát, při jehož vrcholu si „čokoládová“ dlouhánka pověsila na krk svou nejcennější medaili…

Pojede Kateřina Křížová po Varech opět kočárem?

Ať už ženské pohárové Hyundai Final 4 vyhraje v pondělí kterýkoli z účastníků, bude to pro něj velká premiéra. A totéž by platilo i v případě věčně stříbrné Hradecké lvice Kateřiny Křížové, pro niž by dobytí poháru představovalo – vedle loňského ligového finále – zlatý hřeb předlouhé kariéry.

„Jelikož nevím, jak dlouho ještě budu hrát, znamenal by pro mě tenhle titul příjemnou odměnu za celou kariéru i za úspěšné angažmá v Hradci,“ zasní se 35letá basketbalistka se 186 čísly výšky, která by sladkou odměnu přála i všem svým parťačkám ze Sokola ZVUS Hradec Králové.
„Náš tým, který je složený ze samých poctivých hráček, by si trofej za všechnu tu úspěšnou práci v posledních letech zasloužil.“
K dosažení této vysoko ležící mety však vede cesta přes dvě těžké překážky. Tou první bude v nedělním semifinále v Karlových Varech (od 14:30) Valosun KP Brno. Toho se ale Hradecké lvice nemusí přehnaně obávat. V Bonver ŽBL jej skolily rozdílem 13 bodů venku a čerstvě o tucet i doma.

„Do Varů jedeme kompletní a v poměrně dobrém rozpoložení, jelikož jsme na Final 4 vůbec postoupily a kromě Nymburka jsme hlavně doma vyhrály nad všemi soupeři, nad kterými jsme vyhrát měly. Při neúčasti USK je postup do finále a po případě i celkové vítězství velkou motivací. My ale ještě o finále nepřemýšlíme, půjdeme jako vždycky krok za krokem,“ nechce příliš předbíhat Kateřina.

Ač soupeře, který v ŽBL ztrácí na Hradec jen 2 výhry, označila za silného, zároveň jej považuje za hratelného. „Pro Valosun to bude výzva k odvetě za zápasy ŽBL. Bude to velice náročný zápas, který podle mě rozhodne doskok na obou koncích hřiště a momentální forma jednotlivých hráček i celého týmu.“

Největší hrozbu vidí Křížová v útočném doskoku a podkošové síle soupeře, ztělesňované ve dvou 190centimetrových vazbách Lenitě Sanford a Editě Šujanové. A pozornost bude muset hradecká obrana věnovat i jediné výraznější trojkařce Veronice Vlkové.
Oba ligové duely této sezony Východočešky ovládly hodně díky doskoku. Navíc se mohou opírat o střelecky vyrovnanější kádr, což je rozdíl oproti Valosunu, u nějž 27 ze 76 bodů zajišťuje vyčnívající duo Šujanová – Vlková.

Pro hradeckou rodačku Křížovou bude výjezd do lázeňského města spojený i s připomenutím jednoho speciálního momentu, starého zhruba deset let.
„V sezoně, tuším, 2005/06 jsme s Hradcem ve Varech hrály ligový zápas a před ním jsme vyrazily s pár holkama do centra. A abychom se nevracely unavené, najaly jsme si kočár tažený koňmi a nechaly se odvézt až k hale na Jízdárenské. Vedení z toho bylo trochu překvapené a řeklo nám, že jestli nevyhrajeme, tak si o tom ještě promluvíme. Naštěstí jsme ale vyhrály,“ směje se nejlepší hradecká skórerka a doskakovačka (11+7), která už v kariéře oblékala i dresy Strakonic, Valosunu, Trutnova, Ružomberka a Poznaně.

V případě dobytí pohárové trofeje by si s týmem mohla dát po čase kočárové repete. A na domácí půdě by ji pak čekalo splnění jednoho slibu.
„Pokud bychom vyhrály, poběžím na trénink přes město v hradeckém dresu, což by v mém případě znamenalo asi pět kilometrů,“ hází sama sobě rukavici.

Použitý zdroj: Martin Peterka, sekretář Česká basketbalové federace


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 50 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup